Klima Soğutmuyor

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhabalar,

Benim aracım 2005 Megane 2 1.4 16v hb.
Aracımda klima sorunu var, soğutmuyor! AC tuşuna basıyorum ışık yanıyor, sonra klima motorunun çalışma sesini duyuyorum ancak klima soğutmuyor. Soğutur gibi oluyor ancak soğuma yok. Sıcağa yakın bir hava üflüyor. Yardımcı olabilir misiniz, sorun ne olabilir?
Not: klima gazı 1 sene önce dolduruldu ve hiç kullanmamıştım (kış olduğundan). Klima gazında kaçak yok denmişti makinaya bağlanmıştı. polen filtresi, hava filtresi yeni değiştirildi 4000 km oldu. Sorun ne olabilir? Nasıl çözebilirim? Sanayiye gidio parçalanmak istemiyorum.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

delimatrock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kompresör çalışıyorsa ve soğutmuyorsa gaz bitmiştir.

emrahakt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Klima gazı gibi duruyor...

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yorumlar için teşekkür ederim. Klima gazı bitmiş, gaz doldurunca sorun düzeldi. Kullanmayınca bitmiş gazı [emoji848]

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Klima gazı kullanmayınca bitmez aynı modelden bende kullanıyorum kışın kullanmadım klimayı fakat buz gibi üflüyor açtığım zaman gaz kaçağı var mutlaka kontrol ettirin.

Son düzenleme:

Digilak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gazini kacirmadan senelerce ayni performansla calisan klima daha icat olmadi. Kullandigin araba hangi marka olursa olsun. En gec 3 senede bir kez climanin filtrelerini ve gazini kontrol ettirmeniz gerekli.Aksi takdirde muhakkak bir sebepten dolayi sorun yasarsiniz.Filtrelerini temizletmekte saglik acisindan cok onemli

delimatrock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşların da dediği gibi, klima gazı durduk yere bitmez, kaçak vardır. Kışın kullanmazsanız verimi biraz düşer, sebebi klima sistemindeki yağın uzun süre hareket etmediğinde çökelmesidir. Klima sistemindeki kaçağı renkli klima gazı basarak tespit edebiliyorlar, kaçağı tespit ettirip tamir ettirin.
Araç kliması ile ilgili genel olarak birkaç tavsiye vereyim, kışın ara sıra klimayı 5-10 dk çalıştırın. Polen filtresini yılda 2-3 kez değiştirin(ve değiştirirken imkanınız varsa polen filtresinin takıldığı yuvayı temizleyin). 2-3 yılda bir de klima gazını ve yağını değiştirin(bunu ustalar söylüyor, onların yalancısıyım :) ).

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kaçak varsada tespit edilemiyor. Bakan ustalar kaçağı direkt tespit edemediklerini yani 6 7 aylık kaçakların görülemediğini söylüyor. Ancak bir arkadsş renkli gazdan bahsetmiş bunu yeni duydum araştıracağım. Ama şuan için klima canavar gibi ve soğutmuyor diyenlere taş çıkarıyor resmen :) daha 3. Kademede çalıştırdığımı hatırlamıyorum 2. kademe gayet yeterli ve üşütüyor. Memnunum şuanlık.
Not: klima genel bakımını yaptırmıştım ve temizlik vs yapıldı. Ayrıca o bakımda kaçak tespit edilememişti. Ayrıca son gaz dolumunda içerisine 25 bar hava basıldı ve bir süre beklenilip gözlendi kaçak var mı diye ama kaçak tespit edilmedi. Yani basılan hava barı sabitti. Ama yinede çok küçük bir kaçak varsa barı hemen etkilemeyebilir [emoji848] cevaplar için teşekkür ederim.