1.2 TCe Chip Tuning (Yazılım)

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba.
2013 model, 35500 km deki 3. sahibi olduğum aracım dün sabah itibari ile 140hp / 240nm tork değerlerine sahip oldu.

Öncelikle şunu belirteyim; 3000d/dk yı pek geçmeyen biriyim. Yani ancak sende 2-3 kere o da uzun yolda 130km/h yaparım.

Yani demem odur ki; yazılım amacım tasarruftu. Hanüz yeni olduğu için haliyle teknik bilgi veremeyeceğim.

LPG de araştırdım fakat uçuk fiyatlardan dolayı degmeyeceğine karar verdim.

Su kadarını söyleyeyim; ne kadar dikkat etsem de aracın şehiriçi tüketimi 8-8.5 lt. Beklentim; yazılım sonrası bu değerlerin 1 lt altını görmek.

Hem sehiriçi hem de uzun yol deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Beklemede kalın. :)

NOT: Gereksiz tartışmalara mahal vermemek maksadıyla firma ve fiyat vermedim, özelden sorabilirsiniz.

MX5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonucunu bekliyorum. Gerçi benim performans/tüketim dengesine yönelik pek bir beklentim yok. Sonuçta "ne kadar çok yakıt, o kadar çok performans" denklemi geçerlidir. Yani, tüketim düşerse, performans da düşecektir. ECO modda araç zaten son derece sağır. Daha nasıl düşecek ki tüketim?

Uzun yolda 5.8 Litre gördüm. Şehir içi 6.9 Litre bendeki ölçümler. Bunun altına inilebileciğini sanmıyorum. İnilirse, o araba gitmez. Fıtık eder adamı. Yakıt tasarrufu yapacağım diye sinir olamam ama.

Neyse, siz izlenimlerinizi paylaşınca anlarız. :)

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonucunu bekliyorum. Gerçi benim performans/tüketim dengesine yönelik pek bir beklentim yok. Sonuçta "ne kadar çok yakıt, o kadar çok performans" denklemi geçerlidir. Yani, tüketim düşerse, performans da düşecektir. ECO modda araç zaten son derece sağır. Daha nasıl düşecek ki tüketim?

Uzun yolda 5.8 Litre gördüm. Şehir içi 6.9 Litre bendeki ölçümler. Bunun altına inilebileciğini sanmıyorum. İnilirse, o araba gitmez. Fıtık eder adamı. Yakıt tasarrufu yapacağım diye sinir olamam ama.

Neyse, siz izlenimlerinizi paylaşınca anlarız. :)
Dedikleri şu; daha fazla tork gaza daha az basmaya gerek duymamızı sağlayacağından yakıtta tasarrufa gidecek.
Kısmen mantıklı geldi...

Vallahi bu 3. gün, 2 yıldır aynı aracı kullanan ve benim arabanın yazılımından heberi olmayan kayınbirader, eşim ve ben de araçta atiklik ve yakıtta tasarruf adına henüz birşey görmedik. Neyse 15 gün deneme süresi var.

Son düzenleme:

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Ben dizel otomatik için yazılım uygulattım. Yaklaşık 2 sene olmuştur. Yazılım sonrası performans sonrası gaza yol müsaitliğinde bastığım için tasarruf durumu olmadı [emoji16][emoji16][emoji16]

Yazılım öncesi yazın 5.1LT kışın 6.1LT idi.

Ama şunu söyleyeyim 90 hp den 117hp ye ve 220nm torktan 270nm tork ile tepkime çok değişti. Yani boş müsait yolda gaz pedalını yoklayın farkı hissetmeniz lazım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

ati_63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizim araç 1.2 tce otomatik ve şehir içi yakıt ortalamamız 6.3 manuel araçlarda daha iyi bir ortalama yakalanması gerekmez mi?

megane1878

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba.
2013 model, 35500 km deki 3. sahibi olduğum aracım dün sabah itibari ile 140hp / 240nm tork değerlerine sahip oldu.

Öncelikle şunu belirteyim; 3000d/dk yı pek geçmeyen biriyim. Yani ancak sende 2-3 kere o da uzun yolda 130km/h yaparım.

Yani demem odur ki; yazılım amacım tasarruftu. Hanüz yeni olduğu için haliyle teknik bilgi veremeyeceğim.

LPG de araştırdım fakat uçuk fiyatlardan dolayı degmeyeceğine karar verdim.

Su kadarını söyleyeyim; ne kadar dikkat etsem de aracın şehiriçi tüketimi 8-8.5 lt. Beklentim; yazılım sonrası bu değerlerin 1 lt altını görmek.

Hem sehiriçi hem de uzun yol deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Beklemede kalın. :)

NOT: Gereksiz tartışmalara mahal vermemek maksadıyla firma ve fiyat vermedim, özelden sorabilirsiniz.

Öncelikle hayırlı olsun
Eşimde de olan aracı 3 yıldır memnuniyetle kullanıyoruz size önerim eco modu kullanmanız 8-8,5 çok yüksek şehir içi bile, sakin kullanım ve eco mod ile 5,5-6,5 arası çok rahat görürsünüz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hayırlı olsun
Eşimde de olan aracı 3 yıldır memnuniyetle kullanıyoruz size önerim eco modu kullanmanız 8-8,5 çok yüksek şehir içi bile, sakin kullanım ve eco mod ile 5,5-6,5 arası çok rahat görürsünüz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Eco hep açık...

excalibur6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2017 Captur 1.2 Icon EDC var. Eco açık şehir içi şehir dışı ortalama 6.3 ü gördüm. 80-100 km/sa hızla tabiki. 100 km yi geçtiniz mi yakıt tüketimi artıyor.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet, 2-3 aydır 70-80km/h ile şehir içi kullanımımla 6.1 lik ortalama yakaladım. Gellikle 8,5-11 km lik yolları akıcı olarak gidip geldiğim istikamette kullanarak. Lakin değiş 6.1, 3,1 bile yaksa benzin fiyatları istikrarla yörüngeye doğru çıktıkça LPG şart oluyor. Artık sadece karma sistem mi sıvı sistem mi (o da sadece Prins de var) diye düşünür oldum.