Uzun Yol Yakıt (Benzin-Mazot-Lpg) Tüketimlerimiz

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Malum yaz mevsimindeyiz Araçlarımızla uzun yolculuklar yapıyoruz buradan Benzin Mazot yada LPG tüketimlerimizi yansıtırsak fikir sahibi olabileceğimizi düşünüyorum.
İzmirden Ordu Ünyeye 2007 model 1,4 lt 8 valf 75 Beygir Symbol sedan ile 2 yetişkin 2 çocuk Full bagaj ortalama 90-120 km saat hız aralığında toplamda 1078 km yol yaptım.LPG yi 3 defa fulleyip kullanıp tekrar fulledim ve ortalama 100 km mesafede 18-19 lira toplamdada yaklaşık olarak 205 lira civarı tüketim değerlerine ulaştım.
Bu mesafeyi her sene aracım ile gidiyorum ve benim arabaya geçen yıl LPG montajı yaptırdım önceden benzin ile kullanıyordum ve 100 km mesafede aracım ortalama 5,4-5,5 lt benzin tüketiyordu.Yol bilgisayarı sayacları yola çıkmadan sıfırladım bilgisayar ortalama 5,4 lt toplamdada 58,2 lt tüketim değeri hesaplamış benzini 6,3 liradan hesaplarsak buda 366 liraya denk geliyor. Önceki yolculuklarımda hesapladığım benzin tüketim miktarım tamamen bu şekildeydi.
Bu arada uzun yıllardır İzmirden uzun yola çıkarım her zaman Batıdan Doğuya doğru gidildikçe yükselen LPG fiyatının ilk defa Batıdan Doğuya doğru düştüğünü gözledim.İzmirde 3,19 tl olan LPG doğuya doğru gidildikçe düşüyor bilinen firmaların dışında tercih yaparsak 3 tl altına iniyor.Örneğin ben hep Shell den alırdım 2 defa Milangazdan almak durumunda kaldım , açıkçası memnun kaldım fiyatta 3 tl altı.
Ünyeden İzmire dönüş değerlerinide paylaşacağım , geçen yıl zamlar öncesi 16-17 kuruş arası yakmıştım...

VD3oyP.jpg

LDOkoz.jpg

WDGB6E.jpg

nlJz5a.jpg

Son düzenleme:

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ben en son Megane 2 2009 1.4 sedan aracım ile Bodruma gittim 110 TL'ye Shellden LPG'yi fulledim ve ortalama hız dediğiniz gibi 90-120 arasında 530 km yol yaptım ve bitti.
Dönüşte bu sefer Aydın-Söke'den Aygazdan fulledim biraz da hızlı geldim o yüzden aynı full depo ile 470 km gittim. Aracı aldığımdan beri LPG'li kullanıyorum uzun yolda benzin ile gitmediğimden dolayı net bir rakam söyleyemeyeceğim.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ben en son Megane 2 2009 1.4 sedan aracım ile Bodruma gittim 110 TL'ye Shellden LPG'yi fulledim ve ortalama hız dediğiniz gibi 90-120 arasında 530 km yol yaptım ve bitti.
Dönüşte bu sefer Aydın-Söke'den Aygazdan fulledim biraz da hızlı geldim o yüzden aynı full depo ile 470 km gittim. Aracı aldığımdan beri LPG'li kullanıyorum uzun yolda benzin ile gitmediğimden dolayı net bir rakam söyleyemeyeceğim.

Merhabalar...
Buda yaklaşık 20-21 kuruş arası bir değer yapıyor 1,4 Megane sanırım 16 valve olmalı benim araç 8 valve.Birde araçlar arasında kasa , ağırlık ve LPG fiyatı var tabi.Ben dizele geçmeyide düşünüyorum o nedenle Dizel tüketimleride önemli.1,5 DCI Duster kullandım köy yollarında araba müthiş çekiyor beni etkiledi.

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet benim aracım 16v yakıtıda 3.07'den almıştım. Dönüşte de 2.99'dan almıştım.
Renault'un 1.5 DCI motoru gerçekten çekişi falan etkileyici bende Lodgy kullanmıştım baya bir hoşuma gitmişti ama hızlandıktan sonra benzinli araçlar top speed konusunda biraz daha iyi sanki :)

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet benim aracım 16v yakıtıda 3.07'den almıştım. Dönüşte de 2.99'dan almıştım.
Renault'un 1.5 DCI motoru gerçekten çekişi falan etkileyici bende Lodgy kullanmıştım baya bir hoşuma gitmişti ama hızlandıktan sonra benzinli araçlar top speed konusunda biraz daha iyi sanki :)

Ben çok hızlı gitmiyorum ama çabuk hızlanan yada çekişi güçlü Torku araçları seviyorum bakalım hayırlısı 2 yıl önce 520 530 tl bendinde gittiğim yolu bu sene 420 liraya lpg de yapıyoruz nereden nereye

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Güzel paylaşımlar elinize sağlık. Dizel araçların torku düşük devirde çok keyifli oluyor Boş ağırlığı 1490 kilo olan Kangoo m ile 5 kişi tam dolu bagaj ile uzun yolda 5.6 lt yaktı aracım dönüşte 5.4 dü klima açık bir kaç kez hızlı gittim genelde hız limitleri ne uydum ( şu ana kadar ceza gelmedi )

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel paylaşımlar elinize sağlık. Dizel araçların torku düşük devirde çok keyifli oluyor Boş ağırlığı 1490 kilo olan Kangoo m ile 5 kişi tam dolu bagaj ile uzun yolda 5.6 lt yaktı aracım dönüşte 5.4 dü klima açık bir kaç kez hızlı gittim genelde hız limitleri ne uydum ( şu ana kadar ceza gelmedi )
Bende duster olur Clio yada symbol olur dCi motorlu bir araç alabilirim tek çekincem arabayi çok kullanmıyorum dizel yatmamalı diyorlar duster cakilli yolda harikaydi atabilirsem video eklerim
Nereden nereye 2 yıl önce aynı araba aynı yol 545 tl benzin yakmışım geçen yıl yine aynı araba aynı yol 380 tl gaz yakmışım lpg kiti bağlatmasak 730 740 tl benzin yakacaktik

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bende duster olur Clio yada symbol olur dCi motorlu bir araç alabilirim tek çekincem arabayi çok kullanmıyorum dizel yatmamalı diyorlar duster cakilli yolda harikaydi atabilirsem video eklerim
Nereden nereye 2 yıl önce aynı araba aynı yol 545 tl benzin yakmışım geçen yıl yine aynı araba aynı yol 380 tl gaz yakmışım lpg kiti bağlatmasak 730 740 tl benzin yakacaktik
Allah gönlüne göre versin. AVM lerde aracımı dışarı bırakmak zor geliyor bana dizel bu yönden hayatımı kurtardı [emoji16]

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah gönlüne göre versin. AVM lerde aracımı dışarı bırakmak zor geliyor bana dizel bu yönden hayatımı kurtardı [emoji16]

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için Allah hepimizin gönlüne göre versin inşallah :)

İzmir Ünye arası gidiş geliş yolculuğumu tamamladım.Toplamda 2263 km yol yaptım 6 defa depoyu Fulleyip hesapladım.5 uzun yol kullanımında depoyu fulleyip hesapladığımda 90-120 km arası (Genelde 100-110 arası kullanımda) 18,64 - 18,90 kuruş arası tüketim ortaya çıktı.Son olarak depoyu fulleyip hızımı biraz arttırıp sonuca bakmak istedim 120 - 130 km aralığında 19,04 kuruş yaktı.Bu sonuçlar ışığında toplamda yaklaşık 430 lira lpg harcamam oldu.
Eğerki aracımda geçen yıl montajını yaptırdığım LPG kitim olmasaydı bu mesafede 123,8 lt benzin yakacaktım 100 km de 5,4 lt. ortalama tüketim değeri ortaya çıkacaktı 6,3 liradan benzini hesaplarsak 780 lira civarı harcamam olacaktı.

nllNl5.jpg

Y66Epa.jpg

6NNvEW.jpg

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için Allah hepimizin gönlüne göre versin inşallah :)

İzmir Ünye arası gidiş geliş yolculuğumu tamamladım.Toplamda 2263 km yol yaptım 6 defa depoyu Fulleyip hesapladım.5 uzun yol kullanımında depoyu fulleyip hesapladığımda 90-120 km arası (Genelde 100-110 arası kullanımda) 18,64 - 18,90 kuruş arası tüketim ortaya çıktı.Son olarak depoyu fulleyip hızımı biraz arttırıp sonuca bakmak istedim 120 - 130 km aralığında 19,04 kuruş yaktı.Bu sonuçlar ışığında toplamda yaklaşık 430 lira lpg harcamam oldu.
Eğerki aracımda geçen yıl montajını yaptırdığım LPG kitim olmasaydı bu mesafede 123,8 lt benzin yakacaktım 100 km de 5,4 lt. ortalama tüketim değeri ortaya çıkacaktı 6,3 liradan benzini hesaplarsak 780 lira civarı harcamam olacaktı.

nllNl5.jpg

Y66Epa.jpg

6NNvEW.jpg
Gayet başarılı güzel değerler yakalanmış tebrikler