Mazot ışığı

HESAPÇI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba
Aracın mazot ışığı yandıktan sonra yaklaşık kaç km daha götürür. Gördüğüm kadarıyla göstergede ışığın yandığı yerden (yani kırmızı renkli bölgenin başladığı yerden) 0 düzeyine kadar hatrı sayılır bir mesafe var. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

TuRKSySTeM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Işık yandıktan sonra kırmızı çizgilerin ortasına kadar şehir içi 30 km kadar gittim. Fakat ışık yandıktan kalan menzil yazmaması kötü...

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Işık yandıktan sonra kırmızı çizgilerin ortasına kadar şehir içi 30 km kadar gittim. Fakat ışık yandıktan kalan menzil yazmaması kötü...

Kitapcikta 50 km ortalama diyor. İsik yandiktan sonra aracta 7-8 litre civari yakit kaliyor. Sehir disi icin 100 km civari yol yapar ama risk almaya degmez acikcasi. Fakat ayni litre hesabi ile sehir icinde 20-30 km uzerine cikmayin derim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba
Aracın mazot ışığı yandıktan sonra yaklaşık kaç km daha götürür. Gördüğüm kadarıyla göstergede ışığın yandığı yerden (yani kırmızı renkli bölgenin başladığı yerden) 0 düzeyine kadar hatrı sayılır bir mesafe var. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Mazot pompasını arıza yaptırırsınız . Kurmazsan gelmeden nin; çeyrek depo kalınca benzinliğin yolunu tutun

HESAPÇI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haklısınız tabi. Ben depoyu Işık yanar yanmaz fullemeye çalışırım ama daha önce clio 4 vardı bende onda ibre sıfıra yakın geldiği zaman depo ışığı yanardı ve buna rağmen ort 30-40 km yol gidebileceği söylenirdi. Ancak megane aracımda ışık yandığı seviyeden sıfıra kadar daha yüksek bir mesafe var ki deposu clioya göre 5 lt daha geniş

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haklısınız tabi. Ben depoyu Işık yanar yanmaz fullemeye çalışırım ama daha önce clio 4 vardı bende onda ibre sıfıra yakın geldiği zaman depo ışığı yanardı ve buna rağmen ort 30-40 km yol gidebileceği söylenirdi. Ancak megane aracımda ışık yandığı seviyeden sıfıra kadar daha yüksek bir mesafe var ki deposu clioya göre 5 lt daha geniş

İste takribi 7-8 litre yakit kaliyor buda aracin ortalama tuketim ve trafige gore gidilecek mesafe bazinda artis veya azalma gosterebiliyor. Ayni kosullarda muhtemelen iki aracta ayni kesafeyi katedecektir. Veya birbirine cok yakin sonuclar cikacaktir ama ucurum fark olmaz.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Yakıt pompası depo içinde yakıtın içinde çalışır kendini soğutmak için yakıta ihtiyaç duyar ışık yandıktan sonra yakıt almadan trafik içinde yapılan 10 km lik ( 40 -- 45 dakikalık ) yolculuk da pompanın ömründen ömür gider . LPG li araçlarda çok denk gelinir pompa arızalarına .
FIAT gurubunda çeyrek depoda yakıt ışığı yanıyordu

english03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de kalan yakıtla ortalama kaç km yok gidileceği konusundaki hesaplamasına sinir oluyorum. mesela 200 km gittikten sonra 10 km rampa aşağı gidersen ortalama sallıyorum 1100 km daha gidersin gibi tuhaf hesaplama yapıyor. Sonra düz yola çıkınca hemen o 1100 km düşüyor 800 lere. yani ortalama falan değil, tuhaf birşey

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de kalan yakıtla ortalama kaç km yok gidileceği konusundaki hesaplamasına sinir oluyorum. mesela 200 km gittikten sonra 10 km rampa aşağı gidersen ortalama sallıyorum 1100 km daha gidersin gibi tuhaf hesaplama yapıyor. Sonra düz yola çıkınca hemen o 1100 km düşüyor 800 lere. yani ortalama falan değil, tuhaf birşey

O kisim cok saglikli degil malesef. Fakat asil hesaplamayi tuketilen yakit bilgisi izerinden yapabilirsiniz. Benim atacta mesela ekranda gosterdigi ile pompa arasinda maksimum 4 litre oynuyor bende onu hesaba katarak ortalama aliyorum daha saglikli oluyor.