Motor yağı tavsiyesi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar 1500 defa konuştuk bunu ama halen yanlış yönlendirmeler dolu.

bugün bizim araçlarımız 15 yıl evvelki 1.5dcilar gibi 5000de bir yağ değiştirmiyor bu süre olmuş 20bin km çok iddialı bir fark bu

bugün araçlarımız euro 2-3 gibi oldukça basit ve serbest egsoz salınımı yapan katalitiğe sahip değil artık euro 5 ve çok ciddi anlamda,yoğun şekilde karbon tutan son derece egsoz salınımını azaltan bir motor.

burada en kilit önemli faktör karbon, kullanmak istediğiniz yağ kesinlikle ve kesinlikle her bir harfi dahil orijinal servisin kullanıyor olduğu yağ ile aynı olan yağlardır.

aldığınız yağın viskositesi elbet önemli,kalitesi elbet önemli ama aldınız 100usdlik yağ ama karbon adına spekleri tutmuyor ve motorunuzdaki dpf'yı tıkadı bu durumda sizce iyimi oldu kötümü?

orijinal kullanın başınız ağrımasın derim yada orijinalin spekleri ile birebir harfiyen tutan bir yağ, özetle trakonya arkadaşında dediği gibi:

rn0720 olmalı

Son düzenleme:

emre06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2012 den beri renult clio kullanıyorum ilk aracım clio 2 1,4 98 hp di ilk yağ bakımında denemek için en pahalı castrol kullandım hemen 8000 km sonra denemek için elf sporti kullandım araba daha akıcı ve az yakmaya başladı 3 yağ değişiminde elf sporti kullandım araba gerçekten daha seri ve yakıtı beklentim kadar az yakmaya başladı. castrol da böyle birşey göremedim. clio2 aracım 5 yıl boyunca hersene bakım yaptırdım elf den başka bir yağ kullanmadım arabamda beni hiç üzmedi. Clio 4 0,9 tce aracımı şubatda aldım bakımlı olmasına ramen hemne bakıma soktum bakım sırasında araç başında elimde takım ustanın itirzına rahmen yardımcı olarak ustaya eşlik etdim çıkan yağ renk vs epey tazeydi usta boşuna mis gibi yağı heder etdin dedi. elf evolutıon fulltech fe 5w30 kullandık emin olun arabanın yakıtda gidişide değişiyor. Tabi bunlar benim görüşümdür.

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar kendimizi eskittiğimiz yeter isteyen istediği yağı kullansın , en basitinden yağ firmalarının sitesinde yağ bulucu var uygun yağı orda gösteriyor zaten.

Herneyse az önce başıma gelen komik bir durum oldu sizinle paylaşmak istiyorum hem de aklınızın kenarında bulunsun isterim . Motulun yağını sipariş vermiştim az önce kargodan geldi. Aldığım yağ da 5 litrelik tek bidon . Şunu bir tartayım dedim hassas terazi var bende , neyse tarttım 4.4 kg geliyor benim kafa 1kg 1litre hesabına gidiyor .bir iki kere daha tarttım yine aynı . Hepsiburadayı arayip ortalığı ayağa kaldıracaktım son bir defa kutuya bakim dedim sağına soluna bakarken aferin adamlara sağolsunlar yağ miktarını görmemiz için şeffaf bir kısım tasarlamışlar orda kac litre yağ olduğu gözüküyor nerdeyse 5.5 litreye yakın yağ var bidonda . İşin özü 1litre motor yağı 1kg yapmıyormuş aklınızda bulunsun.

Bakalım motul nasıl bir yağ deneyip görecem . 5 litresine 128 lira verdim orjinal ürün süperde paketlemişler , e ticaret sitelerinde gelişme var .1f91fae01899f6ec3f00411d977bc6a5.jpg

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yuh diyorum :)

okadar lafın uyarının üzerine halen akabinde yanlış yönlendirmeler geliyor, yukarıdaki arkadaşında dediği gibi çoğu site artık hangi araca hangi yağ kullanılmalı sizi yönlendiriyor bari onu kullanın yanılmayın ortalık resmen 56 her kafadan bir fikir/öneri

günün sonunda aracınız 1.5dci ise RN0720 yazmıyor ise şişede almayınız nokta! resmen kaşınmış olursunuz gel benim dizel partiküler filtremi (dpf) tıka diye

Son düzenleme:

d.unlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her 1.5 dci rn720 gerektirmez. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin. Motor euro kaç olduğuna göre değişir.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her 1.5 dci rn720 gerektirmez. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin. Motor euro kaç olduğuna göre değişir.

arkadaşım insanlara laf attıp yanlış yönlendirmekle suçlamadan evvel önce kendinizden emin olun yada güzel sert bir kahve alıp uyanın..

clio 4 başlığındasınız varmı euro 5 olmayan 1.5dci clio 4 sayın forumdaşım? o halde nasıl olacakta RN0720 gerektirmeyecek bizi aydınlatabilirmisiniz?

d.unlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşım insanlara laf attıp yanlış yönlendirmekle suçlamadan evvel önce kendinizden emin olun yada güzel sert bir kahve alıp uyanın..

clio 4 başlığındasınız varmı euro 5 olmayan 1.5dci clio 4 sayın forumdaşım? o halde nasıl olacakta RN0720 gerektirmeyecek bizi aydınlatabilirmisiniz?
Aracınız 1.5 dci ise rn0720 olmayan yağdan uzak durun diyen siz değil mısınız? O zaman 1.5 dci olan cliolar için diye belirtmeniz lazım. Şuan da sert bir kahve almıştım tam [emoji3]
Kısacası dci motorlar senesine göre hem yağ kalınlığı hem de standarti değişir. Rn0720 olmayandan uzak dur diye bir olay yok.

d.unlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fark yoksa. Elfin fiyatı 80tl civarı iken motulun neden 120 TL civarı öyleya rekabet var .
Piyasadaki en kaliteli yağlar motul ve liqui moly dir.