195-55-16 yerine 205-55-16 takmak ??

inceex

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
continental 195-55-16 425 tl işçilik içersinde 205-55-16 340 tl

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
205 55 16 ile 195 55 16 'nin yanak ölçüsü aynı gibi gözükse de aslında aynı değildir. 195mm'nin yüzde 55i ile 205mm'nin yüzde 55i size haliyle farklı sonuçlar verir. Yani 205 kalınlığı olan bir lastiğin yanak kalınlığı 195e göre daha fazladır. Bu nedenle 205 55 16 olan lastik 195 55 16 olan lastiğe göre daha konforlu olur.

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Konuyu biraz hortlatıcam ama 195 ile 205 arasındaki taban genişliği kaç cm bilen varmı ?

Yakıt belki artıcak sürtünme fazlalaşıcak fakat şöylede bir durum var. 4 adette 480 tl farkediyor ciddi bir rakam farkı var. Yakıt artsada bi artışı lastiği ucuz alarak absorbe etmiş oluyoruz sanki.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aslında 205 lastik fazla yakar demekte yanlış, contipremium contact 5 alın 195lik olanı 205lik Goodyear efficient grip performanstan %5 fazla yakmasın hediye edecem.

lastiğin ebadı etken ama sürtünmesi,ağırlığıda çok etken, eğer yaz lastiği alınacak ise gönül rahatlığıyla bahsetiğim goodyear alınabilir (3 kanallısını almayın o tr üretimi egea için, 4 kanallı polonya üretimi iyi olanı) inanın yakıtda gram ama bir gram farkı olmadığı gibi lastik çok daha sessiz ve konforlu.

heleki zaten lastik alacak olan adama düşünmesin bile derim.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Konuyu biraz hortlatıcam ama 195 ile 205 arasındaki taban genişliği kaç cm bilen varmı ?

Yakıt belki artıcak sürtünme fazlalaşıcak fakat şöylede bir durum var. 4 adette 480 tl farkediyor ciddi bir rakam farkı var. Yakıt artsada bi artışı lastiği ucuz alarak absorbe etmiş oluyoruz sanki.

Cem hocam merhabalar;
195 taban 19.5 cm 205 taban 20.5 cm olduğunu ifade ediyor... ancak problem lastik tabanından ziyade lastiğin yanak kalınlığındaki değişim.. lastik ölçüsündeki 2. birim olan 55 rakamı, 5.5 cm değil taban genişliğinin %55'i anlamına gelmekte.. konunun açılmasının sebebi bu oluşacak yükseklik farkı araç tam yükte iken lastiğin içeriden çamurluğa sürtme ihtimali argümanını tartışmak için. ben 205 taban alıp takmadım. orijinal ölçüsünü kullanıyorum. 205 alıp takan arkadaşlar sürtüp sürtmediği konusunda deneyimlerini paylaşacaklardır. şahsi fikrim bir zarar vermeyeceği yönünde.. aradaki fark 11 mm bunun da yarısını alırsanız aracınız yerden ortalama yarım santim kadar yükselecektir. çok önemli bir fark yok %1.7 bir artış söz konusu.. +- %3'e kadar kabul edilebilir sınır olarak belirtiliyor birçok sitede..

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 adet clio 4, toplamda Nokian,Nexen,Falken,Goodyear,Michelin, ve son dönemde conti (araçla gelen eco5 değil premium 5 modeli) 205 /55/16 ebadında kullandım.

1) asla ama asla sürtünme yok
2) istisnasız bunların hepside 195 conti eco5lerden konforluydu, aralarında en konforluları mich,conti,ve goodyear
3) conti premium 5 bariz şekilde en iyi yol tutandı (henüz çok yeniyken) ama bariz şekilde yakıt artışı ve güç kaybı söz konusuydu hatta ütopik boyutdaydı daha 1000km yapmadan söktüm.

4) en sessizi tartışmasız goodyear
5) en kısa ömürlüsü falken,goodyear,mich = 30-35bin km(conti kullanamadım ama henüz 10-15binleri göremeden çöp diyen çok)
6) en az sürtünmeye sahip vede güç kaybını en az seviyede tutan çok bariz şekilde goodyear

açıkcası bugün bir aile üyesine dosta yorum yapıyor olsaydım yorumum eğer 80bin km beklenti var ise tahta conti eco 5lere devam yada sunta pirelli al derdim.

yok bana 35bin yeter heleki başlangıç fiyatıda uçuk değilse kabulum derse goodyear efficient grip performans tartışmasız bu listenin bu araçla beraber en iyi uyumu gerek performans gerek fiyat.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
4 adet clio 4, toplamda Nokian,Nexen,Falken,Goodyear,Michelin, ve son dönemde conti (araçla gelen eco5 değil premium 5 modeli) 205 /55/16 ebadında kullandım.

1) asla ama asla sürtünme yok
2) istisnasız bunların hepside 195 conti eco5lerden konforluydu, aralarında en konforluları mich,conti,ve goodyear
3) conti premium 5 bariz şekilde en iyi yol tutandı (henüz çok yeniyken) ama bariz şekilde yakıt artışı ve güç kaybı söz konusuydu hatta ütopik boyutdaydı daha 1000km yapmadan söktüm.

4) en sessizi tartışmasız goodyear
5) en kısa ömürlüsü falken,goodyear,mich = 30-35bin km(conti kullanamadım ama henüz 10-15binleri göremeden çöp diyen çok)
6) en az sürtünmeye sahip vede güç kaybını en az seviyede tutan çok bariz şekilde goodyear

açıkcası bugün bir aile üyesine dosta yorum yapıyor olsaydım yorumum eğer 80bin km beklenti var ise tahta conti eco 5lere devam yada sunta pirelli al derdim.

yok bana 35bin yeter heleki başlangıç fiyatıda uçuk değilse kabulum derse goodyear efficient grip performans tartışmasız bu listenin bu araçla beraber en iyi uyumu gerek performans gerek fiyat.

Ben falken de kullandım conti de kullandım. Hepsinin ömrü gayet iyiydi ancak falkenin konforu daha kötüydü zira performans lastiği idi ve yanak 45 idi... 13000km yaptım falken ile kisliklari takmadan önce ve daha 1mm bile dişi azalmadı... bu gidişle 50 bin km'yi rahat görür...

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 205 ilk Goodyear efficency grip performans var gayet memnunum aracın izolasyon eksikliği ve süspansiyon sertliğini bi nebze örtüyor.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben falken de kullandım conti de kullandım. Hepsinin ömrü gayet iyiydi ancak falkenin konforu daha kötüydü zira performans lastiği idi ve yanak 45 idi... 13000km yaptım falken ile kisliklari takmadan önce ve daha 1mm bile dişi azalmadı... bu gidişle 50 bin km'yi rahat görür...

tamam hocam haklısın.. açıkcası şimdiye dek ne yazdıysam muhalefetle karşılaşınca insan heee deyip geçesi geliyor bir noktadan sonra antipati yaratıyor.

kaldıki insanın kafa yorup,emek harcayıp kendi hobisinde (ses sistemi) gayet netice aldığı sevinerek paylaştığı konuda çirkin ve küstahça yazınızdan sonra açık olayım antipatiden fazlasıda var o sebeble isterseniz birbirimiz yorumlarında yorumlarda bulunmayalım (açıkcası ben sizinle muhatap olmak istemem)

Son düzenleme:

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler .

205 55 16 'dan yana kullanacağım seçimimi. Aracımın lastikleri fabrika çıkış lastiği dıştan güzel gözüksede bana göre hamuru ölmüş mukavva olan lastikten ibaret. Kendi motosikletimin 2 lastiğini 2 yılda 1 nerdeyse 1000tl vererek değiştiriyorum.

Arabamdada aynı önemi göstereceğim yumuşak hamurlu ve kauçuk oranı daha fazla olan lastik seçeceğim.

Yorumlara göre goodyear efficient grip ve aklımda olan Michelin prımacy 3 . Birde crossclimate aklıma takılıyor testlerini izledim fren testinde kuru temizde yaz lastiğine oranla yarım metre geç duruyor.

İzmirde ikamet ediyorum burda kış görmüyoruz fakat ben dağlarda karda kamp ve mangal yakmayı seven biriyim yollar genelde açık fakat ya karlı zemin denk gelirse ? Belkide 1 yılda karşılacagım %1 lik bir senaryo için crossclimateden vazgeçtim diyebilirim.

goodyear efficient grip yada olan Michelin prımacy 3 2sinide test eden varmı acaba ? :)