Vites Kutusunu Kontrol Ettiriniz mesajı

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, aracımı alalı 2 aya yaklaştı 2013 çıkışlı ivon fluence 110 hp EDC 129300 km de aracım. Aldığımda 127 binde idi araç.Bugüne kadar bir sorun çıkmadı çok şükür bugün sabah çalıştırdım 1 2 dk kendine gelmesini bekledikten sonra garajımdan çıkıp yoluma devam ettim şehir içi yavaş bir şekilde sonra gördüm ki ekranda vitesinizi kontrol ettiriniz yazısı çıktı, daha önce okuduğum bilgilere bakmak için biraz gaza bastım 3. Vitese atmıyor biraz hızlanım manuele alıp vites attığımda 2 den 4 e attı sonra 4 ten 6 sonra durdum 1 e atmıyor mu diye fakat 1 e atıyor araç sadece 3 ve 5 yoktu, sonra durdum stop ettim biraz bekledikten sonra çalıştırdım ve normal bir şekilde tekrar yoluma devam ettim yine şehir içinde ve yazı gitti vitestede herhangi bir sorun olmadı, sonra çevreyoluna çıkıp biraz bastım biraz yavaş gittim tekrar bir sorun veya herhangi birşry olacak mı diye ama şu an Allaha şükür bir sorun yok yaklaşık 1 saat önce oldu bu olay. Aracı yeni aldığım için güncelleme yapılmış mı yapılmamış mı bilmiyorum ama yapıldığınıda sanmıyoruö, bazı arkadaşlarımız, er.tansel akü konusundan da bahsetmiş, akünün ne zaman değiştiğinide bilmiyorum üzerinde şu an renault orjinal aküsü var galiba 60 lık. Bu konularda bilgisi olan veya bana önerisi olacak olan, başına gelmiş, çözümü sağlamış arkadaşlarım varsa bir cevap vermelerirlerse sevinirim. Herkese teşekkürler.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun akü değil.
Arıza olduğunda 2-4-6-R vitesleriniz iptal olur.
Bu vitesleri yöneten tambur, 2. Debriyaj ya da beyin arızanız var.

ciddi bir masraf söz konusu.
Aracınız yetkili servis bakımlı ise Renault ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı ben yeni aldım daha, servis bakımlı olduğunu sanmıyorum. Herkes böyle yazmış peki ben bir düşünce ürettim şimdi çift debriyaj var peki burada bir debriyajla ilgili sorun olduğundan kaynaklı bu uyarıyı veriyor olamaz mı neden illaki beyin, ve ayrıca sabahtan beri şu ana kadar hiç yapmadı tekrar ve şükür çok güzelde vites atıyor ama ne olavak bilmiyorum birileri yardım edebilirae çok iyi olur, teşekkürler

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı ben yeni aldım daha, servis bakımlı olduğunu sanmıyorum. Herkes böyle yazmış peki ben bir düşünce ürettim şimdi çift debriyaj var peki burada bir debriyajla ilgili sorun olduğundan kaynaklı bu uyarıyı veriyor olamaz mı neden illaki beyin, ve ayrıca sabahtan beri şu ana kadar hiç yapmadı tekrar ve şükür çok güzelde vites atıyor ama ne olavak bilmiyorum birileri yardım edebilirae çok iyi olur, teşekkürler

seçeneklerimde debriyaj vardı zaten
serviste debriyaj kalibrasyonuna baktırın yinede siz. O vitesler birkere gitmeye başladımı yine gidecektir.
benim tahminim edc beyni. İnşallah olmaz birdaha.fakat ariza aracın beynine kayıt etmiştir. Servise gidip koda bakın.

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok estağfiruşşah size karşı söylemedim, genel yargıdan dolayı konuşuyorum belkide çok kolay bir şekilde hallolabilecek bir sorundur diye, çünkü ben alalı 2 ay oldu daha öncesini bilmem ama ben gayet düzgün kullanıyorum aracı, birde arıza olarak mı işliyor o direkt beyne çünkü herhangi bir servis lambası felan gibi birşey yakmado sadece o mesaj gelsi stop edip çalıştırdığım zaman gün içinde de bir daha yansımado ekrana, demek istediğim bir mesaj niteliğinde bi kontrol ettirmem gerektiği için bilgilendirme mayetinde birşey olamaz mı acaba diye düşünüyorum, inşallah büyük sorunlara yol açmaz.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok estağfiruşşah size karşı söylemedim, genel yargıdan dolayı konuşuyorum belkide çok kolay bir şekilde hallolabilecek bir sorundur diye, çünkü ben alalı 2 ay oldu daha öncesini bilmem ama ben gayet düzgün kullanıyorum aracı, birde arıza olarak mı işliyor o direkt beyne çünkü herhangi bir servis lambası felan gibi birşey yakmado sadece o mesaj gelsi stop edip çalıştırdığım zaman gün içinde de bir daha yansımado ekrana, demek istediğim bir mesaj niteliğinde bi kontrol ettirmem gerektiği için bilgilendirme mayetinde birşey olamaz mı acaba diye düşünüyorum, inşallah büyük sorunlara yol açmaz.
Size diyeceğim EDC’yi hafife almayın. Hemen servise gidin

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabiki hafife alınacak birşey değil ama şöyle birşeyle de karşılaştım bu mesajı alan bazı kişiler daha sonra bu mesajla karşılaşmamış bazılaro ise 1 yıl içerisinde 2 kez karşılaşmış oda aynı benim gibi sabah ilk çalıştırmadan sonra birkaç yüz metre ilerleyince, inşallah kötü birşey değildir, şu an müsait olamıyorum ama olursam servise gideceğim ve öncelikle yaptıracağım şey kalibrasyon ve güncelleme olacak, bu duruma sebep olma ihtimali yüksekmiş çünkü kalibrasyonun, debriyaj kavrama noktası kodlanan mm yi çok aşınca beyin okuyamadığından iptal oluyormuş diye duydum ve bunu yaptırmak önemliymiş he tabiki çokta fazla aşındı ise o zaman mecburen baskı balata değişecek bakılınca o da normal birşey. İnşallah çok ekstrem bir durumla karşılaşmam, Allah kimseninde başına vermesin.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabiki hafife alınacak birşey değil ama şöyle birşeyle de karşılaştım bu mesajı alan bazı kişiler daha sonra bu mesajla karşılaşmamış bazılaro ise 1 yıl içerisinde 2 kez karşılaşmış oda aynı benim gibi sabah ilk çalıştırmadan sonra birkaç yüz metre ilerleyince, inşallah kötü birşey değildir, şu an müsait olamıyorum ama olursam servise gideceğim ve öncelikle yaptıracağım şey kalibrasyon ve güncelleme olacak, bu duruma sebep olma ihtimali yüksekmiş çünkü kalibrasyonun, debriyaj kavrama noktası kodlanan mm yi çok aşınca beyin okuyamadığından iptal oluyormuş diye duydum ve bunu yaptırmak önemliymiş he tabiki çokta fazla aşındı ise o zaman mecburen baskı balata değişecek bakılınca o da normal birşey. İnşallah çok ekstrem bir durumla karşılaşmam, Allah kimseninde başına vermesin.

Bahsettiginiz ariza genel olarak sansimanin kendi ile veya beyinle alakali oluyor ama siz bence size maliyet aviaindan em dusuk olan ihtimallerden baslayarak ilerleyin.

İlk olarak aracin yazilimini kontrol ettirin eger guncel surume sahipse aracin balata ebatlarini kontrol ettirin ( asinma degerleri milimetre olarak gorunur ) eger aracin beynindeki clip cihazinin okudugu degerden daha dusuk ise clip cihazinin okudugu degerleri yazdirin. Bu islemi ozellikle servisler yapmak istemeyebilir hatta bir cogu bi haber durumda clip cihazindaki yerini bile bilmiyorlar. Bu islemlerde kesmez ise akuyu kontrol ettirin fluence lerde genel olarak 60 amper aku geliyor ve nerdeyse tamamini zaten edc kullaniyor dolayisiyla yetersiz kaliyor minimum 70 ve uzeri amper bir aku bakin aracin ilk calisma sarsintisina kadar etki ediyor aku farki. Butun bunlari yaptiniz yine de duzelmezse baski balata veya beyin kaliyor geriye. Baski balata cok dusuk bir ihtimal aslinda beyin diyebiliriz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Er.tansel bilgilerin için çok teşekkürler ilk fırsatta sırayla hepsini yapmayı deneyeceğim inşallah sorun büyük değildir ve büyümeden hallolur, çok teşekkürler

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazılım güncelleştirmesi ve kalibrasyon için önerebileceğiniz bir servis var mı acaba? Araç Düzce de babam kullanıyor renault servisi var orada da ama büyük şehirlerde daha iyi anlarlar diye düşünüyorum, bende anlara da kalıyorum bunun için bir önerisi olan varsa sevinirim, teşekkürler.