Arabayı renault servisinin önünde yakacam

1.4 RXT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Arkadaşlar bu ses arabayı sürülemeyecek hale getirdi..renault yetkili servislerine gittim..renault özel servislerine gittim..sanayideki bilimum ustalara gittim..hepsi aynı ağizdan aynı şeyi söylüyor..ses normal..yahu müzik sesini sona kadar açsan bile ses rahatsız edici derecede..neresi normal??gerçekten eninde sonunda renault un önünde yakacam arabayı...yahu ne illet bir problemmiş ki kimse çözemiyor...:asabi:asabi:asabi:asabi:asabi:asabi

DİJİTAL

Yasin KARADERILI, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun iki kere dinledim tıkırtılar haricinde ses anlşılmıyo aynı sorun bendede vardı tiriger kayısını degiştirdikten sonra tofaşın defransiyeli gibi ötmeye başladı araba kime gitsem normal bunda ne var diyo delirdim sonunda bi usta baktı dinledi kayış özelligini yitirmiş dedi degişti sorun çözüldü ankaradaysan istersen bide o ustaya göster şaşmazda yeri

1.4 RXT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun iki kere dinledim tıkırtılar haricinde ses anlşılmıyo aynı sorun bendede vardı tiriger kayısını degiştirdikten sonra tofaşın defransiyeli gibi ötmeye başladı araba kime gitsem normal bunda ne var diyo delirdim sonunda bi usta baktı dinledi kayış özelligini yitirmiş dedi degişti sorun çözüldü ankaradaysan istersen bide o ustaya göster şaşmazda yeri

Hocam gaza basınca geliyor ses, bıraktığınızda kesiliyor...rolantideyken araç duruyorken sorun yok..genelde 2 bin devir civarı araç devrini aldıktan sonra başlıyor.ses çıkmaya başladığı anda gaza yüklenseniz kesiliyor mesela.ama devrini aldıktan sonra tekrar başlıyor..videoda ben ara ara gaza basıp ayağımı çektim..ses anlaşılsın diye..20. saniyeden sonra daha bariz geliyor uğultu ıslık sesi tarzı..araç soğukken pek çıkmıyor..ısındıkça ses artıyor..özellikle şehir içi ve uzun yolda deliriyor ses...gerçekten arabadan soğudum..denemeye çıkan ustaların hepside gaza yüklenip basıp gidiyorlar.ses yok diyorlar...durumu anlatıyoruz..yok siz çok hassassınız diyorlar..bu benim 6. aracım diyorum..hepsinide aynı şekilde kullanıyordum..rahatsız edici bir ses duymadım bunun kadar..tabi bu cümleden sonra klişe soruları.."siz daha önce dizel renault kullandınız mı? yok kullanmadım..ee ondandır..motor karakteristiği bu..maalesef yetkili servislerimiz çok zayıf ve ilgisiz..yani bir önce başlarından savmaya çalışıyorlar..

DİJİTAL

Yasin KARADERILI, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
motordaki bilyalardan sarj dinomosundan birde mazot geri dönüş hartumu var bildigim ondan yapa bilir bende bir çok kişiye video dinlettim videoda çok anlasılmıyo arabya binince iyibi usta duyyo kötü ustalar buses normal deyip baından savıyomalesef

Carisma70

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de pek duyamadım ama ses yapan ihtimallere katkı yapayım:
1- motor takozları, ekzos askıları kontrol edin. özellikle motor takozları belli devirlerde rezonansa girer ve o devirlerde trim sesi vs. yapar.
2- yağ durumu nedir? aracın km.si +100 bin ise orjinal olmak şartıyala bor power yada motorsilk yağ değişiminde kullanmak aracı rahatlatır.. Motor yağı olarak da Motul8100 serisi 0-30 yada 5-30 ile Petronasın aynı viskozite (5-30 yada 0-30) tavsiye ederim.
3- tek tek tüm parçalar kontrol edilececek motora yada bir birine değen parçalar var mı diye. bazen gaz teli bile benzer seslere sebep olur.

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. O yakma işi biraz gelişmiş ülkelerde sonuç getirebilir anca. Gerçi oralarda hakkını aramak için kendini parçalamak zorunda kalmıyor insanlar ama. Garanti kapsamındaki aracımı servise götürmüştüm trim sesi için. Bindik geziyoruz araçla, böyle durumlarda müşteriye müziği biraz açıp kafaya takmamalarını söylediklerini aktarmıştı yetkili. Başka da olumsuz durumları gördüğüm için zaten servisle işim olmuyor artık. Özelde düzgün usta denk getirirsiniz mutlaka.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
yetkili servislerde çalışanlarda insan...
birisine gidersin ilgilenmez, diğerine gidersin ilgilenir..
iş durumuna göre olur bi de..
mesela ellerinde 10 tane araba var yetişecek, bişi yok derler..
sabah kimse yokken gidersen veya başka yetkili servise gidersen ilgilenirler

isim vermeyim...
bi kere gittiğimde yetkili servise, hiç ilgilenmeyip aşırı kıl olduğum kişiler, öbür gittiğimde süper ilgilendiler....
müşterileri yoğunsa tıkırtı, patırtıyla pek uğraşmazlar

1.4 RXT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de pek duyamadım ama ses yapan ihtimallere katkı yapayım:
1- motor takozları, ekzos askıları kontrol edin. özellikle motor takozları belli devirlerde rezonansa girer ve o devirlerde trim sesi vs. yapar.
2- yağ durumu nedir? aracın km.si +100 bin ise orjinal olmak şartıyala bor power yada motorsilk yağ değişiminde kullanmak aracı rahatlatır.. Motor yağı olarak da Motul8100 serisi 0-30 yada 5-30 ile Petronasın aynı viskozite (5-30 yada 0-30) tavsiye ederim.
3- tek tek tüm parçalar kontrol edilececek motora yada bir birine değen parçalar var mı diye. bazen gaz teli bile benzer seslere sebep olur.

Hocam ilginiz için teşekkürler öncelikle...Evet videoda tam belli olmuyor..kullaklıkla dinlense belki daha rahat duyulabilir..zaten gaza basıp ayağimi çektiğim için belirli aralıklarla kesik kesik geliyor ses..özellikle 20. saniyeden sonra daha bariz duyuluyor...

1.ekzos askılarını kontrol ettim..sıkıntı yok..motor takozlarından bahsetmişti birtane tamirci...olabilir gibisinden..sonrada kafana takma arabanda birşey yok demişti..ama motor takozları olabilir gibi..çünkü ggereeççekten belirli devirlerde geliyor sses..özellikle 2000 devir civarı..şöyleki motor yüke bindiği zaman geliyor ama..oda gaza yüklendiğim an..gaza yüklenince motor yüke biniyor ve motor kulaklarını daha çok kastırdığı için rezonansa sebep oluyor gibi bir çıkarımda bulundum kendimce..

2.yağı yeni dddeğişmiş hocam..3 bin km oldu..arac suan 105 binde..

3.ekzos askıları kontrol edildi..sıkıntı yok..v kayısnı söküp denedik aynı ses geliyor..demekki dış gergilerden değil.yakıt geri dönüş hortumunu daha yumuşak bir hortumla değiştirdim..seste bir değişim olmadı..

sanırım son durumda motor kulaklarını değiştirecem..deneme yanılmadan başka çare kalmadı..

yildovtec

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle motor yağınızı değiştirin ne yağ koyduysanız bilmiyorum ama bu tip durumlarda ince yağ yerine daha kalın yağ koymanız gerekir ve ama şuda bir gerçek daha önce ince bir yağ koyduysanız motora zarar vermiş olabilirsiniz 10x40 veya 10x60 yağ koyup denemenizi tavsiye ederim çünku yağlar ısındıkça incelir

Carisma70

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
anlattıklarınızdan bende de takoz ihtmalini arttırdı. takozları ıslatın yada silikon sprey vs. ile yumuşatın seste azalma olursa takozlar demek daha kolay olur. ben de yağışlı havalarda ses azalıyordu