Renault Talisman, Koleos, Megane 4 ve Kadjar Uyumlu Dashboard Merkez Hoparlör Montaji

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Arkadaşlar herkese merhaba.

Renault Talisman, Megane 4 ve Koleos' ların ülkemizde satılan modellerinde , Dashboard/ Göğüs kısmının orta kısmında bir hoparlör ızgarası bulunuyor.O ızgaranın içi normalde boş.Ancak Avrupa 'da ve dünyanın başka yerlerinde satılan bazı modellerde Bose ses sistemi ile birlikte o boşluğun içi de doluyor.Bir Çin alışveriş sitesinde ben Koleos için yapılmış ve Talisman ile Megane 4 araçlara da uyumlu (Yerine oturması için hoparlör altında PCB kısmında biraz yontma ve lehim işlemi gerektiriyor.) olan bu hoparlörü buldum.Kadjar için de muhtemelen aynı Koleos'ta olduğu gibi herhangi bir yontma ve ya kesme işlemi gerektirmiyordur.

Ses kalitesi ve derinliği hissedilir derecede arttı.Araçta herhangi bir yerde kesme ve ya delme gerektirmiyor.Ana cihaz arkasına kablo çekmek gerekmiyor. Amplifayer bağlantısı gerekmiyor.Bu videoda bu hoparlörün nasıl monte edildiğini izleyebilirsiniz.

İyi seyirler.

Son düzenleme:

Pathfinder1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sevgili Befe, bu hoparlörün Fransa'dan temin edebileceğimiz orjinalinin kodu var mı acaba? Hatta arkada olmayan 2 hoparlör için de kod varsa paylaşırsanız sevinirim...

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Sevgili Befe, bu hoparlörün Fransa'dan temin edebileceğimiz orjinalinin kodu var mı acaba? Hatta arkada olmayan 2 hoparlör için de kod varsa paylaşırsanız sevinirim...

Merhaba.BOSE ses sistemi mi toplayacaksınız?Çünkü bu orta hoparlör ve arka cam hoparlörleri için Amfi yoksa ana cihazda çıkış yok.

Pathfinder1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hızlı cevap için teşekkür ederim. Açıkçası işin tekniğinden anlamam ancak cevabınızı; amfi olursa orta ve arka cam hoparlörlerinin takılabileceği şeklinde yorumluyorum. Eğer doğruysa sadece amfi tedarik etmek sorunu çözüyor mu, başka bir işleme gerek duyulmayacak mı? Diğer mevcut hoparlörler bu amfiye bağlanabiliyor mu?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Rica ederim.Ben de size teşekkür ederim.Avrupa'da satılan Talisman,Megane 4 vb bazı Renault modellerinde BOSE ses sistemi opsiyonel olarak ücreti karşılığı satın alınabiliyor.Bu opsiyon satın alındığında ön göğüs merkez hoparlör ve arka cam önü hoparlörler (Bazı modellerde stepne boşluğuna subwoofer monte ediliyor ve arka cam hoparlör başlıkları yine boş kalıyor.) ile kapaılardaki hoparlörler ve de tw ler bu BOSE sistemine ait amfiye bağlanıyor.Bizim ülkemizde satılan Talisman megane 4 ,kadjar ve Koleoslarda maalesef bu opsiyonel olarak bile alınamıyor.
BOSE ses sisteminin hoparlörleri de,kablo sistemi de tamamen farklı.

Mevcut halde tüm bu boş yerlerde hoparlör koysanız da bağlamak için kablolar hazır değil.
Bu boşluklara başka bir amfi ile hoparlör bağlatabilirsiniz.Ama Dijital kaliteli bir amfi ve kaliteli yeni hoparlörler tavsiye ederim.Bunun dışında bu hoparlör için ana cihaza kablo çekilmesine gerek kalmıyor.2 kablo ile ön tweeter lara soket sokete bağlantı yaparak kullanabiliyorsunuz.Video da detayları açıkladım.
Mevcut kapı hoparlörleri ve hatta tweeter lar çok kalitesiz.Amfi bağlasanız da keyif vermez ve bir süre sonra muhtemelen patlar.

Son düzenleme:

Pathfinder1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrar teşekkür ediyorum ilginiz ve bilgilerinizi paylaşmaktaki samimiyetiniz için... Talisman'dan önce Latitude Executive vardı Bose ses sistemi olan. Benim şahsi görüşüm şu andaki Arkamys ile Latitude'daki Bose ses sistemi arasında kalite açısından çok büyük bir fark olmadığı şeklinde. Talismanı alırken Bose ses sistemi olmadığını biliyordum ancak hoparlör sayısına dikkat etmemiştim. Bu forumdan öğrendim hoparlörlerin olmadığını ve bu beni açıkçası çok rahatsız etti, zira ben Arkamys ses sistemi olan bir Talisman aldım, görüntüsü olan ancak içi boş hoparlör olan bir Talisman değil... Renault'un en üst gam aracında hoparlör varmış gibi bir görüntünün tüketiciye sunulması gerçekten kabul edilebilecek bir şey değil. Şimdi o rahatsız edici sahte hoparlör görüntüsünü kendime olan saygı gereği, hiç olmazsa kendi imkanlarımla ortadan kaldırmak istiyorum...

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Tekrar teşekkür ediyorum ilginiz ve bilgilerinizi paylaşmaktaki samimiyetiniz için... Talisman'dan önce Latitude Executive vardı Bose ses sistemi olan. Benim şahsi görüşüm şu andaki Arkamys ile Latitude'daki Bose ses sistemi arasında kalite açısından çok büyük bir fark olmadığı şeklinde. Talismanı alırken Bose ses sistemi olmadığını biliyordum ancak hoparlör sayısına dikkat etmemiştim. Bu forumdan öğrendim hoparlörlerin olmadığını ve bu beni açıkçası çok rahatsız etti, zira ben Arkamys ses sistemi olan bir Talisman aldım, görüntüsü olan ancak içi boş hoparlör olan bir Talisman değil... Renault'un en üst gam aracında hoparlör varmış gibi bir görüntünün tüketiciye sunulması gerçekten kabul edilebilecek bir şey değil. Şimdi o rahatsız edici sahte hoparlör görüntüsünü kendime olan saygı gereği, hiç olmazsa kendi imkanlarımla ortadan kaldırmak istiyorum...

O zaman size audison apf 8,9 bit 8 kanal amfi ve es 165 k serisi hoparlör tavsiye ederim.Bununla istediğiniz konfigürasyonu kurabilirsiniz.

Pathfinder1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim, verdiğiniz konfigürasyonu inceleyeceğim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Rica ederim.O sistemde focal'in bose hoparlörlerinden daha kaliteli midrange hoparlörleri var.Onlarla çok daha güzel ses alırsınız.Yine de parça no gerekirse bose hoparlör için araştırıp paylaşırım.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bir de hoparlör değiştirecekseniz kablo olarak audison connection sl212 gümüş hoparlör kablosu tavsiye ederim.