Megane III 1.6 CVT teknik bilgileri

soo.cool

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen sene bir abimizin 150 binde değiştik yağını, arabanın çok rahatladığını ciddi fark yaşadığını söylemişti. Karar sizin tabi. İkamet nerde sizin?

selam tekrar
158bin km de bi Nissan özel serviste degistirdim
ustayı YouTube'dan buldum tavsiye üstüne Kağıthane İstanbul'da

şu an 164bin km'deyim

filtre sprey ile temizlendi
şanzıman alt kapağı açılıp tüm yağ boşaltıldı
CVT motul yağ kondu
çıkan pis yağ pekmezdi resmen kapkara ve mıknatıslar çapaklarla doluydu

+90 531 831 21 80

telefon numarası ismi Ramazan usta
Fluence- Anıl selamımı iletin giden olursa

zaten sıkıntısız gitmiştim yine bir sıkıntı yok çok şükür minik bir silkeleme var onuda şanzıman yağını 8 senenin üstüne değiştirmeme veriyorum. ben memnun kaldım. araç soğukken hızlı gidip yavaşlarken 2den1e geçişinde vurarak geçiyordu o sıkıntı kalktı ama ben yinede arabanın yumuşak geçmesi için zorlamıyorum narin kullanıyorum soğukken. ideal sıcaklıktan sonra kırbaçlıyorum :) 50bin sonra değiştirelim tekrar dedi. bakıcaz

CVT gerçekten cins bir şanzıman, hantal, yavaş ama alıştık artık çok şükür masraf çıkartmıyor
lpg olmasa binilmez Fluence'e 2,30₺ yakiyor benzinde lpg'de 1,20₺ su anki fiyatlarla

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Erdem Bey,

2015 model Megane CVT aracımda klasik bir sorun var. Özellikle motor soğukken ayağımı gazdan çekince silkeleme oluyor. Herkes boğaz kelebeği temizlenince sorun halloldu diyor ama ustam boğaz kelebeğine dokunmayalım dedi. Sonrasında başka sorunlar çıkıyor dedi. Yıllarca serviste çalışmış Cotech belgesi olan bir usta. Bilemedim açıkçası.

Rehberde yazdığı şekilde mutlaka temizletin. O usta temizlemek istemiyorsa başkasını bulun. 15 dakikalık iş.

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam tekrar
158bin km de bi Nissan özel serviste degistirdim
ustayı YouTube'dan buldum tavsiye üstüne Kağıthane İstanbul'da

şu an 164bin km'deyim

filtre sprey ile temizlendi
şanzıman alt kapağı açılıp tüm yağ boşaltıldı
CVT motul yağ kondu
çıkan pis yağ pekmezdi resmen kapkara ve mıknatıslar çapaklarla doluydu

+90 531 831 21 80

telefon numarası ismi Ramazan usta
Fluence- Anıl selamımı iletin giden olursa

zaten sıkıntısız gitmiştim yine bir sıkıntı yok çok şükür minik bir silkeleme var onuda şanzıman yağını 8 senenin üstüne değiştirmeme veriyorum. ben memnun kaldım. araç soğukken hızlı gidip yavaşlarken 2den1e geçişinde vurarak geçiyordu o sıkıntı kalktı ama ben yinede arabanın yumuşak geçmesi için zorlamıyorum narin kullanıyorum soğukken. ideal sıcaklıktan sonra kırbaçlıyorum :) 50bin sonra değiştirelim tekrar dedi. bakıcaz

CVT gerçekten cins bir şanzıman, hantal, yavaş ama alıştık artık çok şükür masraf çıkartmıyor
lpg olmasa binilmez Fluence'e 2,30₺ yakiyor benzinde lpg'de 1,20₺ su anki fiyatlarla

Metal filtre sprey ile temizleniyor zaten ama anladığım kadarıyla kağıt olan şanzıman yağ filtresini değiştirmemişsiniz, en önemli şeylerden biri o zaten.

soo.cool

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet kağıt filtre değişmedi ona dikkat edeyim 50bin km sonra, bakım yaklaşırken sipariş edeyim. peki sizin İstanbul'da tavsiye ettiğiniz bir yer var mı?

MarioMan53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese iyi günler araçlarınızda yağ eksiltmesi mevcut mu? Kaç kilometrede ne kadar yağ eksiltiyor?

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet kaðýt filtre deðiþmedi ona dikkat edeyim 50bin km sonra, bakým yaklaþýrken sipariþ edeyim. peki sizin Ýstanbul'da tavsiye ettiðiniz bir yer var mý?
İstanbul'u bilmiyorum, şoför tarafındaki tekerleği sökünce ortaya çıkıyor filtre zaten. İlk mesajdaki rehberde değişim sırasında çekilmiş youtube kaydı mevcut.
Herkese iyi günler araçlarýnýzda yað eksiltmesi mevcut mu? Kaç kilometrede ne kadar yað eksiltiyor?
Mevcut. Miktarı aklımda değil ama ilk mesajdaki rehbere yazıyor.

soo.cool

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kronik, benim 5bin de bir 1lt atmam gerekiyor. 10w40 tavsiye ediyorlar ama ben 5w30dan 5w40a geçtim daha fazla kalın yağa geçmiyorum gerek yok 1lt yağ koymaktan bir şey olmaz. arabayı 10w40a alıştırmanin manası yok. zamanla 10w40 da yetmez sonra daha kalınını ister diye korkuyorum. 5w30 u 1000 2000km de 1lt eksiltiyordu 5w40 ı stabil 5000 6000de eksiltiyor. eğer çok agresif kullanırsam yağ sıcaklığı arttığı için daha düşebiliyor km aralığı

ismailix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araçta 25-30km hızla giderken kendine gaz yemeye çalışıyor. ben frene basıyorum sanki o gaza basıyormuş gibi oluyor. neden olur bu. yani saatte 30km hızı hızlıca geçmeye çalışıyor.
normal midir @erdem444

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araçta 25-30km hızla giderken kendine gaz yemeye çalışıyor. ben frene basıyorum sanki o gaza basıyormuş gibi oluyor. neden olur bu. yani saatte 30km hızı hızlıca geçmeye çalışıyor.
normal midir @erdem444

Çözümü mevcut. İlk mesajdaki rehberde "Motor rolantisi ve silkeleme hakkında" kısmını okuyun.

ismailix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çözümü mevcut. Ä°lk mesajdaki rehberde "Motor rolantisi ve silkeleme hakkında" kısmını okuyun.
https://www.youtube.com/watch?v=02arCkJBLB0
buradaki yöntem araç çalışırken yapılacak yöntem.
bir kaç ustaya danıştım. araç çalışırken boğaz kelebeğinin temizlenmesi aracın beynine kadar zarar vereceğini yaparsan da araç çalıştırmadan yapmamı önerdi. hatta motor soğukken.
ikilem arasında kaldım. hangisi doğru bir yöntem.