Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mazot Filtresi Hakkında

kerim_elk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

Mazot Filtresi Hakkında

Arkadaşlar 1.5 DCI Dizel ilk yıl bakımda mazot filtresi değişmedi. 2. Yıl bakımda mazot filtresi değişimi görünüyor. Fakat km 28600 olmuş. 20000 km bir mazot filtresinin değişmesi gerektiğini ısrarla arkadaşlar söylüyor. Servisteki teknik arkadaş ta dedi senin araçta Max. 40000 de değişir dedi. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Taylan AYDIN karacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    2. yıl bakımında değiştirebilirsin. 'nun dediği 40000km yada 2 yılda bir, hangisi önce dolarsa

şayet 20 binde bir yada her yıl değiştirmek istersen zararı olmaz sadece fazladan para ödersin

bende km dolmadığından 2 yılda bir değiştiriyorum

........FLUENCE.......

3. Teşekkür kerim_elk Mesaja Teşekkür Etti.
    srdr87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Megane3 yetkili servis bakımlı aracımda bendeki dönemde yine yetkili serviste 2.bakımını yaptırdım. Km dolmadığı için 2.de değiştirmediler.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Teşekkür kerim_elk Mesaja Teşekkür Etti.
    alsh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Alıntı kerim_elk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 1.5 DCI Dizel ilk yıl bakımda mazot filtresi değişmedi. 2. Yıl bakımda mazot filtresi değişimi görünüyor. Fakat km 28600 olmuş. 20000 km bir mazot filtresinin değişmesi gerektiğini ısrarla arkadaşlar söylüyor. Servisteki teknik arkadaş ta dedi senin araçta Max. 40000 de değişir dedi. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Hocam bu tip filtre değişiminde özel serviste de yetkili serviste de tavrım NET. "Değiştireceksiniz" diyorum. "Yok gerek yoktu. yok gereksiz masraftı. Yok 2 filtre değişiminde 1 yapılır" ayağı hepsi fasafiso geliyor bana.. Çünkü yakıt filtresi değişimi zor yerde (fluence de sağ tekerlek içinde) dolayısıyla servisciler bunu söküp yeni mazot filtresini hazırlayıp takmak zor geliyor gibi gelmiştir oldum olası bana. Dolayısıyla her filtrede hepsini değiştirin hocam. Türkiye'de koyduğumuz yakıtın temiz olduğundan da her daim şüphe etmişimdir. (marka yerden alsam da)

2 gün önce bakım günümdeki ustamla diyalog aynen şöyle idi: Mazot filtresini söktü. Fazla mazotu tepsiye boşalttı ve inceledi. Hiç sıvı ya da pürüzlü bir şey yoktu. ve dedi ki:

- Hocam yakıt filtreni her defasında değiştirmeyelim. Mazotun tertemiz burda. Boşuna masraf şu filtreye nerden baksan 150tl vermişsindir dedi. Ben de dedim ki:
    - O dört filtreye toplamda 132 TL verdim. (renault Mais orijinal) Bu durumda neden değiştirmeyelim ki dedim.

Adam şok oldu. O zaman değiştirelim hiç sıkıntı hocam olmaz dedi...

Dolayısıyla değişim konusunda ısrar edin derim. Tabi ki tercih sizin hocam
    Renault Fluence 2015

myaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Mazot filtresi konusunda şu şekilde bir yanılgınız var hocam. Renault yetkili servisleri 20 bin km veya 1 yıl şeklinde değişim öneriyorlar. Resmi açıklamaları da o şekilde. Ama sanayideki ustalar ise 10 bin km veya 1 yıl üzerinden. O nedenledir ki sanayideki ustalar 2 değişimde 1 filtre değişimi yapalım diyor. Bundan 2 saat önce mazot filtresini değiştirmiş birisi olarak bunları söylüyorum.

Alıntı alsh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hocam bu tip filtre değişiminde özel serviste de yetkili serviste de tavrım NET. "Değiştireceksiniz" diyorum. "Yok gerek yoktu. yok gereksiz masraftı. Yok 2 filtre değişiminde 1 yapılır" ayağı hepsi fasafiso geliyor bana.. Çünkü yakıt filtresi değişimi zor yerde (fluence de sağ tekerlek içinde) dolayısıyla servisciler bunu söküp yeni mazot filtresini hazırlayıp takmak zor geliyor gibi gelmiştir oldum olası bana. Dolayısıyla her filtrede hepsini değiştirin hocam. Türkiye'de koyduğumuz yakıtın temiz olduğundan da her daim şüphe etmişimdir. (marka yerden alsam da)

2 gün önce bakım günümdeki ustamla diyalog aynen şöyle idi: Mazot filtresini söktü. Fazla mazotu tepsiye boşalttı ve inceledi. Hiç sıvı ya da pürüzlü bir şey yoktu. ve dedi ki:

- Hocam yakıt filtreni her defasında değiştirmeyelim. Mazotun tertemiz burda. Boşuna masraf şu filtreye nerden baksan 150tl vermişsindir dedi. Ben de dedim ki:
    - O dört filtreye toplamda 132 TL verdim. (renault Mais orijinal) Bu durumda neden değiştirmeyelim ki dedim.

"2014 Clio 1.5 Dizel 75 bg Sporttourer SW"

URAS'ın babası - ODTÜ

Teşekkür / Beğen
    Alıntı myaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mazot filtresi konusunda şu şekilde bir yanılgınız var hocam. Renault yetkili servisleri 20 bin km veya 1 yıl şeklinde değişim öneriyorlar. Resmi açıklamaları da o şekilde. Ama sanayideki ustalar ise 10 bin km veya 1 yıl üzerinden. O nedenledir ki sanayideki ustalar 2 değişimde 1 filtre değişimi yapalım diyor. Bundan 2 saat önce mazot filtresini değiştirmiş birisi olarak bunları söylüyorum.
    Bana göre bu mantık doğru değil hocam ya 4 önemli filtre var zaten 3 ünü de değiştirsen aynı ücrete değiştiriyorlar 4 ünü de aynı. 4 filtre takım alırsan uyguna geliyor zaten. Yenisi olsun temizine binin gitsin.

Renault şunun hesabını yapmıyor bence: Örneğin Ben yaklaşık değerler olarak 10bin km yi 8 ayda yapıyorum diyelim. 20bin km yi 16ayda yapmış olacağım. 8.ayda yakıt filtresini değiştirmeyecek erken diye.... 16. ayda mı değiştirecek yani.. Bu da geç bir süre değil mi yakıt filtresi için.
    Ya da 3 filtreyi 8. ayda değiştirecek. 12. ayda sadece yakıt filtresi değiştirmeye mi servise gideceğim? Bu mantık doğru gelmiyor işte hocam.
    Renault Fluence 2015

Teşekkür / Beğen
    Yazdığıma tekrar bakın lütfen hocam. Ay bazında düşünmeyin. Yetkili servis diyor ki bana bakım için 20 bin km veya 1 yıl önce hangisi dolarsa gel ben bütün filtreleri değiştiririm diyor. Sanayideki usta ise mazot filtresini 2 değişimde bir veya 1 yıl dolunca yapalım diyor. 2 değişimde 1 dediği toplamda 20 bin km zaten bu da yetkili servisin öngördüğü rakam.

Bana göre bu mantık doğru değil hocam ya 4 önemli filtre var zaten 3 ünü de değiştirsen aynı ücrete değiştiriyorlar 4 ünü de aynı. 4 filtre takım alırsan uyguna geliyor zaten. Yenisi olsun temizine binin gitsin.

Renault şunun hesabını yapmıyor bence: Örneğin Ben yaklaşık değerler olarak 10bin km yi 8 ayda yapıyorum diyelim. 20bin km yi 16ayda yapmış olacağım. 8.ayda yakıt filtresini değiştirmeyecek erken diye.... 16. ayda mı değiştirecek yani.. Bu da geç bir süre değil mi yakıt filtresi için.
    Ya da 3 filtreyi 8. ayda değiştirecek. 12. ayda sadece yakıt filtresi değiştirmeye mi servise gideceğim? Bu mantık doğru gelmiyor işte hocam.

URAS'ın babası - ODTÜ

Teşekkür / Beğen
    Diğer kalan 3 filtre için durum ne hocam?
    Renault Fluence 2015

Teşekkür / Beğen
    Yağ filtresi için de aynı durum söz konusu. Polen ve hava filtresi kişinin ve aracın sağlığı açısından yılda 2 kez değiştirilmeli. Belki klima kullanımı yoğun olmayan yerlerde polen filtresi yılda bir kez de değiştirilebilir.

Diğer kalan 3 filtre için durum ne hocam?

URAS'ın babası - ODTÜ

edc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

132 liraya aldığın 4 filtre kesinlikle sahtedir dikkat.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)