Trim sesi

keremzeytin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar yaklaşık 1.5 ay önce 160BG icon donanım bir araç satın aldım. Sadece 19 jant ve cam tavan yok aracımda. 3000km ye yakın oldu. Ancak bir kaç ufak tefek problemim var. Sağ koltuk kafalık bozuk yolda ses yapıyor. Kafalığı sabitlediğimiz yere bez bant sıkıştırdım. Oldukça minimize ettim sesi. 2-3 ay daha böyle idare ederim servise sordururum yazın derken bu seferde benzer bir ses şöför kemerinin ayar yerinden gelmeye başladı. Kemerin makarasına WD-40 sıktım kesilmedi ses. Çok ince ve duyması güç bir ses ama sessiz bir şekilde yol alırken bunları duymak üzüyor. Bundan önce 50bin km Golf 7 kullandım hiçbir yerinden ses gelmiyordu. Sizlerde benzer problem yaşadınız mı?
Saygılarımla.

orhang

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam galiba 7 den 70e her renaultta bu trim sesleri var. kesemedi nedense bu sesleri.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar yaklaşık 1.5 ay önce 160BG icon donanım bir araç satın aldım. Sadece 19 jant ve cam tavan yok aracımda. 3000km ye yakın oldu. Ancak bir kaç ufak tefek problemim var. Sağ koltuk kafalık bozuk yolda ses yapıyor. Kafalığı sabitlediğimiz yere bez bant sıkıştırdım. Oldukça minimize ettim sesi. 2-3 ay daha böyle idare ederim servise sordururum yazın derken bu seferde benzer bir ses şöför kemerinin ayar yerinden gelmeye başladı. Kemerin makarasına WD-40 sıktım kesilmedi ses. Çok ince ve duyması güç bir ses ama sessiz bir şekilde yol alırken bunları duymak üzüyor. Bundan önce 50bin km Golf 7 kullandım hiçbir yerinden ses gelmiyordu. Sizlerde benzer problem yaşadınız mı?
Saygılarımla.

Malesef renaultun klasiklesen hatta kroniklesen problemi. Arac bu yuzden rakiplerinden ucuz. Yalitimi ve melzeme toklugunu passat seviyesindeki iscilik ile yapsa fiyatta o oranda yukselecek. İsin ilginc yani talismanda kullanilan malzemelerin passattan asagi kalir yani yok ama demek ki birlseimlerinde sikinti var. Bahsettiginiz trim sesini renault alipta duymayan yoktur. Bazi arkadaslar ben kullaniyorum ben de yok diyebilirler. Ya cok sanslilar ya da iki uc ay sonra gorurum onlari da :) zaten youtube testlerine bakin ozellikle ses sistemi ve trim sesleri yuzunden elestiriliyor renault. Talisman gibi megane gibi araclarda kalite algisini tavan yapan renault ( eski modelleri goz onune alindiginda yoksa ayni siniftakilerle kalite olarak hala alt seviyede ) trim seslerini pek onemsemiyor veya sagir muhendisleri calistirip maaslarindan arttirdigi parayi araci ucuzlatmak icin kullaniyor.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

keremzeytin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla anlam veremedim. Tek koltuk başlığının ses yapması da ilginç. 2si birden yapsa anlarım. Ancak durup dururken yolcu başlığının yapması ilginç geldi. Başka bir yerinden gelmez umarım uzun bir süre. Hevesim kaçıyor çünkü. Az para vermedik.

cenkank.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
servise gösterdiniz mi koltuk başlığını değiştirebilirler veya koltuğa gecen yeri değiştirebilirler..

dün bir kişi ile karşılaştık onlarda talisman kullanıcı geçen sene ilk çıktıgında almış 58.000 km'de ankarada 60 km kadar yol yaptık iyi asfalta ve mucur yoldada gittik herhangi bir yerinden ses geldiğini işitmedin ona sordugumda nereleri değişti aracın diye;

torpido kapağının dişini kırmış o garantiden değişmiş
şöför tarafın orta konsolun kenarında olan kahverengi parça çıt çıt diye ses yapmaya başladı servise içine bir tarafı yapışkan diğer tarafı bez olan bantan çekildi ses kesildi dedi.
kemer tokasının koltuga değmesinden dolayı ses yapıyormuş orayada sandalye ayaklarının altına çekilen yapışkanlı bantan yapmış o soeunuda kendisi halletmiş onu ben de eski araçımda yapmıştım.
onun haricince ilk günkü sessiz ve akışkanlığında diye ekledi ve kendimde gördüm. 1500 km kendi aracım 58.000 km bindiğim araç

servise danışın biraz bastırın sorun hallolur.. renault yetkili servisleri diğer servislere göre daha iyimser

vw'de neler geldi başıma bir anlatmaya başlasam sonu gelmez :)
en son başıma gelen mesela garantiden 6 ayda iki kere işlem gören radyonun aynı sebeble aynı sorunla garantisi bittiğinden dolayı ücret karşılıgında iş yaptılar.. Almanyaya bildirmeme rağmen aynı şekilde devam etti.. aynı dönemde benzer olay megane kullanan arkadaşımın başına geldi iyi niyet garantisinden dolayı komple radyoyu değiştirdiler.. Sorunda içindeki cd'yi geri vermiyordu.

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bendede hic trim sesi yok fakat koltuk kafaliklari bendede cukurlara girince tikirdiyor.Servise goturup onarmalarini isteyecegim boyle seyleri ucretsiz yapiyorlar zaten bunlar ufak problemler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Ben kafalık ve ya emniyet kemerlerinin ve ya başka bir yerden trim sesi problemi yaşamadım bugüne kadar.Aracımı Temmuz 2016 da satın aldım.3-4 ay değil, 10 aydır ve 4 mevsimdir kullanıyorum.:).Yani sıcaklık değişimlerinin trim üzerindeki etkisi ses gelmesine neden olmadı.

Ön emniyet kemerlerinde benim araçta mobilya ayaklarına koyulan keçe malzemesinden aracımı aldığımda zaten mevcuttu.Zaman zaman emniyet kemeri tokası koltuğun sert plastiğine temas ettiğinde çok az da olsa ses geliyor.Yani dizayn olarak o kemerin koltuk plastiğine değmemesine imkan yok.Ses her zaman gelmediği için ve önemsenmeyecek boyutta olduğu için mevcut keçelere ek bir tedbir alma gereği hissetmedim.Bunun dışında herhangi bir yerinden ses gelmiyor.Genelde çoğunluğun Talismanlarında bu sesler varsa ben şanslıyım.Yoksa maalesef siz şanssızsınız.

Bu şikayetlerle ilgili servise müracaat etmenizi tavsiye ederim.Çünkü parça değişimi anlamında gerçekten yapıcı davranıyorlar ve bunlar çözülmeyecek sıkıntılar değil.

Emniyet kemeri makarasına ya da yükseklik ayarına wd40 yerine silikon sprey kullanmanızı tavsiye ederim.Ben eski aracımda kendi kendine sarmayan emniyet kemerine silikon sprey uygulayarak işler hala getirmiştim.Geride kalıntı bırakmıyor ve toz toplanmasına sebep olmuyor.

Son düzenleme:

keremzeytin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle yazan herkese teşekkür ederim.

@yutaf
Hocam sağolasın. O kahverengi parça sıcakta tıkırtı yapabilir. Bende de hava sıcakken 1-2 kere çıt çıt etti. Böyle bir sorun olursa servise onun içinde giderim. Bu sorunları toplu yaptırırım diye bekliyorum yazın artık.

@Laguna16
Hocam sanırım o koltuk başlıkları kronik sorun.

@Befe
Sanırım siz şanslısınız hocam. Umarım ömür boyu aynı kondüsyonda gider. Bizimde sorunlarımız artmaz inşallah. Dediğiniz gibi silikon spreyde uygulayacağım bakalım umarım çözülür.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Öncelikle yazan herkese teşekkür ederim.

@yutaf
Hocam sağolasın. O kahverengi parça sıcakta tıkırtı yapabilir. Bende de hava sıcakken 1-2 kere çıt çıt etti. Böyle bir sorun olursa servise onun içinde giderim. Bu sorunları toplu yaptırırım diye bekliyorum yazın artık.

@Laguna16
Hocam sanırım o koltuk başlıkları kronik sorun.

@Befe
Sanırım siz şanslısınız hocam. Umarım ömür boyu aynı kondüsyonda gider. Bizimde sorunlarımız artmaz inşallah. Dediğiniz gibi silikon spreyde uygulayacağım bakalım umarım çözülür.

Geçmiş olsun.İnşallah serviste tüm sıkıntıları çözerler.

geridekacvar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı şey benimde başıma geldi. Bende kemerden zannediyordum fakat problem arka camdaymış. Arka cam panelini söküp içine destek yaptılar problem çözüldü. Tavsiyem servisten bir ustayı arka tarafa oturtup sesin nereden geldiğini dinletmeniz. Kafanıza takmayın büyük bir problem değil. Arka cama elinizle bastırıp çektiğinizde gıcır gıcır ediyorsa problem ondan kaynaklıdır.