Altın diyince hemen hepimizin aklına ziynet eşyaları gelmektedir. Ama bunun dışında altının birçok kullanım alanı bulunuyor. Ayrıca zenginler dünyasında altın, çok daha farklı ve aklınıza gelmeyecek alanlarda kullanılıyor. İşte altın kullanılarak üretilmiş en ilginç ürünler:Altın, yalnızca bir yatırım aracı değildir. Birçok sektör için de önemli bir madendir. Hem de oldukça önemli sektörlerde altın kullanıldığını görebilirsiniz. Sizlere daha önce altının kullanım alanlarının neler olduğundan bahsetmiştik. O yazımızda da bahsettiğimiz gibi elektrik – elektronikten bilgisayar işlemcilerine, astronotların başlıklarından uçakların kokpit camlarına kadar birçok alanda altın kullanılmaktadır. Bunun nedeni de altının muhteşem olan hem fiziksel hem de kimyasal özelliklerinden faydalanmaktır.

Altının faydalı özelliklerinin yanı sıra zenginlik göstergesi olduğu da en bilindik konulardandır. Altın dişli Almancı amca ve teyzeleri belki hatırlıyorsunuzdur. Çocukken birçoğumuza bu korkunç gelirdi, değil mi? Dişlerin altın kaplanması elbette sadece bu amca ve teyzelere özgü değil, ünlü birçok rapçinin de altın dişli fotoğraflarına internetten ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir özlü sözü da sizlere hatırlatmak istiyorum; "Arap yağı çok bulunca … sürermiş!"
Zenginlerin dünyasına küçük bir bakış atacak olursanız inanamayacağınız durumlarla karşılaşırsınız. Evcil hayvan olarak vahşi kedileri tercih edenlerden yaşadıkları saray yavrularına kadar, lüks yaşamları bizleri şaşkına uğratıyor. İşte bu garipliklerden birisi de değerli maden altının, tahmin edemeyeceğiniz yerlerde ve ürünlerin yapımında kullanılmasıdır.
Şimdi altın kullanılarak yapılan en ilginç ürünlere hep birlikte göz atalım:

Altın Güzellik MaskeleriKadınların güzel olmak uğruna ne kadar çok para harcayabileceklerini tahmin edersiniz. Zenginler ise para ile ilgili bir sıkıntı çekmedikleri için güzellik harcamalarını istedikleri kadar bol tutabilirler. İşte bunu akıl eden Japon bir şirket, 2006 yılında 24 ayardan yapılma maskeleri piyasaya sürmüştür. Bu güzellik maskeleri elbette her yerde satılmıyor. Harrods gibi dünyanın en lüks yerlerinde kullanılıyorlar. Bu maskelerden faydalanmak isteyenlerin ise 1500 dolara yakın bir para ödemeleri gerekiyor.

Altın Yapraklı Çikolatalı PudingYenilebilir altın yaprakları, zenginlerin mutfaklarını da süslüyor. Pizzalar, pastalar ve tatlılar, altın yaprakları ile süsleniyor ve zenginlerin sofrasını şenlendiriyor. Altın yapraklı çikolatalı puding ise 35 bin dolara satılıyor ve eğer tadına bakmak istiyorsanız iki hafta önceden sipariş vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda yiyecek ve içecek sektöründe daha birçok üründe altın kullanıldığı bilinmektedir.

Altın HaplarAltın yapraklarından yapılan haplar olduğunu biliyor musunuz? Bu hapların ne için kullanıldıkları tam olarak bilinmiyor; ama dışkının altın parçaları ile içermesi için üretildiğini söylentileri dolaşıyor. Bir adet 24 ayar altın hapın, 425 dolar olduğu biliniyor.

Altın GömlekHintlilerin altını ne kadar çok sevdiğini hepimiz biliyoruz. Hindistanlı Datt Phuge isimli bir adam, özel davetlerde giymek için tam 14 bin parçadan oluşan 22 ayar altın bir gömlek yaptırmış. 3 kilogram ağırlığındaki bu gömleğin değerinin ise 250 bin dolar olduğu söyleniyor.

Altın Tabut"Ölünce mezara mı götüreceksin" diyenlere cevaben Ruby Red isimli şirket, müşterileri için altın tabut üretiyor. Fiyatlar söylenmiyor ama yapılan araştırmalar, 50 bin dolar civarında bir değeri olduğunu gösteriyor.

Altın Tuvalet ve Tuvalet KağıdıMeşhur Kim Kardashion ve Kanye West'in evlerine 1 milyon dolar harcayarak som altından tuvalet yaptırdıkları oldukça ses getirmişti. Ardından Hong Kong'da yapılan bir tuvalet 2,5 milyon dolar ile dünyanın en pahalı tuvaleti oldu. Saf altından yapılan tuvaletin duvarları ise mücevherlerle donatılmış durumda. Tuvalet kağıdının ise 1,3 milyon dolar değerinde olduğu ve 22 ayar altından 3 katlı üretildiği biliniyor.

Altın AğaçElbette altından bir ağacın nasıl olduğunu hayal edememiş olabilirsiniz. Ama korkmayın, çünkü yalnızca bir yılbaşı ağacı. Abu Dabi'de 7 yıldızlı bir otele dikilen 12 metrelik yılbaşı ağacı, altın ve değerli taşlar kullanılarak üretildi. 2010 yılında üretilen bu ağacın, 11 milyon dolar değerinde olduğu biliniyor.

Altın Poker Seti18 ayar altın çipleri bulunan bir setle, poker oynamak ister miydiniz? Evet, Goeffrey Parker isimli şirket, 18 ayar altın kullanmış ve multi-milyonerler için benzersiz bir poker seti tasarlamış. Setin çantası ise timsah derisinden yapılmış. Setin 7,5 milyon dolar olduğu biliniyor.

Altın Telefonlar ve KılıflarıiPhone, Vertu gibi telefonların zaten pahalı olduklarını biliyorsunuz. Ee, zenginler için bir farklılıkları da olmalı. İşte bu telefonlar, altın kullanılarak yeniden üretiliyor ve zenginlere özel bir hale getiriliyor. Aynı zamanda altın telefon kılıflarını da mutlaka duymuşsunuzdur!

Altın Kaplama ArabalarLamborghini, Bentley, Ferrari gibi süper otomobiller zaten dünyanın en pahalıları arasında yer alıyor. Ama birçok milyoner bu arabaları alabiliyor. Aralarındaki yarışı kızıştırmak içinse bazıları bu lüks arabaları altın kaplatıyor. Doğal olarak arabaların değerleri de katbekat artmış oluyor. Dubai'de ise bir şirket, altın sac kullanarak bir Lamborghini tasarlıyor. Dikkat etmelisiniz; kaplama değil! Bu altın Lamborghini'nin değerinin ise 62 milyon dolar olduğu biliniyor.

Altın BisikletGoldgenie isimli şirket ise bir bisikleti, tamamen 24 ayar altın ile baştan yaratıyor. Başlangıç fiyatı 390 bin dolar olan altın kaplama bisikletin değeri, 500 bin dolara kadar yükseliyor. Üretici şirket, bisikletlerin işlevselliğini kaybetmediği notunu da düşüyor. Işıl ışık bir altın bisikletle kısa bir şehir turu atmaya ne dersiniz?

Altın Kaplama Laptop ve TelevizyonZenginlerin dünyası için laptopların ve televizyonların da ulaşılamaz özellikleri olmalı değil mi? İşte bu nedenle onlar için altın kaplama laptoplar ve televizyonlar üretiliyor. Birden fazla markanın altın kaplama bilgisayarı bulunuyor. Samsung tarafından üretilen saf altın kaplama televizyon ise 200 bin doların üzerindeki fiyatı ile büyük bir dikkat çekmişti.

Altın Elektrikli SüpürgeOdalarınızı süpürmek için kullandığınız elektrikli süpürgenin, altından üretilmiş olduğunu hiç düşünebilir miydiniz? Tuvalet üretiliyorsa neden süpürge de üretilmesin değil mi? Tam 1 milyon dolar değerindeki elektrik süpürgesinin torbası dışında her yeri altın!

Altın MangalMangalı kim sevmez ki? Ama altından yapılmış bir mangalın üzerine yağlı etleri atmak ve pişirmek, aklınıza hiç gelmemiş olabilir. Tam 24 ayar altından üretilen mangal, 165 bin dolar değerinde.

Altın Stres OyuncağıHani uzunca bir sıra telin sarmal hale getirilerek tasarlandığı stres oyuncakları var ya; işte zenginler için onların altın olanını üretmişler. Sonuçta zenginler, bizim aldığımız gökkuşağı renkli stres oyuncaklarını ne yapsın, değil mi? 14 ayar altından üretilen bu oyuncak, 100 dolar değerinde.

Altın LegoHemen hepimiz çocukken Legolarla oynamışızdır. Zenginlerin çocukları da Legolarla oynuyor; ama onların parçaları plastik değil, altından yapılıyor. 15 bin dolar değerindeki Legolar, altın külçe şeklinde üretilmiştir. Ve bakarsınız altın oldukları için yaratıcılığınızı, daha etkili kullanmanıza yarıyor olabilirler.

Altın Emzik, Biberon ve BeşikBebeklerin olmazsa olmazı olan emzikler, zenginler dünyasında yine farklı bir forma dönüşüyor. 14 ayar beyaz altın kullanılarak üretilen bir emzik, tam olarak 17 bin dolar değerinde. Ama bildiğiniz gibi bebek eşyaları arasında emzikler en çok kaybolanların başında gelmektedir. Altın biberon ise elmasların ışıltısını da içeriyor. 25 mililitrelik biberonun değeri ise tam 290 bin lira. Beşikler ise bebeklerin kısa bir süre kullandığı eşyalardır. Suommo tarafından üretilen 18 ayar altın beşik ise evinizde sıradan beşikleri kıskandıracak cinsten. Değeri ise tam 13,2 milyon dolar.

Altın Gitar

Bu gitar, sahile gidip ateş başında çalabileceğiniz cinsten bir gitar değil! Çünkü bu gitar, 18 ayar altından üretilmiş ve 1 milyon dolar değerindedir.

Altın Rubik KüpüBu Rubik Küpü, Diamond Cutters Internation şirketi tarafından üretilmiştir. 18 ayar olan küpün renklendirilmesi için zümrüt, yakut, ametist gibi değerli taşlar kullanılmıştır. Değeri ise 1,5 milyon dolar.

Altın TerlikÜlkemizden bir ürünle kapanışı yapıyoruz. Bursa Kapalı Çarşı vitrininde bulabileceğiniz altın terlikler, 400 gram ağırlığında ve 40 bin lira değerinde. Talep doğrultusunda istediğiniz numaranın üretilmesi de mümkün.

Kaynak: http://www.altinfiyatlari.biz/