Clio 4 joy ECO tuşu ?

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam değerli forum üyeleri

2 hafta önce 2014 Clio 1.5 dci Joy 75hp olan dan aldım.

ECO vb bir çok, tesisatı olup da aktif olmayan özellikleri araştırıyorum. Dün şu tesisatı bir deneyim dedim.

Beyaz siyah ve mavi kablolardan Siyah ve beyaz kablo ECO yu aktif etti fakat lamba yanmadı. ECO tepkisini biliyorum çünkü ECO olan reno ve dacia kullanıyorum şirkette halihazırlda. Güç %10 20 civarı düşüyor. Dip gaz yapınca da eco ayağınız dip gaz bastığı sürece devreden çıkıyor. Yani klasik reno ECO prosedürü. Dolayısıyla Çalıştığını kesin anladım.

Fakat paneldeki lamba niye yanmıyor bunu araştırıyorum. Birde bi sitede adamın biri demişki Beyaz ECO sinyal kablosu Sİyah şase Mavi ise ECO tuşunun ledi yanması için 12volt.

Ama ben ölçtüm mavi ve siyah şase, beyaz ise 12v. yani beyaz 12v olanı siyah kabloya değdirerek şase verince ECO aktif oldu. Ama mavide hiç tepki yok. halen şase gibi davranıyor.

Ben ölçmeden önce rastgele denerken mi bi hata yaptım diye düşünüyorum. Birde acaba sigortamı attı yada Eco lambasının sigrtası joy larda hiç mi takılmamış merak içindeyim. Bu sebeble Acaba İcon ve Touch modellerin Sigorta kutusunun resmini çekip atabilirseniz belki bu ECO işini kökten çözebilirim.

Saygılar.

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam değerli forum üyeleri

2 hafta önce 2014 Clio 1.5 dci Joy 75hp olan dan aldım.

ECO vb bir çok, tesisatı olup da aktif olmayan özellikleri araştırıyorum. Dün şu tesisatı bir deneyim dedim.

Beyaz siyah ve mavi kablolardan Siyah ve beyaz kablo ECO yu aktif etti fakat lamba yanmadı. ECO tepkisini biliyorum çünkü ECO olan reno ve dacia kullanıyorum şirkette halihazırlda. Güç %10 20 civarı düşüyor. Dip gaz yapınca da eco ayağınız dip gaz bastığı sürece devreden çıkıyor. Yani klasik reno ECO prosedürü. Dolayısıyla Çalıştığını kesin anladım.

Fakat paneldeki lamba niye yanmıyor bunu araştırıyorum. Birde bi sitede adamın biri demişki Beyaz ECO sinyal kablosu Sİyah şase Mavi ise ECO tuşunun ledi yanması için 12volt.

Ama ben ölçtüm mavi ve siyah şase, beyaz ise 12v. yani beyaz 12v olanı siyah kabloya değdirerek şase verince ECO aktif oldu. Ama mavide hiç tepki yok. halen şase gibi davranıyor.

Ben ölçmeden önce rastgele denerken mi bi hata yaptım diye düşünüyorum. Birde acaba sigortamı attı yada Eco lambasının sigrtası joy larda hiç mi takılmamış merak içindeyim. Bu sebeble Acaba İcon ve Touch modellerin Sigorta kutusunun resmini çekip atabilirseniz belki bu ECO işini kökten çözebilirim.

Saygılar.

Forum maşallah çok sosyal ve paylaşımcıymış. sağolun. Hallettim Eco işini 1.5dci 75hp de Eco 0.5lt tasarruf sağladı diyebilirim.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forum maşallah çok sosyal ve paylaşımcıymış. sağolun. Hallettim Eco işini 1.5dci 75hp de Eco 0.5lt tasarruf sağladı diyebilirim.
75 lik araçlarda şu eco sevdasından vazgeçin artık be kardeşim. tasarruftan çok zarar açacak başınıza. benim araç 90 lık uzun süredir hiç kullanmıyorum. 75 likte hepten aracın tepkilerini zayıflatacak. dizel araç biraz devirli kullanmayı gerektirir. nacizane fikrimdir.

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
75 lik araçlarda şu eco sevdasından vazgeçin artık be kardeşim. tasarruftan çok zarar açacak başınıza. benim araç 90 lık uzun süredir hiç kullanmıyorum. 75 likte hepten aracın tepkilerini zayıflatacak. dizel araç biraz devirli kullanmayı gerektirir. nacizane fikrimdir.

Yanlış anlamayın beni verdiğiniz cevap için gerçekten çok teşekür ederim. Hiç cevap verilmemesinden iyidir.

Fakat yaptığınız yoruma yada dizel bir araçla ilgili kısmına ancak İlber ORTAYLI gibi cevap verebilrim. Sanırım anladınız :)

Sonuç olarak yapılan bu ECO aktivitesi hatmettiğim dizel benzinli rotary motorlar vs farketmez kesinlikle mantıklıdır. Açıklamaya hiç girmeyim.

Ben sadece icon veya touch Sigorta panosunu merak etmiştim. ECO işe yararmı motor ömrüne etkisi nedir ? vs değildi sorum.

Saygılarımla Umarım alınmazsınız. :)

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben zaten genel bir cevap olsun diye eco ile gördüğüm konulara bu şekilde fikrimi yazıyorum. nacizane fikrim tekrar belirteyim. herkes kendi işini kendi bilir. bence bu faydasız iş için para ve zaman kaybı yaşıyor insanlar uyarı olsun babında fikrimi arzettim. 75 beygirde faydasız özellikle belirteyim.

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 120 bg benzinli aracımı 13 aydır kullanıyorum daha eco tuşuna 13 saniye basmadım o kadar gereksiz görüyorum :D

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 120 bg benzinli aracımı 13 aydır kullanıyorum daha eco tuşuna 13 saniye basmadım o kadar gereksiz görüyorum :D

Bende ECO mu açtım ortalama yakıt ın 0.1- 0.1 düşüşünü izliyorum. İlk araba çok borçlandık her kuruş benim için değerli.

Parası çok olana ne âlâ.

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Merhaba, böyle bi konuda paylaşım yapmak zor çünkü çok teknik bilgi gerektirir ve bilmeden konuşmak dert açabilir. Ben sanki sizin gibi ama serviste aktif ettiren birini hatırlıyorum. Foruma yazmıştı galiba ve tuş aktif ama ECO ışığı yanmıyor demişti sanırım. dolayısıyla ışık yanmaz herhalde. siz yakabildiniz mi ?

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, böyle bi konuda paylaşım yapmak zor çünkü çok teknik bilgi gerektirir ve bilmeden konuşmak dert açabilir. Ben sanki sizin gibi ama serviste aktif ettiren birini hatırlıyorum. Foruma yazmıştı galiba ve tuş aktif ama ECO ışığı yanmıyor demişti sanırım. dolayısıyla ışık yanmaz herhalde. siz yakabildiniz mi ?

Yok maalesef ECO ışığım yanmıyor. Ankara Mais e de gittim yapmadılar. Tavırların "yaparız ama niye yapalım" tadındaydı.

Ama ufak bir projem var.Herhangi bi push buton alıp, ufak bir arduino ile yanıp sönen bir len yapmayı planlıyorum.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence aracında mevcut olan kullansın olmayan yaptırmaya uğraşmasın. araç o tuşa uygun olamadığı için koymamış adamlar zaten