Megane III 1.6 CVT teknik bilgileri

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
https://www.youtube.com/watch?v=02arCkJBLB0
buradaki yöntem araç çalışırken yapılacak yöntem.
bir kaç ustaya danıştım. araç çalışırken boğaz kelebeğinin temizlenmesi aracın beynine kadar zarar vereceğini yaparsan da araç çalıştırmadan yapmamı önerdi. hatta motor soğukken.
ikilem arasında kaldım. hangisi doğru bir yöntem.

Beyin ile ne alakası var anlayamadım. Rehberdeki şekilde yaptım.

ismailix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Beyin ile ne alakası var anlayamadım. Rehberdeki şekilde yaptım.
dediğin şekilde yaptım ama ben würt marka gaz kelebeği spreyle ile yaptım. yaptıktan sonra çok dalgalanma kendi kendine gaz yeme sorunum kalmadı.
teşekkürler @erdem444

newvegas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kronik, benim 5bin de bir 1lt atmam gerekiyor. 10w40 tavsiye ediyorlar ama ben 5w30dan 5w40a geçtim daha fazla kalın yağa geçmiyorum gerek yok 1lt yağ koymaktan bir şey olmaz. arabayı 10w40a alıştırmanin manası yok. zamanla 10w40 da yetmez sonra daha kalınını ister diye korkuyorum. 5w30 u 1000 2000km de 1lt eksiltiyordu 5w40 ı stabil 5000 6000de eksiltiyor. eğer çok agresif kullanırsam yağ sıcaklığı arttığı için daha düşebiliyor km aralığı

Bu eksiltme normal miymiş, bir ustaya sordunuz mu, ya da gösterdiniz mi subap ya da sekmanlarda bir sorun var mı diye?

MarioMan53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Boğaz kelebeğini ve manifold temizliğini kendisi yapan var mıdır? Veya Anadolu yakasında bu araçtan anlayan ustası olan?

deniz22

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın @erdem444 Merhaba ,
Bende 2013 model Renault Megan 3 Joy CVT Otomatik Şanzıman Benzinli bir araç var. Bu videodaki sanırım nissan şanzıman. Hocam benim 2013 megan 3 cvt nin şanzımanı ile bu videodaki şanzıman aynı mı acaba ? Buna dair bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim, Sevgiler Saygılar.
@LazraiL,
Daha aracım planladığım kilometreye ulaşmadı ama az kaldı. Nasıl yağ değişimi yapıldığını az-çok biliyorum, karter mutlaka sökülmeli çünkü dibinde iki adet mıknatıs mevcut. Şanzıman yağındaki metal bileşenleri çekiyor, mıknatısların durumu aynı zamanda size şanzımanın durumu hakkında da bilgi vermekte. Yağ her şekilde temin edilir, sonuçta talep yapacak servis ya da parçacı. Diğer parçalar için elinize liste alıp yedek parçacıları bir dolaşın derim. Memnuniyet konusuna gelince de, aracı uzun süreli kullanacağım diyorsanız ve yağ değişimi yapmazsanız şanzımanın arızalanma ihtimalini KM ilerledikçe arttırmış olacaksınız. Sonuçta motor yağını değiştirmeden de aracı kullanabilirsiniz ama nereye kadar. . .

Aynı şanzımanın(CVT7) farklı yazılıma sahip olanı, detaylıca çekmiş, mıknatısları da görebilirsiniz buradan :

deniz22

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende 2013 model Renault Megan 3 Joy CVT Otomatik Şanzıman Benzinli bir araç var. Bu videodaki sanırım nissan şanzıman. Hocam benim 2013 megan 3 cvt nin şanzımanı ile bu videodaki şanzıman aynı mı acaba ? Buna dair bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim, Sevgiler Saygılar.

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Renault şanzıman yok zaten sizde de. Sizdeki, rehberde belirtilen iki şanzımandan bir tanesi. İkisinin de değişim işlemleri aynı, farkları yağ numarası ve kâğıt filtre modeli sadece.

Makinaci

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese iyi günler 2014 megane 3 1.6 cvt araç sahibiyim aranıza yeni kaldım 2. El aldım aracımı 50k km’de. Bir sorum olacak sizlere araç soğukken çalıştırdığımda geç çalışıyor ama sıcakken tuşa basar basmaz çalışıyor bu normal mi yoksa bir problem mi problem ise bir çözümü var mı

emresnn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,2013 fluence cvt şanzıman aracım var, sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Aracı çalıştırdığımda arabanın içinden rahatça duyulabilecek bir uğultu başlıyor ve çok rahatsız edici bir hale geliyor, daha önce başına gelen varmı acaba? Çözüm önerileriniz yada tahminleriniz nelerdir yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar, sevgili @erdem444 sizin bu konuda fikriniz varmı acaba? Sanayinden çok size güveniyoruz 😄

Son düzenleme: