Dboot 2.0 Kurulumu Media Nav 6.0.4/7.0.5/8.0.5

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Arkadaşlar merhaba,

Yabancı forumlar üzerinden temin ettiğim ve kendime aracıma uyguladığım "Dboot" adlı uygulamanın kurulumunu bu yazıda elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Dboot benim kullanmayı çok sevdiğim bir uygulama. Biraz konuyu detaylandırmam gerekirse;

- Media NAV'ın tüm o gördüğümüz, kullandığımız arayüzü arkasında Microsoft 'un taşınabilir cihazlar için yıllar önce ürettiği WinCE sürümü çalışıyor. İşte bu kısıma eriştikten sonra cihazın üzerinde bulunan dosyaları kopyalamak, silmek, yedeklemek gibi kabiliyetleri kazanıyorsunuz. Az da olsa Windows deneyimi sunuyor diyip devam edeyim.

Aşağıdaki ekran benim aracıma ait boot sırasındaki ekran görüntüsü; "Sol altta bulunan yazı ise Dboot kurulumu sonrasında ekrana gelen yazıdır" Dboot kurulumu sonrasında ekranda ok ile işaretli alanda parmak kaydırıldığında (telefonlarda arama cevaplamak için sağa kaydırma işlemi ile aynı) Kısaca, kurulum sonrasında tamda bu işlemi yapacağız ve karşımıza gelen ekranda "OK" tuşuna basıp Windows tarafının gelmesi bekleyeceğiz.

dboot.jpg

dboot_2.jpg

Gerekli dosyalar;

1 numaralı dosya;
İlk olarak bu dosyayı indirip bu dosyanın kurulumunu gerçekleştiriyoruz. (Bu dosya içerisinde dboot'a ait uygulamalar mevcut. Yani ilk önce uygulamaları yüklüyoruz)
http://www.suleymanozis.com.tr/download/medianav/dboot2/dboot2.zip

2 numaralı dosya;
Aracınızda hangi sürüm yüklü ise, ilgili linkten ikinci dosyayı indirip onun kurulumunu yapıyoruz. (Bu dosyalar içerisinde ise medianav 'ın boot bilgilerini düzenleyen bir dosya var.)
http://www.suleymanozis.com.tr/download/medianav/dboot2/6_0_4.zip
http://www.suleymanozis.com.tr/download/medianav/dboot2/7_0_5.zip
http://www.suleymanozis.com.tr/download/medianav/dboot2/8_0_5.zip

Gelelim yükleme işlemlerine;
Ben bu uygulamanın kurulumunu sadece 8.0.5 versiyonuna yaptım. !!! Paylaşacağım linklerdeki 6.0.4/7.0.5 versiyonları için olan dosyaları test etmedim !!!

Yükleme sıralaması mutlaka yukarıda belirttiğim şekilde olmalıdır. Önce 1 Sonra 2 numaralı dosya. (Yabancı forumlarda da sıralama bu şekilde) Sıralama bozulursa ne olacağını test etmedim. Ama yazılım üzerine çalışan biri olarak geçmiş tecrübelerime dayanarak kendimce bir yorumum var; "makineye ilk önce çalıştıracağı dosyaları aktarıp, sonrasında da açılış kaydını yazmak ve sonrasında hadi çalıştır demek daha mantıklı)

İlk defa bu tip bir işlem uygulayacak arkadaşlara tavsiyelerim;
- Dosyayı download ettikten sonra, FAT32 formatlı bir içi boş usb belleğe dosyayı (upgrade.lgu) direkt aktarmanız,
- Aracı çalıştırmanız ve ardından usb belleği takıp bir süre beklemeniz,
- Sonrasında zaten karşınıza bir ekran gelecek, mevcut sürümünüz ve usb bellek içerisindeki dosyanın sürümü görünecek,
- Uygula butonuna basıp yaklaşık 15-20dk bekliyorsunuz, (USB belleği çıkarmayın, aracı stop etmeyin)
- Cihaz bir dizi işlem yapıp tekrar çalışır hale geliyor.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler emeğinize sağlık.

mso

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
RebelPhoenix merhabalar
2012 clio4 var media nav da 7.0.5 yüklü
fakat dediğiniz dboot u yükleyemiyorum
(fat32) usb ye yüklediğim hiçbir dosyayı okutamıyorum

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
RebelPhoenix merhabalar
2012 clio4 var media nav da 7.0.5 yüklü
fakat dediğiniz dboot u yükleyemiyorum
(fat32) usb ye yüklediğim hiçbir dosyayı okutamıyorum

Abi selam,
7.0.5'de dosyaları test edemedim. 8.0.5 'e çıkma şansın yok mudur?

mso

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi selam,
7.0.5'de dosyaları test edemedim. 8.0.5 'e çıkma şansın yok mudur?

Slmlar,
7.0.5 ten 8.0.5 e naıl çıkarım desem...yardımcı olur musun?
yukarıdaki gibi mi
İlk linkten sonra 8.0.5 yazan linki mi yüklicem mi yüklicem

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabi abi neden yardımcı olmayayım :) Araçta Media NAV evo var değil mi?

Şöyle şu bağlantıdaki;
https://drive.google.com/drive/folders/0B1baHROsKp7Ga1hhUGZDc0pmdUU

dosyayı indirip usb belleğe oradan da araca takacaksın, Araç çalışır konumda olsun yalnız. Neyse ortalama bir 20dk sürecektir. Sonrasında araç 8.0.5 versiyonuna geçmiş olacak,

mso

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonsuz teşekkürler

Tabi abi neden yardımcı olmayayım :) Araçta Media NAV evo var değil mi?

Şöyle şu bağlantıdaki;
https://drive.google.com/drive/folders/0B1baHROsKp7Ga1hhUGZDc0pmdUU

dosyayı indirip usb belleğe oradan da araca takacaksın, Araç çalışır konumda olsun yalnız. Neyse ortalama bir 20dk sürecektir. Sonrasında araç 8.0.5 versiyonuna geçmiş olacak,

İlgin için çok teşekkür ederim...
bağlantıdaki indirdiğim dosyayı araç yine görmedi.
eski sürüme dönmeyi çalışıyorum, gerçi onu da beceremiyom ama neyse.

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlgin için çok teşekkür ederim...
bağlantıdaki indirdiğim dosyayı araç yine görmedi.
eski sürüme dönmeyi çalışıyorum, gerçi onu da beceremiyom ama neyse.

Abi başka bir boş usb bellek dener misin? Geçen aynısı başıma geldi, kanser oldum. Her şey normal olmasına rağmen bir usb bellekteki dosyayı kesinlikte okumuyordu.

mso

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi başka bir boş usb bellek dener misin? Geçen aynısı başıma geldi, kanser oldum. Her şey normal olmasına rağmen bir usb bellekteki dosyayı kesinlikte okumuyordu.
ALLAH korusun....hepimiz iyi olalım İNŞALLAH!!

mso

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

RebelPhoenix merhabalar
perşembeden beri siteye giremedim. şimdi dediğiniz gibi başka bir boş usb i fat32 formatlı 4.0.6a düşürebildim. çok teşekkür ederim.
şimdide kurcalamaya korkuyorum hemen video izlemek için bu sürümde kalıcam.