tepkisizlik ve isteksizlik

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
BP den aldım şimdiye kadar.

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar baskı balata tamamen bittiğinde motor çalışır ancak gaz mı yemez? sabah başıma bu olay geldi. henüz baskı balatayı değiştiremedim. seyir halinde giderken (2.viteste hızım 15 km gibiydi) araca gaz verdim yemedi, almadı gazı, tepkisiz kaldı, bu sırada klima da açıktı. ancak stop ta etmedi. klimayı kapattım , sonra kendim stop ettirdim . biraz bekledikten sonra aracı çalıştırdım, gazı aldı ama biraz isteksiz gibiydi. baskı balata mı?

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin sorununuzu tam anlamamakla birlikte fikir olsun diye sadece söylüyorum, bizimde 2010 model bir fluencemiz daha var gaz pedalı tepki vermiyor bazen olduğu halde kalıyor bunun için pedal arızası verdi, fakar sizinkisiyle aynı olmayabilir, yinede bilginiz olsun. Dediğim sorun işte gaza bastığınızda hiç tekpki vermiyor o halde boşa aldığınızda devir bastığınız gibi kalıyor veya çalıştırdığınızda gaz hiç tepki vermiyor stop edip çalıştırdığınızda düzeliyorsa yani başıöıza bu geldi ilk başlarda bi kez basınca felan tepkisi olmuyordu sonra dahada arttı, bu şekildeyse eğer pedal arızası denildi bize. İyi günler.

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin sorununuzu tam anlamamakla birlikte fikir olsun diye sadece söylüyorum, bizimde 2010 model bir fluencemiz daha var gaz pedalı tepki vermiyor bazen olduğu halde kalıyor bunun için pedal arızası verdi, fakar sizinkisiyle aynı olmayabilir, yinede bilginiz olsun. Dediğim sorun işte gaza bastığınızda hiç tekpki vermiyor o halde boşa aldığınızda devir bastığınız gibi kalıyor veya çalıştırdığınızda gaz hiç tepki vermiyor stop edip çalıştırdığınızda düzeliyorsa yani başıöıza bu geldi ilk başlarda bi kez basınca felan tepkisi olmuyordu sonra dahada arttı, bu şekildeyse eğer pedal arızası denildi bize. İyi günler.

sizin olay gibi bir durum yaşadım. sabah klima açık köşeyi döndüm 2. vitese taktım. hızlanmak istemek için gaza bastığımda pedalın tepkisiz olduğunu farkettim , sağa çekip motoru stop ettim ve 1 dk kadar bekledikten sonra yoluma devam ettim. ancak aracın 2-3 dk kadar performansının ciddi derecede düştüğünü farkettim. klimadan kaynaklı diye düşündüm ve klimayı kapattım, araç sonra kendine geldi. aklıma baskı balata geldi. sizde pedal diyorsunuz? ustama anlattım konuyu, o da beyin olabilir dedi,

murtaza

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence yetkili servise gitmelisiniz

TAYF

Tayfun DİLMEN, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
turbo araçlarda turbo lag denen turbonun yeterli basınca ulaşana kadarki zamanda oluşan 1 saniyelik bir boşluğu olur sizin şikayetiniz bu anladığım kadarıyla

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
turbo araçlarda turbo lag denen turbonun yeterli basınca ulaşana kadarki zamanda oluşan 1 saniyelik bir boşluğu olur sizin şikayetiniz bu anladığım kadarıyla

bu durumu aracı aldığım ilk gün farkettim ancak önemsemedim. mazot geç yanar bu 1 saniyelik boşluk bu yüzdendir diye düşündüm. ancak yaşadığım olay bu değil, pedal tamamen tepkisiz kaldı. 2 -3 sefer basmış olmama rağmen tepki vermedi.
bu arada sizin turbu lag denen olay bir arıza mıdır? tedavisi var mı?

TAYF

Tayfun DİLMEN, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracım örneğin 1.vitese attım. gazı veriyorum araç ilk etapta gaza tepki vermiyor. 1 saniye falan sonra kendini ancak ileri atıyor. yani sanki arada 1 saniyelik bir tepkisizlik var gibime

burdaki ifadeniz turbo lag gibi düşük devirde kalkış yaparken 1 saniyelik bir boşluk olması normal , aracınız 6 vitesli tahminimce renaultların 1 ci vitesi kısa 2 vitesi uzun oranlı , 301 tarzı araçlar 5 vitesli ve 1. vitesleri bizim araçlara göre uzun oranlı , bu noktada birazda mühendislik durumları devreye giriyor , 5 vitesli araçlardaki şanzıman enjektör pompa turbo intercooler gibi ekipmanlar bizim araçlara göre daha uyumlu çalışıyor diye düşünüyorum seri olmalarındaki sebebde bu bence , renault 6 ileri şanzımanlarında kalkışlarda yeterli akıcılık yok sürekli bir vites değiştirme durumu ile hızlanmak gerekiyor , 5 vitesli araçlar bi kaptırdığında alıp başını gidiyor

hemen hemen benzer şeyleri bende farkettim 2008 yılından beri aralıksız renault kullanıyorum ama artık renault ile olan birlikteliğime son verecem şehir içinde kullanım keyfi olmayan araçlar bence

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
VGT turbo larda turbo lag dediğimiz turbo gecikmesi gaz pedalindaki his kaybı süresi daha uzun
Bakınız VGT turbo
https://youtu.be/u-DIjzW0Zkk
Renault 1.5 DCI de 105 ve 110 luk larda VGT turbo kullanıldı

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
katılıyorum söylediğine.