Clio4 1.5 dci debriyaj kiti değişimi hakkında bilgi paylaşımı

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhaba , clio4 aracımın debriyaj seti değişimini gerçekleştirdim ve paylaşmak üzere forumdaki ilk konumu açmış bulunuyorum.

Araç bilgileri: 2013 1.5 dci 75 bg.
Clio4 1.5dci araçlarda 2 farklı tip şanzıman olduğunu öğrendim. Bazi clio4 lerde Oynar Volant dislisi mevcutmus ve bunlarin debriyaj setleri farklıymış. Neyse benim araç oynamayan vilant olanıymış. debriyaj rulmanıda çift sekmanlı ve tek sekmanlı olarak 2 çeşitmiş. benmi araçtan çift sekmanlı çıktı (aynı araca sahip olanlar için yazıyorum bu detayları)

Parça fiyatları : debriyaj kiti 280tl mais. Debriyaj rulmani 120 tl olmak üzere 400 tl ye parçalar maloldu. 200 tl de işçilik ile 600 tl ye işlem tamamlandı. Kime giderseniz gidin , servis dahi ayni parçayı kullanacak daha fazla para vermeyin kesinlikle. İsteyene Halil İbrahim ustamın telefonunu veririm. (forumda adı geçen hamza ustayla görüşmüştüm 1000tl civarı fiyat almıştım 750 civarı parçalara 250 işçiliğe istemişti ve parçaları benim almamı kabul etmemisti. Yetkili servis ise 1250 tl istedi. Ayni işi orijinal parçalarla Yarı yarıya Daha uyguna başka yere yaptırdım.)
Saat 12:30 da sökmeye başladık ve 17:30 da 5 saatte bitirdik.
Başkent oto sanayiden Halil İbrahim Usta nın eline sağlık. genç ve pratik bir ustadır.
Araçtan çıkan orijinal baskı balatanin markası LUK. İlk başta parçacıya çatacaktım kutusu Reno mais ama içinden luk çıktı diye. Meğer Reno bu parçaları luk'tan temin ediyormuş. Gözümle gördüm sonra inandım hatta resimleri ekliyorum çıkan parçalar ve taktığımız parçalar icin.

bunlar çıkan parçalar

XXlXb0.jpg

bG9GvG.jpg

26874[/ATTACH]

AkGkOz.jpg

0BrB0R.jpg

rulman dağılmak uzereymiş :(( ucuz kurtulmuşum.

JlWlVW.jpg

bunlarda yeni parçalar

0BrBaD.jpg

4M9M30.jpg

JlWlMq.jpg

OLaL50.jpg

zByB1B.jpg

ESKİLER VE YENİLER YAN YANA
G0G0gy.jpg

BUNLARDA KUTULARI
y3j3v0.jpg

şANZIMANIN SÖKÜLMÜŞ HALİ

r2y2zM.jpg

7NQN3v.jpg

PrGrJQ.jpg

ZEnEoZ.jpg

SAYGILAR, MUTLU-HUZURLU GÜNLER DİLEKLERİMLE..

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun güzel anlatım olmuş elinize emeğinize sağlık 👍 teşekkürler .

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Degismeden once ne gibi belirtiler vardi aracinizda??

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Degismeden once ne gibi belirtiler vardi aracinizda??

kaloriferi açtığımda içeri çok keskin bir balata kokusu verdi. kalkışlarda titreme vardı ve ayrıca debriyajım da sertleşmişti. dik bir yokuşta debriyaj kaçırıyormu diye deneme yaptım ve kaçırdı yani gaz verip devir arttırsam da olması gerektiği kadar hızlanmadı yokuşta.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu debriyaj isine gicik oluyorum .arizali oldugunu tam olarak anlayamiyorlar her usta farkli sey diyebiliyor.benim arac da 2012 90 bin km de su siralar degisim aklimda ondan arastiriyorum.tuketim normal, debriyaj pedali yuksekte kavriyor ama reno klasigiymis, bazen kalkerken titretiyorum acemi gibi bi turlu debriyaja tam alisamadim.kararsiz kaldim en sonunda ya Allah deyip degistorcem sansima ne cikarsa artik.

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
beninm araç 124000 de ve ilk defa değişiyor debriyaj balatası. Geçen sene 90 binde triger değiştirdim . Ağır bakım tamamlanmış oldu. Şimdi 180 bin olana dek yağ bakımı dışında bisey yok

h4s4n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Debriyaj acaip bir sey. Megane 2 aracimda 200.000 i devirdim. Debriyaj daha canavar gibiydi. Megane 2 aracimda dizel 125.000 de. Sanamamki bu 200.000 km altinda eskisin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim de 90 binde arac ama degisim ister mi istemezmi bilemedim.

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Debraj tamamen kullanima bagli bir parca degismesi gerekiyorsa degisir ama acip bakmak gibi bir imkan yok. Gittigi yere kadar gitsin diyeceksen rampada siyirana kadar binecen siyirdimi gidebilirsen gidip degistirtcen yoksa cekiciye 100tl verip oyle gidip degistirtcen.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bsahin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
beninm araç 124000 de ve ilk defa değişiyor debriyaj balatası. Geçen sene 90 binde triger değiştirdim . Ağır bakım tamamlanmış oldu. Şimdi 180 bin olana dek yağ bakımı dışında bisey yok

150 binde aracım ve daha değişim yapmadım performans olarak orta seviyede