Sağ Çekme Sorunu

Alev kırmızı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar;
Aynı konudan açılmış bir kaç başlık gördüm. Fakat konularda henüz çözüm olmadığı için güncel açmak istedim. Ayrıca aynı sorunu yaşayan ve çözüm alan oldu mu, bilmek isterim?

Ocak 2020 çıkışlı sıfır Clio 4 0.9 Tce Joy satın aldım. Daha yeni uzun yol yapma imkanım oldu. Hız 60 km'yi geçtikten sonra müthiş bir şekilde sağ çekmeye başlıyor. Elimi kesinlikle direksiyondan çekemiyorum, yolda düz gitmek için sürekli hafif sol yapıyorum. Aracın garantisi olduğu için 2 kere servise götürdüm. İlk gittiğimde lastiklerde sapma var, rot balans yapıldığında düzelir dendi. Yapıldı fakat düzelmedi. İkinciye gittiğimde lastiklerden olabilir dendi ve yer değişimi yapıldı. Fakat yer değişimi yapıldığı halde aynı şekilde sağ çekmeye devam ediyor. Lastikten de olmadığını tespit ettik. Başka yapılacak bir şey olmadığı için usta dosyamı sorun yok yazarak kapatmış. Şimdi servis ve merkez ağız birliği yaparak sorunun olmadığını ve bu durumun normal olduğunu bildirmektedir. Tabi ki tecrübesiz biri değilim, ikna olmadım ve konuyu devam ettireceğim. İstanbul da ikamet ediyorum. Başka yetkili servise götüreceğim. Fakat daha da kötü duruma gelmesinden de korkuyorum. Ne yapılması gerektiğini bilmiyorum. Bu şekilde sorun yaşayan ve soruna ulaşan varsa, tecrübesini paylaşabilir mi?

can48

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Rot ayari yapildigindan eminmisiniz

Alev kırmızı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet serviste özellikle usta rot ve balansın farklı olduğunu bildirdi. Cihaza takıp sapmaları göstererek ayarları yaptı. Fakat bir etkisi olmadı.

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
öncelikle direksiyon açı sensörü kalibrasyonu bozuksa bu sorun yaşanabilir benim başıma gelmişti. tekerlekler tam düz konumdayken direksiyon açı sensörü 0 noktasında değilse, direksiyonu toplama eğilimi gösterir. açı sensörüne 0 noktası yeniden öğretilerek sorun çözümlenir.

rot balans yaparken direksiyon açı sensörünü de kalibre yapabilen bir rotçu bulup kontrol ettirin. sorun bunda değilse ve lastikler sağlıklıysa yapılabilecek herşey denendiyse, biraz uç bir öneri gibi gelebilir ancak şasi ustasına giderek şasi ölçümü yaptırın. şaside eğrilik vb sorun çıkarsa da tespit raporu alarak hakem heyetine veya yargı yoluna başvurun. olmaz demeyin ne halde sıfır arabalar görüyoruz(nakledilirken tırdan düşen ancak kaporta hasarı almayan bir araba olabilir sizinki.. ) insanlar mağdur ediliyor... araç garantili olabilir ancak servis üstünü kapatmaya da çalışabilir bilemeyiz, bu yüzden birkaçyüz lirayı gözden çıkarıp dışarda tespit yaptırmanızı öneririm.

Son düzenleme:

tokyo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.

2015 yılında sıfır olarak aldığım clio 4 aracımın 2 kez direksiyon kutusu değişti. Her seferinde sorun yok dedi serviler ancak inatla üstüne gidince (MAIS'e kadar) değiştirmek zorunda kaldılar.

Sizdeki sorunda belli ki fabrikasyon hatası bir durum. Önceliklle MAİS'e ulaşın. Servis geçmişinizi ve yapılanları paylaşın. Aracınızın garantisi devam ettiği için mutlaka sorunu çözmek veya aracı değiştirmek zorundalar.

İşin peşini bırakmayın ve CIMER, SANAYİ BAKANLIĞI v.b. dahil her merciye iletin durumu.

Ve tabiki gelişmelerden bizleri de haberdar edin.

Tekrar geçmiş olsun,

Alev kırmızı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle direksiyon açı sensörü kalibrasyonu bozuksa bu sorun yaşanabilir benim başıma gelmişti. tekerlekler tam düz konumdayken direksiyon açı sensörü 0 noktasında değilse, direksiyonu toplama eğilimi gösterir. açı sensörüne 0 noktası yeniden öğretilerek sorun çözümlenir.

rot balans yaparken direksiyon açı sensörünü de kalibre yapabilen bir rotçu bulup kontrol ettirin. sorun bunda değilse ve lastikler sağlıklıysa yapılabilecek herşey denendiyse, biraz uç bir öneri gibi gelebilir ancak şasi ustasına giderek şasi ölçümü yaptırın. şaside eğrilik vb sorun çıkarsa da tespit raporu alarak hakem heyetine veya yargı yoluna başvurun. olmaz demeyin ne halde sıfır arabalar görüyoruz(nakledilirken tırdan düşen ancak kaporta hasarı almayan bir araba olabilir sizinki.. ) insanlar mağdur ediliyor... araç garantili olabilir ancak servis üstünü kapatmaya da çalışabilir bilemeyiz, bu yüzden birkaçyüz lirayı gözden çıkarıp dışarda tespit yaptırmanızı öneririm.

Evet doğru söylüyorsunuz. Araç garantili diye sadece yetkili servislere götürüyoruz ama üstünü kapatmaya çalışıyor olabilirler.

Alev kırmızı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.

2015 yılında sıfır olarak aldığım clio 4 aracımın 2 kez direksiyon kutusu değişti. Her seferinde sorun yok dedi serviler ancak inatla üstüne gidince (MAIS'e kadar) değiştirmek zorunda kaldılar.

Sizdeki sorunda belli ki fabrikasyon hatası bir durum. Önceliklle MAİS'e ulaşın. Servis geçmişinizi ve yapılanları paylaşın. Aracınızın garantisi devam ettiği için mutlaka sorunu çözmek veya aracı değiştirmek zorundalar.

İşin peşini bırakmayın ve CIMER, SANAYİ BAKANLIĞI v.b. dahil her merciye iletin durumu.

Ve tabiki gelişmelerden bizleri de haberdar edin.

Tekrar geçmiş olsun,

Merhabalar,
Renault diyalogu başvuru yapmıştım ama Mais farklı bir bölüm mü?
Sonuç alamadığım taktirde tüketici hakem heyetine ve Cimer'e başvuru yapmayı düşünüyorum.

Alev kırmızı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar;
Son gittiğim yetkili serviste sorunumu çözdüler. Şubeden şubeye ya da ustadan ustaya fark ediyor sanırım.
Sorun çözmek için sadece direksiyon ayarı yapıldığı bilgisi verildi. Hafif solda olduğunu ve düzeltmek için hafif sağa yöne ayar yapıldığında sorunun çözüldüğünü bildirdiler. Test ettiğimde gerçekten sorunun kalmadığını gözlemledim.
İlginiz için teşekkür ederim.

mhtsr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam hangi sehir hangi servis. Benimde aracim direksyon daha solda kaliyo duz yapiyorum arac saga ceekiyo bi turlu care bulamadim. Adam akilli rot ustasida bulamadim

Alev kırmızı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam hangi sehir hangi servis. Benimde aracim direksyon daha solda kaliyo duz yapiyorum arac saga ceekiyo bi turlu care bulamadim. Adam akilli rot ustasida bulamadim

Merhaba Hocam;
İstanbul - Kağıthane / Cendere caddesinde bulunan ABC renault yetkili servise götürdüm. Çok memnun kaldım, tavsiye ederim.