Aracım Şehiriçi Neden Çok Yakıyor. Yardım !!!

HPI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turbonun hortumunda hafif yağ kaçağı olması bu arabaların genel sorunu ama bu yakıt tüketimi ile alakalı değil. Gene söylüyorum araç ile şehir içi trafiğe giriyorsanız, ışıklarda veya yoğun trafikte dur kalk yapıyorsanız yada aracı kısa mesafelerde kullanıyorsanız aracınızın çok yakması gayet normal. Ben kışın iş ve ev arası 9 lt ortalamaları bile görüyorum. Aynı araç uzun yolda klima açık 4.2 lt yakıyor. Çok kasarsam ve sabrın limitlerini zorlarsam klima açık 3.8 lt' yi de görüyor. Aracı uzun yolda 110 km/h hzın üzerinde kullanıyorsanız az yakmasını beklemeyin.

Atom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesinlikle katılıyorum. Benim aracım captur 1.5 dci edc. Ortalama hizim 16 km.kisin 9 hatta 9.6 tuketim var. Yazin 7.5 e dustu. ancak uzun yol 4 litrelerde. Ayni araci ankarada kullaniyorum sehir ici 6 litrelere dusuyo hocde tasarruf yapmadigim halde

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bendeki 2014 Touch Plus otomatik dizel. Uzun yolda 5-5.5 şehir içinde 6-6.5 görüyor. Turbo hortumun üstünün yağlanması normaldir endişe yapmayın Renault larda olan bişey. Yakıtı fazla yakma olayı konusunda bilgim yok hava filtresi!ve yağ değişti mi? Serviste cihazı taktırıp araçta sorun var mı en güzel böyle bir baktırın derim.

senkan82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim 1.5 megane edc eskişehirde 9-10 lt arası yakıyor servis yakıt biraz çok ama motor daha açılmamış dedi Bana biraz saçma geldi 34.000 km’de aracın motoru nasıl açılmaz gerçi şanzımandan dolayı aracı 2000 devir üzerine doğru dürüst çıkmiyor

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba adım Emre istanbulda otuyorum 2013 model icon paket fluence aldım 3 ay oluyor araç 110bg edc 1.5dci kuruş hesabı yaparsak şehir dışına 30 35 kuruştan aşşa yakmıyor hızda 100 130 arası ortalama 5.5 6lt şehiriçi hesaplamadım ama sürekli durkalk 1 2 3 viteslerde 100km 10 13lt yazdığını gördüm Arkadaşlar bence bu araçta bi sorun var şehirdışına 30 35kuruş yakan araç şehiriçi 45 50den aşşa düşmez alırken turbo hortumuyla ilgili bişeyler söyledi ekspertiz aldırmadım sizce alakası varmıdır. Yoksa başka neyden yapar araç daha 130binde 10bin bakımı yeni yapıldı bi yardımcı olsanızda şu sorun nedir çözsek kafayo yicem reno araca binipde 50kuruş yakmak nedir ya alırken ilk sebebim az yakar çok kaçardı yorumlarınızı ve usta önerilerinizi bekliyorum.
bende 1.5 dci 90 beygir clio var uzun yol yakıt tüketimi benim de 30 kr. larda. şimdi şöyle söyleyeyim. bir aracın yakıtında sorun olduğunda sadece şehir içinde sıkıntı çıkmaz. örnek senin söylediğin gibi şehirler arası normal yakıp problemi şehir içinde çıkarmaz. uzun yolda da çok yakması lazım. yani sen deseydinki uzun yolda 40 kr. yakıyorum şehir içinde de 50-60 yakıyorum evet bir sıkıntı vat derdik. ama diyorsun ki şehirler arası normal şehir içi çok o olmaz. bu olsa olsa senin biraz agresif kullanımından ortaya çıkıyordur. birazda otomatik araç etkisi manuele göre şehir içi fazla yakar. yani sen biraz daha yumuşak bir sürüş yap fren kullanımını azalt ani hızlanmalardan kaçın şehir içi40 kr. lara düşersin. uzun yolda 30 kr. yakan bir araç sırf şehir içinde 40 kr. üzerine çıkar buda normaldir. karma demiyorum ama. karmada 35 40kr. olur. onun ölçümünü aslında km ile de yapabiliriz o zaman kaygılar ortadan kalkar çünkü yakıt fiyatı değişkenlik arzediyor. lambadan lambaya bir depo ile karmada kaç km. yapıyorsun, şehir içinda kaç, uzunyolda kaç km. bunları bil km. ni her yakıt alımında sıfırla kafan rahat. ben öyle yapıyorum hiç değişkenlik yok 4 yıldır kullanıyorum aracımı ve hep bunu uygularım. 20 yıldan fazladır arba kullanırım. tecrübelerim bu yönde.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu aralar yakiti kurus olarak hesaplamak yanlis olur zora hala kafamizda 20 li kurus rakamlari var ve bunu baz alarak cok yakiyor diyoruz. O zaman dizel yakit 3-4 liraykan su an 6.5 lira bunu goz ardi ediyoruz ve surekli olarak yuksek rakam cikinca arac fazla yakiyora yoneliyor. Km menzil gibi hesaplar veya ortala yakit tuketimi gibi rakamlardan yurumek daha dogru olacaktir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bu aralar yakiti kurus olarak hesaplamak yanlis olur zora hala kafamizda 20 li kurus rakamlari var ve bunu baz alarak cok yakiyor diyoruz. O zaman dizel yakit 3-4 liraykan su an 6.5 lira bunu goz ardi ediyoruz ve surekli olarak yuksek rakam cikinca arac fazla yakiyora yoneliyor. Km menzil gibi hesaplar veya ortala yakit tuketimi gibi rakamlardan yurumek daha dogru olacaktir.

+1 Harfi harfine katılıyorum

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İsmail_54 ve er_ tansel, benim aracım çok yakıyor gibi geliyor bana ikinizdende konuya değineyim siz varsa fikriniz belirtiniz hem uzun yol hem şehir içi hemde litre bazında söyleyeceğim aradım 1.5 dci 110hp Edc fluence, aracım şehirler arası düzce ankara ortalama 100 120 arası 5.7 civarı yakıyor , şehir içinde de bu miktar 6.7 7.2 arası seyrediyor, bana çok gibi geliyor yakıt sizce normalmidir? Şu an bakıma az kaldı fakat bakımlıykende aynı koşullarda yakıt aynı miktardaydı, üzerinde 225 50 17 lastikler var fark tek bu normal bir icon fluenceyi düşündüğümüzde.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İsmail_54 ve er_ tansel, benim aracım çok yakıyor gibi geliyor bana ikinizdende konuya değineyim siz varsa fikriniz belirtiniz hem uzun yol hem şehir içi hemde litre bazında söyleyeceğim aradım 1.5 dci 110hp Edc fluence, aracım şehirler arası düzce ankara ortalama 100 120 arası 5.7 civarı yakıyor , şehir içinde de bu miktar 6.7 7.2 arası seyrediyor, bana çok gibi geliyor yakıt sizce normalmidir? Şu an bakıma az kaldı fakat bakımlıykende aynı koşullarda yakıt aynı miktardaydı, üzerinde 225 50 17 lastikler var fark tek bu normal bir icon fluenceyi düşündüğümüzde.

100 ile 120 arasinda cok fark var. Soyle soyleyeyim arac 6. Vites 2000 devirde 103-104 km yapiyor. Siz eger 103 km ile sehir disi yol alirsaniz 3.9 a kadar iner ki ben bunu istanbul bursa arasi saatte 100 km ile 3.9 yaptim. Diger yandan 104 km uzerine cikacaginiz her hiz bir birim bile olsa 2.000 devri asacagi icin yakit yukselmeye baslar. Oncelikle buna dikkat edin. Diger taraf sehir ici kisminda ise ben egr valfinin dolulugunu bilmeden once hafif trafik ve uzerine kis astikeri ile 5.5 ortalama ile dolandim ki evden ise isten eve mesafem 9 km gidis 9 km gelir toplamda 18 km. Ama benim egr valfim sikintili bu ara ortalamam hic bir sekilde 6.8 altina inmiyor.

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3.9 imkansız benim aracımda tek gelişte düzceden ankaraya 100 ile 105 arası geldim o zaman bile ortalama 5.0 5.2 felandı, inşallah sıkıntı olmasında yakıt artık kabulleneceğiz