Son Hız Problemi

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar.

Aracım 2017 Megane 4 EDC DCI 110PS Sedan.

Geçen aracımı bakıma soktum özel bir serviste.

Tüm filtreler değişti. Liqui Moly Top Tec 4400 5w30 yağı 2. defa koyduk.

Öncesinde yaz lastiklerimi yeni aldım taktık, rodajını bekledim. Sonra ufak ufak testler yaptım çok memnun kaldım. (Falken Ziex Ze310 Ecorun 205 55 r16 91V)

Bugünde erken saat yola çıktım otoban bomboş. Dedim dur biraz yükleneyim şu araca.

4 şerit otobanda 180km hızda kaldı. Bu hızda ayağım tam gazda min 1dk gittim daha da hızlanmadı.

Ardından tatlı bir inişe denk geldim. Ayağım hala tam gazda. Bu inişte 193km ye geldi ve düze inince 180km'ye düştü.

Servise götüreceğim ancak sizlerinde tecrübelerini dinlemek isterim öncesinde.

İş yerinde bir arkadaşım var. 2021 model dci edc aracı var 222km ile otobanda fotoğraf attı.

Benim aracımda bir sorun var gibi şimdilik. En son servise verdiğimde 2019 yılıydı sanırım EDC yazılımını güncelledik demişlerdi. Ondan da olabilir emin değilim.

Tahmininiz var mı yoksa alayı böyle mi bu modellerin?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar.

Aracım 2017 Megane 4 EDC DCI 110PS Sedan.

Geçen aracımı bakıma soktum özel bir serviste.

Tüm filtreler değişti. Liqui Moly Top Tec 4400 5w30 yağı 2. defa koyduk.

Öncesinde yaz lastiklerimi yeni aldım taktık, rodajını bekledim. Sonra ufak ufak testler yaptım çok memnun kaldım. (Falken Ziex Ze310 Ecorun 205 55 r16 91V)

Bugünde erken saat yola çıktım otoban bomboş. Dedim dur biraz yükleneyim şu araca.

4 şerit otobanda 180km hızda kaldı. Bu hızda ayağım tam gazda min 1dk gittim daha da hızlanmadı.

Ardından tatlı bir inişe denk geldim. Ayağım hala tam gazda. Bu inişte 193km ye geldi ve düze inince 180km'ye düştü.

Servise götüreceğim ancak sizlerinde tecrübelerini dinlemek isterim öncesinde.

İş yerinde bir arkadaşım var. 2021 model dci edc aracı var 222km ile otobanda fotoğraf attı.

Benim aracımda bir sorun var gibi şimdilik. En son servise verdiğimde 2019 yılıydı sanırım EDC yazılımını güncelledik demişlerdi. Ondan da olabilir emin değilim.

Tahmininiz var mı yoksa alayı böyle mi bu modellerin?

Yazılımsal olup olmadığını bilemiyorum ama son hız konusunda normalin biraz altında hatta aracın hemen herkesin videosunda 205 km ye kadar ciktigini gördüm fakat ordan ileri giden pek olmadı.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazılımsal olup olmadığını bilemiyorum ama son hız konusunda normalin biraz altında hatta aracın hemen herkesin videosunda 205 km ye kadar ciktigini gördüm fakat ordan ileri giden pek olmadı.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
195 200 kabulüm.180km nedir hocam.

Şahinler tüpte 170km yapıyor.

Sent from my RMX2061 using Tapatalk

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla cesaretinize hayranım :) ben şahsen bu araçların o hıza dayanıklı ve aerodinamik olarak el verişli olmadiğini düşünüyorum. Bir defa 195 km hıza çıktım aracın yerle bağlantısı o kadar hissedilir bir şekilde azaldı. direk direksiyonun tepkileri yola tutunma hissi hissedilir şekilde azaldı

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla cesaretinize hayranım :) ben şahsen bu araçların o hıza dayanıklı ve aerodinamik olarak el verişli olmadiğini düşünüyorum. Bir defa 195 km hıza çıktım aracın yerle bağlantısı o kadar hissedilir bir şekilde azaldı. direk direksiyonun tepkileri yola tutunma hissi hissedilir şekilde azaldı
Mümkün değil. Bir daha yaptığımda video çekerim.
O hızlarda sürekli viraj aldım tık yok araçta.
Çok güvenli değil bmw 5.x ile kıyaslanmaz belki ama yere teması çok çok iyi.
Sizin tespitiniz hissettiğinizdir muhtemelen. Direksiyonu çevirin araç ben buradayım der ;)

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediğiniz gibi benim hissettiğim olabilir ama söylediğim gibi benim şahsi fikrim bu şekilde tabi ki :)

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yanlış alarm..

Nasıl oldu bilmiyorum ama acaba ECO mod aktif mi kaldı ben basarken bilemiyorum.

Dün herzamanki istasyonun her zamanki pompasından BP Ultime Active dizelimi fulledim. Çıktım yola düzde yüklendim 193km'ye kadar geldi. (ECO modu özellikle kapattım.)

Akşam iş çıkışı bulduğum bir aralıkta otobanda hafif yüklendim 188km dedi düz yolda. Tehlikeli olur diye daha zorlamadım.

Bugün sırf deneyim boşuna servise gitmesin araç diye 06:15 yola çıktım boş olsun diye. 60km yolu her fırsatta tapa gaz gittim.

Düz yolda 195km hıza çıkabildi araç. Zaten bundan fazlasını da beklemiyorum.

Velhasılkelam sorunum şuan için ortadan kalktı ama o gün ne olduda araç dümdüz yolda 180km de çakıldı bilemiyorum. ECO aktif olsa farkederdim diye düşünüyorum.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ama şunu eklemek isterim,

2009 model vw jetta 1.4 tsi dsg aracım yüksek hızlarda kabin içerisinde çok daha başarılıydı.

195km ile giderken beklenmedik sesler ortaya çıktığını farkettim. Titreşimler baya arttı. Direksiyondan değil farklı yerlerde titreşim oluşuyor.
Buda gerçekten tedirginlik oluşturdu bende.

150km hıza kadar sıkıntı yok ama üstünde megane 4 ile çok uzun yol yapılmaz net.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
180 çok düşükmüş neyse ki eco modu kapatınca düzelmiş. 98 model R19la tüpte yarım gazla 160, benzinde 210u rahat görüyorum. R19 200de titremezken nedense yeni cliolar ve meganeler titriyor, anlamış değilim.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı fikirdeyim daha önce corolla vardı baksan lastik yüzeyi meganelardan daha küçük araç yerden daha yüksek ama nasıl oluyorsa megane yüksek hızda daha güvensiz hissettiriyor.