Clio 4 Ses yalıtımı hk.

Kergit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar aracımın yakıt ve özelliklerinden çok memnunum (1.2 lpg joy)
ancak bu içeri aldığı sesler beni rahatsız ediyor. Bu konuda kendi çapında uygulama yapan varmı?
mesela kaput keçesi taksak içeri aldığı ses azalır mı ?

Y_nokta_T

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bazı modellerde fabrika çıkışı kaput keçesi - akü kutusu varken benim aracımda nasıl olmaz zaten ona bi deli oldum ben.
forumu biraz araştırırsan kapı içlerine yalıtım yapan arkadaşlarımız var. gayet basit biraz uğraş gerektiriyo o kadar. ama ne kadar etkili olur bilemem..

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Micorli asfalt yol sesi icin bagaj ic kaplamalarini söküp kece kapladim.iconde kendi kecesi var ama ince.bir de bagaj tabanini kapladim.sonucu bilemiyorum micirli yola cikmadim yaptigimdan beri ama faydasi olmustur.hem maliyet ucuz sadece kece parasi 30 40 tl bisey.

Davlumbazlara da distan haliflex tarzi bisey yapistirdim bally ile o da tas ve su sicrama citirtisini sesini azaltti.davlumbazi icten yalitayim dedim ama icinde beyaz ped gibi kendi yalitimi vardi hic bozmadim.kaputta orjinal kecem var zaten.sadece ö n cam altindaki plastik parcayi söküp o bolgeyi yalitim yaptim.ben de biraz ses ve tikirti hastaligi var da.dusunun mercedes s 320im vardi ona bile kendi capimda yalitim yapmistim.en azindan psikolojik olarak rahatliyorum vakit geciriyorum.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cogu benzinli araca kaput kecesi konulmaz. Zaten motor sesi cok cikmadigindan oralardan maliyeti kisma yoluna giderler.ancak dzel versiyonlarin kaput kecesi de tahminimce birebir uyumludur diye dusunuyorum neticede tek tip kaput uretiliyor. Servisten rahatlikla temin edilebilecegi kanisindayim. motor sesine bir nebze katkida bulunabilecegini dsunuyorum.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracımda ciddi seviyede üst sınıf ses sistemi mevcut, Helix dsp,helix anfi,Helix hoparlör,JL Audionun en üst serilerinden 10w6 sub,alpine mono.
bundan en iyi seçilde yararlanabilmek için taban,tavan,bagaj ve 4 kapının iç ve dışın iç kısmı özel malzemeler ile kaplandı.

maalesef sadece birkaç foto var aralarında 2016larda kullanılan ve her ne kadar bass reflex yazsada kapıda bass reflex olmayan 2012-2014ler gibi delikli portu olmayan vede 2012-2014ler gibi Nokian 13cm hoparlör değilde 16nissan hoparlör olan sisteminde fotosu mevcut (renault işte adamlar kısa kısa bir hal oldu :) )

bu işte artık uzmanlaştığım için şunu size net ifade edebilirim herkesin bu butyself,simself,focal bam gibi malzemeleri alıp kapının her yerine monte etmeniz yanlış, bu ürünler ses duvarı olma görevi görmezler aksine hiçbir şekildede o anlamda işe yaramazlar bunlar rezonans alırlar yani titreşenler seslerin titrememesini sağlarlar, asıl sesin geçmemesini sağlayacak ürünler kapalı hücreli vede açık hücreli doğru şekilde doğru hammedelerle sırf otomotiv için üretilmiş keçe yada sünger tarzı izolasyon malzemeleridir.

sacın kendisine vurulup titrediği düşünüşen bölgeye bitusefl tarzı malzeme uygulanır buda genelde alanın %25-30 kadar yeterlidir , ardına dış sacıda aynı şekilde yapılır (kapıyı düşünün plastik kartonun oturduğu yer iç, hoparlörün arkasının mıgnastısının düştüğü iç kabin dış sac) ve sonrasında sürtünmeden kaynaklı sesi azaltacak malzeme sandviç görevi görür onun üzeri ve arasında sesi azaltacak sünger konulur.

benim gözlemlediğim şunlar, kapı şu an çok daha kaliteli kapanıyor,vurunca videolarda izlediğiniz gibi tok ses geliyor ama milletde biraz abartıyor öyle aman aman araç daha sessiz değil hatta şu an oralardan gelen ses biraz azalınca azaltamadığım motor ve rüzgar sesi azda olsa daha belirgin oldu bu işin birde böyle bir olumsuzluğu var.

şunu not geçim motor ve davlumbazlara uygulama yapmadım sanırsam oralarıda uygulama yapılırsa sonuç daha etkili olur ama bendeki şirket aracı olunca zaten abartığım bu durumu daha ileri götürmedim :)

o0qb9R.jpg
[/URL][/IMG]
LZ8BEV.jpg
[/URL][/IMG]
nj9X2B.jpg
[/URL][/IMG]
OV8G9A.jpg
[/URL][/IMG]
X98aqD.jpg
[/URL][/IMG]

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Emeğine sağlık :bravo

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Nissan hoparlorleri bana satarmisin?

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@Mr.Clio kardeş bu sallama ve silkeleme ve aracın geç vites değştirmesi konusunda senin de bir iki yorumuna rastlamıştım. benim şu anda yaşadığım şeyleri yazmıştın birebir.. bu problemlerin bir çözüme kavuştu mu acaba ?