EDC 2. vites kalkışta titreme!

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam naptın?

anlatıklarınızın doğru olduğu hiç düşünmüyorum vede EDC 1.5 dci 90 clio4 sahibi olan bende olduğum için doğruda olmadığını net ifade edebilirim.

saatde 5km/h'da 2inci vitesde motor artık 400rpmde bunun nesi normal ? bunun manuel kullanmakla yada otomatikte olmakla alakası yok konu sahibi gayetde anormalite yaşıyor.

şahsen ben olsam dediğim gibi yazılımı geçici olarak sildirir (çoğu yazılımcı bedavaya yada çok cuzi bir tutara yapıyor) önce servise danışırdım akabindede arıza giderilir ise dyno'ya birde stock girerdim.

aracınız 110-115hp üretecek yazılımla 106hp üretmiş ise kaçak yada tıkanıklık vs olabilir tespit etmek faydanıza olabilir, genelde 1.5dcilar stock 94-96hp çıkıyor dynoda, benim araç 95.6hp sonuç vermişti sizinkide muhtemelen sağlıklıysa o civarda bir güç üretecektir.

benim araç benzinli hocam bende de durum aynı 1 e düşmüyor neredeyse hiç :) ama 400 devire de düşmüyor elbette. zaten rölanti değeri bile 700-800 civarı bende.. eğer arkadaşın devri 400 e düşüyorsa mutlaka servise götürmeli tabiikide.. yazılımla da alakası yok önceden de böyleydi demiş arkadaş. mutlaka servise gitmesinde fayda var öyle bir durumda :)

derici

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam naptın?

anlatıklarınızın doğru olduğu hiç düşünmüyorum vede EDC 1.5 dci 90 clio4 sahibi olan bende olduğum için doğruda olmadığını net ifade edebilirim.

saatde 5km/h'da 2inci vitesde motor artık 400rpmde bunun nesi normal ? bunun manuel kullanmakla yada otomatikte olmakla alakası yok konu sahibi gayetde anormalite yaşıyor.

şahsen ben olsam dediğim gibi yazılımı geçici olarak sildirir (çoğu yazılımcı bedavaya yada çok cuzi bir tutara yapıyor) önce servise danışırdım akabindede arıza giderilir ise dyno'ya birde stock girerdim.

aracınız 110-115hp üretecek yazılımla 106hp üretmiş ise kaçak yada tıkanıklık vs olabilir tespit etmek faydanıza olabilir, genelde 1.5dcilar stock 94-96hp çıkıyor dynoda, benim araç 95.6hp sonuç vermişti sizinkide muhtemelen sağlıklıysa o civarda bir güç üretecektir.
ARACIM 2015 MODEL 24.000 KMDE . aşınmış olabileceğini düşünmüyorum

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

gerçekten de aracınızın km'si çok az, normal kullanımla aşınmış olması çok zor bir ihtimal. aşınmışsa bile belki bir fabrikasyon üretim hatasından da kaynaklanıyor olabilir. her halükarda servise götürmenizde fayda var. renault grubu bazen garanti bitmiş dahi olsa kolaylık sağlayarak ücretsiz parça değişimi yapabiliyor. şansınızı deneyin. dışarıda kavrama değiştirmek 5 bin tl civarına mal oluyor zira..(o da yan sanayi üretimi kavramalar ile). İnşallah kavrama değildir probleminiz.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

aşınmıştan kastınız nedir ben zaten aşınmıştır demedimki?

aracınızın türlü türlü arızası olabilir, motor beyni,şanzıman beyni,edc çatalı, turboda aksaklık, turbo kaçağı,enjektör bunları her biri motorun şanzımanla uyumsuz çalışmasına sebeb olacak unsurlar.

şaşırtan olay EDC 2inci seri bizdeki şanzımanlar ve Captur ile Clio4'de aman aman problem olmadı problemli araçlar fluence,megane 3 genelde.
bu sebeble sorunun başka biryerden çıkacağını düşünüyorum bende. şanzıman beyni olma ihtimali gibi.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
az önce kendi aracımda denedim (oldukça sağlıklı it gibi bir araç diyebilirim :) ) birebir aynı şanzıman seçim olayı bendede mevcut yani durum gayet normal bence konu sahibi arkadaş yanlış değerlendiriyor ve bazı durumların farkında değil.

1) araç otomatikteyken atıyorum 10km/h inildiğince 2de kalıyor evet ama 2de baskı balata tutmuş değil, şöyleki:

araç 12km'dede 1100rpm, 10dada 9kmdede yani araç aslında bir nebze yarım debriyaj yapıyor yada yarım boşta geziyor ve gaza tekrar bastığınızda 1le uğraşmaktansa 2de hazır bekliyor ama yarım dediğim gibi.

eğer 2deki her 1000rpmde 13km/h yaptığını not edersen mantıken baskı balata tam tutmuş olsa 9km/hda rpmin 650rpmlerde olması lazımdı ama değil.

2) bunu manuelde yapmamasının sebebi manuelde yarım debriyaj/yarım boş söz konusu değil daha net keskin vites seçimi mevcut yani 650rpme düşemeyeceği için direk otomatikmen manuelde beyin 1e kendi zorunlu atıyor.

özetle şanzıman akışı gayet normal gibi arkadaşım rahat ol, clio2017de aslında tam olmasada doğru söylemiş oluyor.

yanlız titremeyle ilgili şunları yapmanızı öneririm.

1) aracı önce çok rahat kullanabileceğiniz ortama getirin ve sertçe tam sıfırdan tam gaz yaparak 1-2-3 vitesleri tam bitirinceye kadar devam ediniz, durunca bir daha ve bir kere daha toplam 3 defa 1-2-3 tam gaz yani.

bu şanzımanla baskı balatasıyla buluşan volanı hafifçe belli belirsiz traşlamaya yarar, powershift fordlardada aynı şanzıman var ve ford amerika servisleri bu olaya bu çözümü sunuyor buna ingilizce shudder yani silkeleme deniliyor

2) akabinde motoruda rahatlatacak manuel bir dpf temizlemesi öneririm, aracınızın yazılımlı olduğunu göz önünde bulundurursak fazla devirli olmak istemeyiz , 3000rpmde sabit 30dk sürüp evinize dönebilirsiniz yada çok serice geri dönüş noktası var ise fazlaca düşük devirde kalmadan devam edebileceğiniz 15dk git 15dk gel yapabilirsiniz.

bu 2 adımdan sonra halen durum devam ise kesinlikle servis hocam,şimden geçmiş olsun.

NOT: DPF temizliği ile ilgili tavsiyede bulunduğun diğer arkadaş clio4 konularında var baş sayfada oldukça uzun süre geçmesine rağmen tıkalı dpfden birdaha dert duymadı gibiki onun aracı bildiğin tıkanmış sinyali veriyordu.

tunahanatahan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 104binde 2014 model touch paket edc clio4 var bende de aynı sorun var bu hafta başı götüreceğim şanzımancıya geçen gün yokuşta çalıştırır çalıştırmaz 3viteste kalkmaya çalıştı manuele alınca ekranda gördüm unarım bir sorun yoktur

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Edc sanzimanin calisma prensibi ( kullandigim ve deneyimledigim ) arac hizi 30 km civari iken gaza basmazsaniz sanziman kendini bosa aliyor. Yine bu suratle giderken kadameli olarak ayaginizi gaz pedalindan cekerseniz ( arac hizi 8-10 km ye dusene kadar ) arac hala 2. Viteste kalmaya devam ediyor. Eger ayaginizi bu noktada gazdan cekerseniz arac hizi 9 km ye sabitlenip rolantide ilerliyor. Ama siz hizlanmak icin bu vakit gaza basarsaniz 2. Vites secilip kalkisa hazirlaniyor ve malum titreme meydana geliyor. Yeni nesil edc nasil bilmiyorum kullanmadim ama benim kullandigim edc ( 2014 fluence ) araci durmadigim surece hic bir zaman 1. Vitese almiyor. Bir diger olay ise ayni senaryo yavaslamaya basladiniz ama hala gaza basiyorsunuz yavasca hiz dusuyor 10 km ye kadar siz eger bu esnada vitesi D den manuele cekerseniz ekranda once 2. Vitesin secili oldugunu akabinde saliseler icin 1. Vitese gectigini goreveksiniz. Yani sanziman bu noktada ciddi kararsizlik yasiyor. Ben sunu anliyorum ( gostergedeki 2 rakaminin 1 e donmesinden ) aslinda beyin sanzimani o esnada 1. Viteste goruyor ama sanziman 2. Viteste tutuyor siz araci manuele aldiginiz anda sanziman diyorki bu hiz bu devir 2 degil 1 aslinda. Ve o an hemen gosterge de 2. Vites secili gorunurken bir an da 1. Vites yazisi cikiyor. Benim dusuncem olay yazilimla alakali baski balatalik bir durum yok burda ve tamamen sanziman ve beyinin uyumsuzlugu anlasamamasindan kaynaklaniyor. Bunu cozecek bir yazilim gelistirilirse renault trafaindan ne titreme olur, ne arac dusuk hizda 2. Viteste tutulur, ne de vites gecislerinde sarsinti ve ses sorunu olur.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ecufast firmasına git 2.viteste alt devir ölü boğuluyo dersen sana ikinci vites için tekrardan remap yapıp turbo basıncını one göre vercekler sorunun düzelcek sorun şanzımanda değil tamamen beynin 2.vitesteki hava yakıt karışımını doğru ayarlayamamasından ,
Örnek olarak arabayı manuel modda al arabayı kaldır hemen ikinci vitese al bekle devir düşsün gaza yüklen araba nasıl tepki veriyo sonra aynı şeyi 3.viteste yap 2 ve 3 te dizel motor gaza basınca geç tepki vermez DCİ ünite için diyorum 12 senedir dci kullanıyorum diğerlerini bilmem eğer 2 ve 3 gaz tepkisi çok yavaşsa yazılım alt devirleri öldürmüş turbo geç devreye giriyo olabilir yazılım hatası olmuş olablir arabada önceden bi sorun vardı mesela turbo basınç sensörü olaiblir egr valfi olaiblir yazılımdan sonra daha belirginleşmiş olabilir sen bi Ecufast ile iletişime geç yardımcı olurlar ordakiler

alfredo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Edc sanzimanin calisma prensibi ( kullandigim ve deneyimledigim ) arac hizi 30 km civari iken gaza basmazsaniz sanziman kendini bosa aliyor. Yine bu suratle giderken kadameli olarak ayaginizi gaz pedalindan cekerseniz ( arac hizi 8-10 km ye dusene kadar ) arac hala 2. Viteste kalmaya devam ediyor. Eger ayaginizi bu noktada gazdan cekerseniz arac hizi 9 km ye sabitlenip rolantide ilerliyor. Ama siz hizlanmak icin bu vakit gaza basarsaniz 2. Vites secilip kalkisa hazirlaniyor ve malum titreme meydana geliyor. Yeni nesil edc nasil bilmiyorum kullanmadim ama benim kullandigim edc ( 2014 fluence ) araci durmadigim surece hic bir zaman 1. Vitese almiyor. Bir diger olay ise ayni senaryo yavaslamaya basladiniz ama hala gaza basiyorsunuz yavasca hiz dusuyor 10 km ye kadar siz eger bu esnada vitesi D den manuele cekerseniz ekranda once 2. Vitesin secili oldugunu akabinde saliseler icin 1. Vitese gectigini goreveksiniz. Yani sanziman bu noktada ciddi kararsizlik yasiyor. Ben sunu anliyorum ( gostergedeki 2 rakaminin 1 e donmesinden ) aslinda beyin sanzimani o esnada 1. Viteste goruyor ama sanziman 2. Viteste tutuyor siz araci manuele aldiginiz anda sanziman diyorki bu hiz bu devir 2 degil 1 aslinda. Ve o an hemen gosterge de 2. Vites secili gorunurken bir an da 1. Vites yazisi cikiyor. Benim dusuncem olay yazilimla alakali baski balatalik bir durum yok burda ve tamamen sanziman ve beyinin uyumsuzlugu anlasamamasindan kaynaklaniyor. Bunu cozecek bir yazilim gelistirilirse renault trafaindan ne titreme olur, ne arac dusuk hizda 2. Viteste tutulur, ne de vites gecislerinde sarsinti ve ses sorunu olur.

Kesinlikle doğru. Bende de 2016 Fluence var, sıkıntılılar birebir aynı. Bunu orijinal servisine anlatmaya çalıştım. Sonuç olarak şanzıman beynini değiştirdiler. Hiçbir fark yok

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesinlikle doğru. Bende de 2016 Fluence var, sıkıntılılar birebir aynı. Bunu orijinal servisine anlatmaya çalıştım. Sonuç olarak şanzıman beynini değiştirdiler. Hiçbir fark yok

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sikinti da burda zaten beyin de degisse sanziman da degisse sorun bir sure sonra tekrar basliyor yada hic duzelmeden devam ediyor.