Edc şanzıman vites kutusunu kontrol ettirin arızası

yilmaz78

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar selam
clio 4 vites kutusunu kontrol ettirin arızası başına gelen var mı..arkadından da ekzoz emisyon kontrol ettirin hatası

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Her ikisi beraber geliyorsa muhtemel akünüz zayıflamıştır.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 Captur'umda geçen ay oldu. Manisa'ya az bir mesafe kala. Vites geçişleri sapıttı, hız savitlemeyle gaz vere vere Manisa Renault bayisine gittim. EDC deki 2 motordan 2. si arıza vermiş gördüler. Lakin kesin bir durum yok. Anlık voltaj düşmesi de olabilir dediler. Zaten arızayı verince arabayı 2-3 saat dinlendirince hiçbirşey olmamış gibi çalışmaya davam etti. Sorunsuz Kocaeli'ye döndüm, hala bir sorun yok. Lakin nerede ne zaman bir daha aynı sorun olir, kaynağı ve çözümü kesin nedir belli değil. Eğer şanzıman beyni ise 4-5 yıllık tüm Clio ve Captur larda olabilir bu sorun.

HTC EVO 3D X515m cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her ikisi beraber geliyorsa muhtemel akünüz zayıflamıştır.
Ayrıca bu da hem Captur da hem de önceki Clio da oldu. Ama bu sorunda ne kadar kontrol ettirin uyarısı varsa hepsi çıkıyor, araba 2000 d/dk dan sonra gaz almıyor, 20km/h ı geçmiyor. Bunda da durup bir yarım saat bekledikten sonra normale dönüyor. Bunu da Kocaeli Ernaz a gösterdim, direkt enjeksiyon beyni değişecek dediler. 7500 lira +KDV. Dedim aynı sorun Clio da da (2012 model icon manuel) olmuştu. Eğer akü ise 2 ayrı saçmalık olur. 1. Teknik olarak çok saçma, 2. Servisin bilmeden 7500+ KDV demesi!

HTC EVO 3D X515m cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yilmaz78

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sorun akü değil arkadaşlar..servis inceliyor.2. vites 4 .vites ve 6. vitesleri görmüyor

emirhancakir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorununuz çözüldüğünde burdan bilgilendirir iseniz herkese yardımınız dokunmuş olur. Takipteyiz.

cennker82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu genelde beyin kaynaklı sorun oluyor..Umarım aracınız garantilidir..

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sorunu geçen sene beyni değiştirerek çözdüm ama şunu da görerek emin oldum: Araç servisteyteyken bir yere istiflenmiş bir sürü beyin gördüm, açılmış birini aldım, içi baştan sona PCB (elektronik devre) ortasında 2 DC motor. Biri 1-3-5 diğeri 2-4-6 ve geri viteslere bakıyor. Yanlız sorun şu: elektronikte gri yoktur, ya siyah ya beyaz. Yani arızalnırsa, bir daha çalışmaz. PCB nin bir yüzeyi tamamen termal macun kaplı ve beynin dış alüminyum yüzeyleri de daha fazla havayla temas edecek şekilde tasarlanmış fakat zamanla (özellikle 60.000km ye yaklaşırken) bu termal macun iyice deforme olup özelliğini yitiriyor ve devre de beynin bulunduğu konumdan dolayı aşırı ısınıyor ve elektronik devre kendini korumaya alıyor. Soğuduğu zaman da hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor. İsterseniz, yapabiliyorsanız beyni Bir özel serviste açtırın, termal macunun durumuna bakın. Muhtemelen kuru toprak gibi olmuştur. Macunu yenileyip beynin yerini değiştirin, hatta üstüne bir 2 tane 12x12cm PC fanı koyun öyle deneyin. Benim bunları yapma şansım olamadı ama her türlü iddia ederim ki sorun ve çözümü bu.

Mi Note 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi