AGC 1220rf Teyp Direksiyon kumanda bağlantısı

007combatant

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamün aleyküm arkadaşlar. Elimde Aşağıda resimlerini paylaştığım AGC 1220rf (Duster Logan Sandero araçlarında kullanılan orjinal teyp) var. Bu teybi 2007 kangoo aracımda kullanmak istiyorum. Teybin power ve hoparlör bağlantı şemalarını buldum. Hatta direk ara soketi aliexpresste buldum (Link: https://tr.aliexpress.com/item/RENA...elirli-modellerde-DACIA-2011/32855242435.html) ancak 11.18$ vermek işime gelmediği için jumper ve farklı soket uçlerı kullanarak bağlantı yapacağım.

Benim asıl problemim benim aracımda direksiyon kumandasını kullanabilmem için yapmam gereken bağlantı şekli. İnternette araştırdım ancak bir şema veya bilgi bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Belki arkadaşlara da yardımcı olur elimdeki bilgileri paylaşayım.

0757dbb60f1ee6fbab5d56c2c7100497-7408477-1000_1000.jpg

Img.jpg

6561cecs-960.jpg
55f346ds-1920.jpg
ring%20diagram%20connector%20pinout%20installation.jpg
iring%20diagram%20connector%20pinout%20harness%201.jpg
iring%20diagram%20connector%20pinout%20harness%202.jpg
c2560ees-1920.jpg
5c560ees-960.jpg

kolega35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Size yardımcı olurum. Ancak şu an yurt dışındayım. Özelden mail adresinizi yazarsanız döndüğümde bağlantıları gönderirim. Bu arada teyp ile birlikte orijinal mikrofon geldi mi? Orijinal mikrofonun fiyatı biraz yüksektir.Selamlar.

007combatant

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar direksiyon kumandasının bağlantısının nasıl yapıldığını buldum. Paylaşmak istedim. Belki başka arkadaşlara yardımcı olur.
Arkadaşlar bahsettiğim bu teypte (AGC 1220rf) kullanılan direksiyon kumandası renault araçlardaki direksiyon kumandaları ile tam uyumlu. Aslında bu direksiyon kumandaları (iç yapısı ve kablo renkleri) tamamen aynı ancak soketleri farklı. Aşağıda bununla alakalı resimleri paylaşacağım.
Benim aracım 2007 kangoo. Bu araçlarda direksiyon kumandasının soketi göğüsün altında. Üst göğüsü sökmek çok kolay sadece 2 vida tutuyor. Öncelikle göğüsün kenarlardaki vidalarını söküyoruz.
(ön kapıları açınca görürsünüz) Göğsü kendimize (arabanın iç tarafına) doğru çekiyoruz. Göğsü aralayıp altından hoparlör soketlerini söküyoruz ve göğsü çıkartıyoruz. Şimdi teyp göstergesini söküyoruz onuda 2 tırnak tutuyor. İşinizi kolay yapmak için göstergenin soketini çıkartarak kenara koyabilirsiniz.
Göstergenin altındaki mavi soket, direksiyon kumandasının soketi. Bunu söküp teybin olduğu yere çekiyoruz. İsterseniz teybin olduğu yerde bulunan göstergeden gelen eski sarı soketi (kullanmayacağımız için) göstergenin olduğu yere taşıyıp orada boş bir alana bırakabilirsiniz. Böylece soket karışıklığı, fazlalık olmaz. Göstergenin altından söküp teyp alanına çektiğimiz mavi direksiyon kumanda soketini yeni teybimize şu şekilde takıyoruz. Bu soket bizim teybimize uyumlu olmadığı için soket uydurmamız lazım. Ben hiçbir kabloyu kesmedim. Mavi sokete erkek iso kablolarındaki pinleri sökerek inceltmek için penseyle ikiye katladım ve taktım. Teyp de de jumper kablolarını soket olarak kullandım. Teybin arkasını çevirdiğimizde soketin üst sırasında bulunan dört pine sağdan sola doğru sırayla;
Sarı, Mavi, Yeşil, Kırmızı
Alt sırada bulunan 4 pinin sağdan sola doğru sırayla 2 pine;
Siyah, Kahverengi
Renkli kabloları takıyoruz. Hoparlör ve güç bağlantı şemalarını ilk mesajda paylaşmıştım. Ben soket olarak P
ioneer iso soketini kullandım. Pioneer soketinin içindeki pinleri söktüm, pense ile biraz ezdim dışına makaron geçirdim ve bizim teypdeki pinlere uydu.

Bahsettiğim pioneer güç soketinin resmi:
30696.jpg

Direksiyon kumandası kablo renkleri ve soketteki yeri:
download.jpg
download.jpg
download.jpg
oVyNB7.jpg

Göğüs vidası burada:
1E7Z5G.jpg

Hoparlör soketleri:

LDGRrb.jpg
r1yNr1.jpg

Göğüsün altında (göstergenin altında) bululan direksiyon kumandasından gelen mavi soket:
vPyN9p.jpg
VDBzdP.jpg
nlyNnR.jpg

Teybe bağlantı:

PDGa97.jpg
g6bYab.jpg

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Güzel ve faydalı paylaşım teşekkürler [emoji122]

ResultanteImportante

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyu hortlatmak gibi olacak ancak bu teybi 2005 model Clio 2 HB araçta (Fransız kasa) kullanma şansımız var mı? Teybin boyutları ve direksiyon kumandasıyla uyumlu olur mu? Teşekkürler.

kolega35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım 2005 Clio2 HB araçta göğüslük üzerinde bilgi ekranı var. Kumanda kolunuzun bağlantısını bilgi ekranından ayırırsanız mümkündür.
Konuyu hortlatmak gibi olacak ancak bu teybi 2005 model Clio 2 HB araçta (Fransız kasa) kullanma ÅŸansımız var mı? Teybin boyutları ve direksiyon kumandasıyla uyumlu olur mu? TeÅŸekkürler.

ResultanteImportante

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım 2005 Clio2 HB araçta göğüslük üzerinde bilgi ekranı var. Kumanda kolunuzun bağlantısını bilgi ekranından ayırırsanız mümkündür.

Cevap için teşekkürler hocam, evet bilgi ekranı var. Yukarıda anlatılan işlemlerin yapılması gerekir mi yoksa soketler uyumlu mudur acaba fikriniz var mı?

kolega35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kumanda kolundan çıkıp ekrana takılan kabloyu ekrandan ayırmanız gerekmektedir. Bunun için ya göğüslükten bilgi ekranına takılan soketi( kumanda kolundan gelen) ekrandan çıkaracaksınız. Ya da direksiyonun alt bakalitini söküp kumanda kolundan çıkan 7-8 mm çapındaki kabloyu kesip kopartarak bilgi ekranı ile olan bağlantıyı ayıracaksınız. Koldan 6 adet kablo çıkmaktadır. Bu 6 kabloyu uzatarak eğer yeni teybin kumanda soketi varsa sokete bağlayacaksınız.Soket yoksa teybin arkasındaki pinlere lehimleyeceksiniz.
Cevap için teÅŸekkürler hocam, evet bilgi ekranı var. Yukarıda anlatılan iÅŸlemlerin yapılması gerekir mi yoksa soketler uyumlu mudur acaba fikriniz var mı?

Armagan77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bu teybi ve işlemleri renault symbol üzerinde gerçekleştirebilir miyiz acaba ?

Burak068068

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık ben aranıza yeni katıldım bende 2011 kangoo 3 var bende bu teyp den almak istiyorum ancak benim aracımda orjinal teyibi almışlar buteyp i takınca kumanda ve ekran aktif olurmu