Renault Talisman Yakıt Sarfiyatı

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba arkadaşlar,
Talisman 1,6 dci 160 hp edc icon aracımı alalı 2 ay oldu.Şehir içi 1 depo kadar harcadım.Araçta yakıt sarfiyatı 6,4 l/100 km olarak görünüyordu.Yaşadığım şehir Kocaeli.Araç 560 km şehir içi kullanıldı ve sonra tatil için Kocaeli, Hatay,İskenderun,Gaziantep,Ankara ve tekrar Kocaeli ve Bayramda da Bursa da şehirler arası ve şehir içi trafikte yaklaşık 3000 km kullandım.
Gidişte İstanbul-Ankara otobanında park yerinden yakıt alarak sayaçları sıfırladım.Klima açık,bagaj 3/4 oranında dolu,2 yetişkin ve 2 çocuk otobanda 120 km/sa sabit süratle ve kısa süreli hızlanmalar yapmadan, Ankara dan sonra ise otobanlarda aynı şekilde otoban dışında ise hız limitlerine uyarak genelde 110 km/sa süratle yolculuk yaptık.Varacağımız yere ulaştığımızda araçta 760 km mesafede yakıt sarfiyatı 5,2 l/100 km olarak görünüyordu.760 km mesafede 39 litre yakıt tüketmiş araç.

Kocaeliye geri dönüşte ise aracı daha sert kullandım.Ankara'da şehir içi sıkışık trafikte 70 km kadar kullandıktan sonra otobandan genelde yüksek süratlerle geri döndüm.Şehir içi ve Bursa ya gidip deldikten sonra tekrar yakıt aldım.En son İskenderun da sayaçları sıfırlamıştım ve yakıt aldığımda yakıt ikaz lambası yeni yanmıştı.Ankaradan yakıtı tamamladım ve Bursa dönüşü Kocaeli de tekrar yakıt aldığımda ışık yeni yanmıştı.Araç ta Bursa yoluna çıkmadan önce ortalama 5,8 l/100 km yazıyordu.Geri dönüşte 6,1 l/100 km.Yol kalabalıktı.Biraz da sert kullandım.
Toplam yapılan km de 1253,7 km,ortalama sürat 70 km/sa olarak görünüyordu.Araç henüz 3600 km de.Ankara ve Kocaeli den toplam 77.48 lt yakıt aldım.Yakıt alırken her seferinde tabanca attıktan sonra yakıt almaya devam ettirmedim.

90 km sabit sürat ile ne kadar yaktığını henüz test etmedim.Test ettiğimde ve ya diğer şehir içi ve şehir dışı yakıt sarfiyatı ölçümlerini buradan paylaşırım.

Başka Talisman sahibi üyemiz varsa ya da sonradan üye olursa yakıt sarfiyatı paylaşımlarımızı buradan yaparsak iyi olur.

Son düzenleme:

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
7cde2511418a58285385bb3a037b7488.jpg

b31383ec6adad24a8fd18ca83b13f13f.jpg

a1c2b739a09dcd3b2f42da5825d45b9a.jpg

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun güle güle kullanın, aracınızın hızlanması delı olmalı, 160 bg, limitlerini zorladınız mı acaba???

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
hayırlı olsun güle güle kullanın, aracınızın hızlanması delı olmalı, 160 bg, limitlerini zorladınız mı acaba???

Çok teşekkür ederim.Sport modda gerçekten çok iyi ivmeleniyor.Çok fazla zorlamadım.Kısa süreli olarak 200 km/sa sürate çıktım.

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Kullandığınız yolda sağlıklı ölçüm yapmak imkansız. Mesela Ankara-Aksaray-Eminlik gişelerine kadar bir ölçüm olsa daha net rakamlar çıkardı. Eminlik gişelerinden Tarsusa inene kadar tüm rakamlar alt üst olur , aynı şekilde dönüşte Tarsus'tan Eminlik gişelerine kadar çıktığınız o 100 km lik pis rampa yine tüm ölçümleri alt üst ediyor.Ama ortalama olarak 160 bg bir araç için çok iyi rakamlar , bence o rakamlar biraz daha düşecektir. Maşallah Talismanımıza..

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Kullandığınız yolda sağlıklı ölçüm yapmak imkansız. Mesela Ankara-Aksaray-Eminlik gişelerine kadar bir ölçüm olsa daha net rakamlar çıkardı. Eminlik gişelerinden Tarsusa inene kadar tüm rakamlar alt üst olur , aynı şekilde dönüşte Tarsus'tan Eminlik gişelerine kadar çıktığınız o 100 km lik pis rampa yine tüm ölçümleri alt üst ediyor.Ama ortalama olarak 160 bg bir araç için çok iyi rakamlar , bence o rakamlar biraz daha düşecektir. Maşallah Talismanımıza..

Çok teşekkür ediyorum Uğur Bey.Aynen dediğiniz gibi.Gidişte rampa inişi çoğunlukta idi.önüşte ise hem tırmandık hem kullanıcı kitapçığında yazan "İlk 1500 km 2500 rpm i geçmemeye dikkat edin" kısıtlaması olmadığından daha devirli ve süratli kullandım.Daha sağlıklı ölçümleri yaptığımda buradan paylaşırım inşallah.
Teşekkür ederim.Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gayet iyi değerler .Aslında bu motorla rakibi de yok ama sosyal medyada bilinçli olarak acayip kötüleniyor.Suberb fiyatına passat konforu ve highline üzerinde donanım veriyor.

Birde 1.6 benzinlinin ötv den dolayı gelememesi buda renaultun en büyük öngörüsüzlüğü.Halbuki elinde Kadjar gibi ağır bir araçta bile kullanabildiğin 1.2TCE 130hp motor var koy bunu talismana passat 1.4 tsi fiyatına ver üstelik vergi avantajıda olacak :) hyundainin tuscon a 1.6crdi getirmemesi gibi.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Gayet iyi değerler .Aslında bu motorla rakibi de yok ama sosyal medyada bilinçli olarak acayip kötüleniyor.Suberb fiyatına passat konforu ve highline üzerinde donanım veriyor.

Birde 1.6 benzinlinin ötv den dolayı gelememesi buda renaultun en büyük öngörüsüzlüğü.Halbuki elinde Kadjar gibi ağır bir araçta bile kullanabildiğin 1.2TCE 130hp motor var koy bunu talismana passat 1.4 tsi fiyatına ver üstelik vergi avantajıda olacak :) hyundainin tuscon a 1.6crdi getirmemesi gibi.

Teşekkür ederim.Sağolun.Motoru çok fazla sıkıştırmadım ancak 1600 kg lık bir araç için 160 hp gerçekten iyi geliyor.Özellikle virajlarda 4 control sisteminin avantaj sağladığını söyleyebilirim.Düşük süratlerde zaten güzel,emniyetli ve keyifli.Ancak yüksek süratlerde de güven veriyor.Comfort ve sport modda aynı virajlarda test etme imkanım oldu, sportta elektronik amortisör yol tutuşunu 4controlle birlikte daha da arttırıyor.Passatında üstün olduğu noktalar vardır tabiki.Ancak passat ta icon donanıma ulaşmak için küçük farklılıklar dışında yaklaşık 16 bin TL daha ödeyerek donanım satın almak gerekiyor.Gerekliliği kişiden kişiye sorgulanabilir belki ama 4 controlün varlığı da rakiplerine karşı bence büyük avantaj.
Umarım dayanıklılığı da iyi çıkar.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Şehir içi havalarında soğuması ile yakıt sarfiyatı 7,1 lt/100 km ye yükseldi.Bu Kocaeli trafiğindeki değerler.Araç 3900 km de .

*KARAKULE*

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şehir olarak mutlaka farklar olacaktır. Ancak benim kanaatim ortalama hız ve sarfiyat paylaşımı daha doğru olur. Örneğin ben Ankara şehir içi ortalama Hız 18 km ve ortalama tüketim 7.5 lt . Ancak Kırşehir Ankara arası bir denememde ortalama hiz 105 km ortalama tüketim. 4.0 lt yakaladım. Başka bir denemede Ankara Kırşehir arası ortalama hız 155 km ortalama tüketim 6.8 lt . Son bahsettiğim değerde araç ile 240 km hızları gördüm .