Kangoo gaz yemiyor duman atıyor YARDIM

karadeniz53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2009 model renault kangoo g3 aracımız var. 1.5 dizel 80 bg 105bin km.

Araca farklı bir istasyondan 10lt mazot alıp yaylaya çıktık. yaylada ertesi gün aracı çalıştırdığımda araç 2500-3000 devir arasını yükselmekte zorlanıyor kesik kesik yükseliyor 3000 deviri geçtikten sonra normal yükseliyordu. egzozdan beyaz duman atıyor ve dumanın kokusu gaz yağı gibi kötü bir koku yayıyordu. Aracın yakıt tüketimi de arttı. Aracın çekişide düştü. gaza yüklenince kendini atan araç yavaş yavaş hızlanıyor. Birkaç ustaya gösterildi araç ustaların yorumu sorunun turbo elektrovanasından 8200575400 kaynaklandığı yönünde. 500TL gibi rakam istiyorlar değiştirmek için. Daha önce bu sorunla karşılaşan oldu mu? Nasıl çözüldü. Yardımcı olabilecek var mı?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun . Tavsiyem depoyu boşaltıp yeni yakıt alın yakıt filtresi nide değişin aracı yüksek devirde 30 dakika kadar kullanın . Turbo elektro vana nın resmini yuklermisin . 1.5 yıl önce 90 liraya aldım ben fiyat fazla gibi

karadeniz53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun . Tavsiyem depoyu boşaltıp yeni yakıt alın yakıt filtresi nide değişin aracı yüksek devirde 30 dakika kadar kullanın . Turbo elektro vana nın resmini yuklermisin . 1.5 yıl önce 90 liraya aldım ben fiyat fazla gibi

Şuan mobildeyim parça kodu 8200575400 piyasada 129 tl. Sorun bundan mı acaba? Boşa değişmek istemiyorum

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Şuan mobildeyim parça kodu 8200575400 piyasada 129 tl. Sorun bundan mı acaba? Boşa değişmek istemiyorum
Bende bu parçayı değiştim rampada çekmiyordu fakat beyaz duman yada kara duman atmadı benim araçta değişimi basit bir fiş 2 hortumu var ( 1.5 DCI 105 lik aracım ) benim araçta bu parça arızalı iken sanki bu parçanın içinde küçük bir motor çalışıyor gibi ses vardı . Tanıdık bir araçtan parçayı söküp test edin boşuna o kadar para verme . Kötü yakıt kullanmak ile bu parça bozulmaz

karadeniz53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıtın da kötü olup olmadığını bilmiyoruz. Tanıdık benzer araç yok elimizde

karadeniz53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Garanti demiyor. Büyük ihtimalle bundan diyor

karadeniz53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir kaç ustaya daha sorun yada denemelik parça bulun

129 tl ye orijinal turbo elektrovanasını aldım. Dediğiniz gibi 2 hortum 1 soket. kendim eskisini söküp yenisini taktım. Sorun bu parçadan idi. Duman atma olayı gitti çekiş ve yakıt eskiye döndü. Hızlanması eskisi gibi güçlü oldu. Bu sorunla karşılaşacak arkadaşlara fikir verir en azından.

Aracın çekişi çok düşmüştü. Mavi gibi duman atıyordu ve mazotu yakamıyor gibiydi. Gaza basarken devir yavaş yavaş yükseliyor arada kesik kesik yükseliyordu sanki mazot kesik kesik gidiyor gibiydi. Sorun turbo elektrovanası idi. Değiştirildi düzeldi.

Arkadaşlar sanayilerde yüksek fiyatlar çekebiliyorlar. Bu parça değişimi için bizden parça ile birlikte 500tl istendi. Kendim 129 tl ye değiştirdim.