megane1 2001 1.4 rta 5.vites 3000 devir hız

pepelepe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

2 gün önce 2001 model 1.4 rta tüplü megane 1 aldım. Araç 135 bin km'de. Düşürülmüş olabilir ama araçta 2 boya harici hata yok.:masallah

Öncelikle araç 2500 devirden sonra motor uğultu çıkartıyor.Mecbur vites atıyorum.5.vites 2500 devirde 70 km hız yapıyor.3 bin devir civarı 85 km hız yapıyor.Bu normal mi sizce? Uzun yolda kafa ütüleyecek bir sesi mevcut.:sinirliBirde alt devirlerde bazen tekleme yapıyor.

Sadece işe gidip gelmek için 2. araç olarak aldım.DAha önce hiç tüplü ve bu yaşta araç kullanmadım.Diğer aracım 2016 opel astra k benzinli.

Bilgilendiren arkadaşlara teşekkür ederim.

byVICIL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Öncelikle yakıt sisteminize bir baktırın. Enjektör temizliği yakıt filtre temizliği lazım. Birde oksijen sensörü varki yakıt hava karışımını onun verdiği bilgi ayarlar. Oksijen sensörünüz arızalıysa zengin karışımda araç tekleme yapabilir. Bunuda kesin baktırın. Bobinler tam bujiye ateşleme yapmıyorsa kaçırma yapıyorsa performans bir miktar düşer. Bunun haricinde araçta triger değişirken sente atlatıldıysa buda yakıtın bir miktar fazla olması ve performansın düşük olmasına neden olur. Benzer bir problem bende vardı temizlikleri yaptım senteyide ayarlatacağım. 1,6 16V aracım 3000 d/dk 100 km/h hıza ulaşıyor. Araçta tekim ve yaklaşık düz yolda bu hıza ulaşıyorum. Yokuşta 80km/h e düşüyor.

pepelepe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forumda konular cevaplanmıyor sanmıştım ama bir cevap geldi.Teşekkürler.
Bugün tekrar hız denemesi yaptım şehir içinde çok fazla deneyememiştim. 5.viteste 3 bin devirde 95-100 km arası geziyor.Ama çıkan uğultu fazla olduğu için araç sanki 6. vitesi istiyor.Malum 6.viteste yok.
Bu araçların sanırım fabrikasyon motor sesi oluyor.Biraz araştırdım katalizör iptal etme,yağ değiştirme vs deneyenler olmuş ama etkili bir çözüm mü bilmiyorum.
30 bin liralık araçtan çok fazla konfor bekliyorum sanırım.Bu şekilde binicez artık.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Forumda konular cevaplanmıyor sanmıştım ama bir cevap geldi.Teşekkürler.
Bugün tekrar hız denemesi yaptım şehir içinde çok fazla deneyememiştim. 5.viteste 3 bin devirde 95-100 km arası geziyor.Ama çıkan uğultu fazla olduğu için araç sanki 6. vitesi istiyor.Malum 6.viteste yok.
Bu araçların sanırım fabrikasyon motor sesi oluyor.Biraz araştırdım katalizör iptal etme,yağ değiştirme vs deneyenler olmuş ama etkili bir çözüm mü bilmiyorum.
30 bin liralık araçtan çok fazla konfor bekliyorum sanırım.Bu şekilde binicez artık.
Merhaba genelde o senelerin araçlarında 5.vites 3000 devirde 100 km civarında hızlara ulaşıyor ( Renault 19-- VW bora --- Golf3ve4-- Seat Cordoba--Leon v.s.( hepsi benzinli ) Bu araçlarda ses yalıtımı da yeni araçlara göre yok denecek seviyede . 5w40 gibi tam sentetik yağ ile bir miktar ses azalır .

johnymu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende senin araçtan var. 100 km olunca motordan öyle sesler geliyor bndede. benim tahminim kasa motora ağır geliyor. fazla yolcuda taşımıyor ağırlıktan dolayı. yolcular olduğunda vites attırdıktan sonra bile tak tak diye araç titriyor.