Fluence 1.5 DCI sabahları çalışmama sorunu

EkremUzunoglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2012 model fluence 1.5 DCI K9K motor 105 HP aracım var.
Aracı alalı bir yıl oldu. ve benden önceki üç yılda kiralık araç olarak kullanılmış ve bakımları çok düzenli yapılmamış. birkaç kazası var. komple boyalı. ben aldığımda 120 bin km deydi. şimdi 137 binde. Rasgele yerden yakıt almam, Çoğu zaman Shell.

2 ay önce aracı yağ ve filtre bakımı için bir ustaya bıraktım. mazot filtresi elinde olmadığından mazot filtresini bir ilaçla temizleyip geri takmış. araba hareket halindeyken zaman zaman kendi kendine atılıyordu.

başka bir özel servise götürdüm mazot filtresini değiştirdiler. delphi marka bir filtre taktılar. ellerinde orijinali yoktu. sonra düzeldi. 2-3 hafta sonra aynı sorun tekrar başladı. Ek olarak sabahları araba ilk çalıştırmada stop ediyor daha sonra tekrar çalıştırdığımda çalışıyordu. bazen tam ısınmadan hareket halindeyken de düşük devirlerde sanki mazot bitmiş gibi stop ediyordu tekrar çalıştırıyordum.

sonra başka bir ustayla görüştüm ve mazot filtresini orijinali ile değiştirdi. hareket halindeyken atılmalar yok denecek düzeye kadar azaldı ama bu arada havaların da soğumasıyla sabahları çalışması çok zorlaştı. bazen 5 dakika boyunca arabayı çalıştırmak için uğraşıyorum. daha fazla sürdüğü de oluyor.
sabahları hava 10 derecenin altındaysa ilk çalıştırmada 5-7 saniye boyunca araba kendi kendine parça parça gaz veriyor. sanki stop etmesin diye uğraşıyor, devir göstergesi 700-1200 arasında gidip geliyor ve stop ediyor. sonraki 3-4 denemenin hepsinde araba çalıştıktan sonra 1-2 saniye içinde stop ediyor. ve arıza lambası(somun anahtarı şeklinde) ve rezistans şeklinde bir uyarı ışığı yanıyor. Araba çalıştıktan sonra stop etmezse bir süre sonra bu ışıklar sönüyor. yaklaşık 5 dakika uğraştıktan sonra motor normal çalışmaya başlıyor ve hiç sorunsuz kullanabiliyorum.

Bir arkadaşın tavsiyesi ile 30-35 litre mazota 1 kutu (300 ml) würth yakıt katkısı kattım (enjektörlerin temizlenmesi için dedi. yan sanayi mazot filtresinden kopan kağıt parçaları yakıt deposuna karışmıştır onlarda enjektörleri tıkıyordur dedi) bu yakıtı bitirdim ama sorunumda hiç bir düzelme olmadı.

bir usta mazot pompası geri kaçırıyor olabilir dedi, yada enjektörler ölmüştür değişmesi gerekiyor olabilir dedi. Ama her söyleyenin her söylediğini yaptırmak da istemiyorum. bu arada yukarıda saydığım tüm aşamalarda araba ısındıktan sonra hiç bir sorun yaşamıyorum, hatta performansı gayet iyi. Ne olmuş olabilir. Ne yapmalıyım? Yorumlarınızı bekliyorum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bendede ayni sorun var hava eksi ye düştüyse ve birgun once yattiysa sabah sogukda calismiyor. Ama iglene dogru biraz gunes alinca çalışıyor. Sıkıntı ayni senin dediğin gibi ilk calistirmada. Sonra tek mars gun boyu ertesi gun yine sabah calismama yapiyor. Akü iki yillikti. Sıfır aldim nispeten iyi ama yine calismiyor sabahlari soğukta. Mazot filtresini deistirmedim. Bende enjektorlerden şüpheleniyorum. Mazot filtresinden suphelenmememin sebebi. Sabahlari elcik ile mazot pompalayip öyle denediginde rahat çalışıyorsa sorun filtrede olabilir diyorlar. Ama ben pompalasamda farketmiyor yine calismiyor. Sende yolda gider rken gaza yuklenince isitma arizasi stop yaziyormu?

GT-I9070 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AŞiKaR

Reşit Karataş , 2013 Fluence dCi,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rezistans Gibi Yanan Işık Kızdırma Bujileri Onları Değişitirip Bir Deneyin...

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dci motorlar yan sanayi mazot filtresinde sorun cikariyor dikkat edin diye bir konu okumustum.eger benim filtreyle ayniysa ki buyuk ihtimalle oyle ; ben sanayiden orjinal mazot filtresini 45 tl ye alip kendim degistirdim.yan sanayi takmaya veya degistirmeyip temizlemeye degmez ki bunlar kagit filtre neyini temizleyip takmis usta bu bana pek inandirici gelmedi.
Once orjinal mazot filtresi takmakla baslayin.ayrica ilk marsta dizelleri zor calismasi ozellikle sogukta , kizdirma bujilerinden bir veya daha fazlasinin calismamasindan kaynaklanabilir.bir kontrol ettirin basot bir sekilde anlasilir zaten.

aviator_55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar 2012 dci 110 hp aracımda geç çalışma sorununu havaların soğuması nedeniyle şu sıralar yaşamaktayım.
Mazot elciğinin oraya baktığımda yakıtta hava kabarcıkları mevcut. sorun neden olabilir kızdırma bujileri sağlam

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sabahlari benim aracta tek marsta calisiyor ama ornegin normalde 2 saniyede mars aliyorsa benim arac ilk calistirmada 4-5 saniyeyi buluyor. Bahsedildigi gibi sadece sabah ilk calistirmada yapiyor. Arac 2014 model ve orj akusu mevcut uzerinde akuyu olcturdum serviste degerler normal dendi. Bunun uzerine kafayi pek takmadim ben ama sizin durum ozellikle aracin kiralik olarak kullanilmasi sikintili bir durum. Yani siz aldiktan sonra ne kadar dikkat etsenizfe sizden oncekilerin pisliklerin temizlemeniz gerekecek. Onceki isim geregi bir cok yetkili ozel servisle calistim ve kiralik araclar garantisi bittigi an ozel servislere kayiyor ve inanin ucuz degil sadece is gorecek parcalar takiliyor araca. Yani kiralik arac firmalari araci kiralarken degil yolda kalip serviste gecirdigi sureden daha iyi para kazaniyir. Hal boyle olunca musteriyi surekli yolda birakacak parcalar yan sanayinin yan sanayisi deyim yerindeyse kullaniliyor. Aldiginiz firma bir de merdiven alti bi kiralama firmasiysa durum sizin acinizdan vahim biraz. Enjektorler sikintiliysa sizi yaklasik 5.000 lira bir masraf bekliyor. Size tavsiyem yaptirin demiyorum ama fikir olusmasi acisindan kafanizda bir yetkili servise goturun tepeden tirnaga araci inceleyip size degisecek parcalari, yapilacak islemleri anlatsinlar ve masrafi soylesinler. Siz bu noktadan sonra tavsiyem servis yine ama maliyeti yuksek olur derseniz bildiginiz bir ustaya yetkili servisten aldiginiz listeyle gidin ve listeyi eksiksiz tamamlattirin ki kafaniz rahat olsun. Eger parcalari yarim yanalak degistirirseniz yaptiginiz masraf bosa gider sil en bastan yaparsaniz. Ustnin lafina kanipta abi buna gerek yok demesine aldanmayin. Liste neyse aynen yaptirin hatta basinda bekleyin ve oarca degisimi gerekecekse kendiniz orjinali alip ustaya verin orjinal mazleme taksin.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
merhabalar 2012 dci 110 hp aracımda geç çalışma sorununu havaların soğuması nedeniyle şu sıralar yaşamaktayım.
Mazot elciğinin oraya baktığımda yakıtta hava kabarcıkları mevcut. sorun neden olabilir kızdırma bujileri sağlam

Kontağı açınca 15 saniye kadar bekleyip kontağı kapatın sonra kontağı tekrar açıp ışıklar sönünce marş basıp denermisin mazot pompası devir daim yapar ve iki defa ön ısıtma yapmış olur

aviator_55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kontağı açınca 15 saniye kadar bekleyip kontağı kapatın sonra kontağı tekrar açıp ışıklar sönünce marş basıp denermisin mazot pompası devir daim yapar ve iki defa ön ısıtma yapmış olur
aracım kartlı sistem kartı yuvaya taktığımda kızdırma bujileri ısıtma yapmıyor. araç marşına bastığımda kızdırma lambası yanıyor 1-2 saniye sonra sönüyor daha sonra motor sarsıntılı bir şekilde marşı uzatarak çalışıyor. Ayrıca kartı yuvaya 3 defa çıkarıp takarak denedim bir farklılık olmamıştı.

aviator_55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bizim araçlarda yakıt havasını nasıl alıyoruz.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Aynı aracı kullanmıyoruz ama mantık aynı olmalı.mazot filtresi üzerinde siyah plastik tapa var gevşetip elciği pompalayınca hava sı alınır.Fakat mazot pompası yada yakıt sistemi bir yerden hava yapıyorsa mazot hortumunda hava devamlı görünecektir