Megane 4 EDC sorunu

CharlieMartine

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

Nisan 2017'de Megane 4 sahibi oldum ve aracı almadan önce de forumu takip ediyordum, aracım ilk HB Icon sunroof'lulardan belki istanbulda karşınıza da çıkmışımdır çünkü ışıklarda bir kaç kişiyle sohbet etme fırsatım oldu ve davet ettiler, üye olmak bugüne kısmetmiş, artık beni fazlasıyla sıkan sorunun çözülüp çözülmediğini öğrenmek istiyorum.

Baya bir tecrübe ettim aracımı ve severek kullanıyorum isteyenlerle tecrübemi de paylaşabilirim, bunu çok fazla sorun yaşamama rağmen söyleyebiliyorum çünkü araç gerçekten gerek sürüş gerekse iç mekan yaşama konforu olsun kendini sevdiriyor. Bu benim ilk sıfır aracım, daha önce 3 araç değiştirdim ve yaşadığım sorunları büyütmüyorum, daha önce açılan başlıklarda da söylendiği gibi başka bir markadan da sıfır araç alsam büyük ihtimalle benzer sorunlar olacaktı. Genellikle 2trim sesi sorunu yaşadım, trim sesini çözeyim derken yanlışlıkla elektrik tesisatını kestiler ve araç beyni yolda kafayı yedi 2 saat içinde tekrar servise döndüm araç bir süre sorunun tespiti için yattı felan keşke trim sesiyle yaşasaydım hiç bulaşmasaydım dedim ama ya çok sabırlıyım ya da gerçekten çok seviyorum aracımı, kötüleyemiyorum. Servis anlamında da İstanbul anadolu yakasında hep aynı servise gidiyorum, ilgileniyorlar ve güler yüzlüler, bu da sabrımda büyük rol oynuyor diyebilirim.

Herşeye rağmen şu EDC sorunu sabrımı ciddi anlamda zorlamaya başladı çünkü çok büyük bir sorun yaşadım. Renault bu konuda kullanıcısını yaşadığım olaya bağlı olarak ölüme atıyor diyebilirim. Bu sorun gerçekten kim ne derse desin çok önemli, benim aracım çok sık şekilde artık 5000 ve üstü devirlere çıktığı halde hızlanmıyor ve vites atmıyor, anlatmama gerek yok zaten forumu takip ettiğim kadarıyla artık ezberlediniz bu sorunu, bence bunu düz yolda değil çok az eğimli yollarda yapıyor, İstanbulda dur kalk meşhurdur ben E5'de çok sık sorun yaşamıyorum, bu sorunu aşırı sık şekilde ara sokaklarda ya da çok çok az eğimli yollarda yaşıyorum.

Bu EDC sorunu çözüldü mü? Kontakta olduğum servis çözülmediğini belirtti ve bekliyorlarmış, ben sizlerden çok kesin bir cevap istiyorum, sebebi ise şu; belki de sorun çözülmedi ama sorun kullandığınız süre aralığında karşınıza çıkmadı, bu yüzden Renault'dan bu kesin çözüm cevabını aldınız mı almadınız mı çok önemli benim için, buna göre adımlar atacağım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

Nisan 2017'de Megane 4 sahibi oldum ve aracı almadan önce de forumu takip ediyordum, aracım ilk HB Icon sunroof'lulardan belki istanbulda karşınıza da çıkmışımdır çünkü ışıklarda bir kaç kişiyle sohbet etme fırsatım oldu ve davet ettiler, üye olmak bugüne kısmetmiş, artık beni fazlasıyla sıkan sorunun çözülüp çözülmediğini öğrenmek istiyorum.

Baya bir tecrübe ettim aracımı ve severek kullanıyorum isteyenlerle tecrübemi de paylaşabilirim, bunu çok fazla sorun yaşamama rağmen söyleyebiliyorum çünkü araç gerçekten gerek sürüş gerekse iç mekan yaşama konforu olsun kendini sevdiriyor. Bu benim ilk sıfır aracım, daha önce 3 araç değiştirdim ve yaşadığım sorunları büyütmüyorum, daha önce açılan başlıklarda da söylendiği gibi başka bir markadan da sıfır araç alsam büyük ihtimalle benzer sorunlar olacaktı. Genellikle 2trim sesi sorunu yaşadım, trim sesini çözeyim derken yanlışlıkla elektrik tesisatını kestiler ve araç beyni yolda kafayı yedi 2 saat içinde tekrar servise döndüm araç bir süre sorunun tespiti için yattı felan keşke trim sesiyle yaşasaydım hiç bulaşmasaydım dedim ama ya çok sabırlıyım ya da gerçekten çok seviyorum aracımı, kötüleyemiyorum. Servis anlamında da İstanbul anadolu yakasında hep aynı servise gidiyorum, ilgileniyorlar ve güler yüzlüler, bu da sabrımda büyük rol oynuyor diyebilirim.

Herşeye rağmen şu EDC sorunu sabrımı ciddi anlamda zorlamaya başladı çünkü çok büyük bir sorun yaşadım. Renault bu konuda kullanıcısını yaşadığım olaya bağlı olarak ölüme atıyor diyebilirim. Bu sorun gerçekten kim ne derse desin çok önemli, benim aracım çok sık şekilde artık 5000 ve üstü devirlere çıktığı halde hızlanmıyor ve vites atmıyor, anlatmama gerek yok zaten forumu takip ettiğim kadarıyla artık ezberlediniz bu sorunu, bence bunu düz yolda değil çok az eğimli yollarda yapıyor, İstanbulda dur kalk meşhurdur ben E5'de çok sık sorun yaşamıyorum, bu sorunu aşırı sık şekilde ara sokaklarda ya da çok çok az eğimli yollarda yaşıyorum.

Bu EDC sorunu çözüldü mü? Kontakta olduğum servis çözülmediğini belirtti ve bekliyorlarmış, ben sizlerden çok kesin bir cevap istiyorum, sebebi ise şu; belki de sorun çözülmedi ama sorun kullandığınız süre aralığında karşınıza çıkmadı, bu yüzden Renault'dan bu kesin çözüm cevabını aldınız mı almadınız mı çok önemli benim için, buna göre adımlar atacağım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,

2-3 hafta önce gelen güncelleme ile edc deki kararsızlıgın epey azaldıgını söyleyen arkadaşlar mevcut

0840
7678
kod ile faturalandırılmış devir yükseliyor arac gitmiyor şikayetini bizim ıspartadaki servis dayaklık oldugu için henüz yaptırmadım 1kere sordum gelmedi dedi ağzının kenarı ile

brvk1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle geçmiş olsun
kimseyle sorun yaşamayın boşverin
servisteki kişilerden bahsediyorum

bu sorunu yaşadığnızda yokuş aşşağıya inerken mi yaşıyorsunuz
yani yokuş aşşağıya inerken manuel gibi ayağınızı gaz pedalından çekince yığılma yapıp bi üst vetese geçmiyormu
böyle hbişey mi

yoksa ilk yola çıktığınız yer yani ilk çalıştığı anda araç yokuş şşağıya mı ilerliyo.
araç boşta gibi mi gidiyor yani d de iken n ye alınmış gibi mi
yani gaza basıp hızlanmama sorunu yaşadığınızda lütfen vitesi manuele alıp geri çekerek ekranda vitesin yükselip yükselmediğine bakın
eğer vites değiştiği görülüyorsa ama gaz yapıpda araç hızlanmıyorsa arabayı tamamen durdurup ekrar gaza bastığınız da düzelior mu

b7unları şunun için sordum yokuyş aşşağıya olan bi durum ise mhtemelen aşşağıda bulunan mekatronik parçanın olasılık dahilinde hesaplayamadığı bi durumdan dolayı karasız kalması olabilir
bence inş. öle olsun çünkü size masraflı bişey olmasın:)

ama diyoersanız ki yok ben hep sürekli bu benim başımda o zaman daha detaylı bi şekilde konuşalım inş.
saygıalr :)

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle geçmiş olsun
kimseyle sorun yaşamayın boşverin
servisteki kişilerden bahsediyorum

bu sorunu yaşadığnızda yokuş aşşağıya inerken mi yaşıyorsunuz
yani yokuş aşşağıya inerken manuel gibi ayağınızı gaz pedalından çekince yığılma yapıp bi üst vetese geçmiyormu
böyle hbişey mi

yoksa ilk yola çıktığınız yer yani ilk çalıştığı anda araç yokuş şşağıya mı ilerliyo.
araç boşta gibi mi gidiyor yani d de iken n ye alınmış gibi mi
yani gaza basıp hızlanmama sorunu yaşadığınızda lütfen vitesi manuele alıp geri çekerek ekranda vitesin yükselip yükselmediğine bakın
eğer vites değiştiği görülüyorsa ama gaz yapıpda araç hızlanmıyorsa arabayı tamamen durdurup ekrar gaza bastığınız da düzelior mu

b7unları şunun için sordum yokuyş aşşağıya olan bi durum ise mhtemelen aşşağıda bulunan mekatronik parçanın olasılık dahilinde hesaplayamadığı bi durumdan dolayı karasız kalması olabilir
bence inş. öle olsun çünkü size masraflı bişey olmasın:)

ama diyoersanız ki yok ben hep sürekli bu benim başımda o zaman daha detaylı bi şekilde konuşalım inş.
saygıalr :)

araçlar garantili masraf değil sorun sorun servisler.

elinizde edc varmı bahsettiginiz 3 sorunuda yaşıyorum ben tümseklerde özellikle vites düşürmüş olmasına rağmen 1 e düşürüm 3-4k ya devir yükseltmesi rahatsız edici birşey.

3kere sollama gibi bir menevrada vites değiştirmedi arac boşta süzülürgibi gazı yenileyince düzeliyor bu durum.

sorunun kaynagını reno bilmiyor cözüm üretmiyor bu sorunlar kazaya sebep olabilir can kaybı mal kaybına sebep olabilir sürücü canını kaybetse sorunun ne oldugunu nerden ögrenecez dikatsizlik diyip gecilcek

renonun yazılım ekipbi yetersiz devamli yeni araclarla ilgileniyorlar birde HB araçlarda bu sorun yoksa hiç umursamazlar zaten

brvk1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
renonun yazılım ekibinin yetersiz olduğunu düşünmek doğru değil

anlaşılan sizin aracınızla ilgili bi durum sadece

yani götürdüğünüz servis bu sorunu bulamadı diye koca reno nun bu işi bilmediği kararını vermek yersiz

ancak şu var

eğer sollama ya da akan sürüş sırasında bu sorun yaşanıyorsa kavrama ile ilgili bi sorun olduğu apacçık

yani manuel arac düşündüğünüzde gazı köklesieniz bile ayak debrijaya basılı iken nası gitmiyorsa bu da aynı şey

sorun sizin

mekatronik parçada

yani bizim yerimize vites değişimini yapan parçada

ve çok da kötü soru ndeğil çünkü düzeldiğiniz yazmışsınız bielli bi süre sonra

o nedenle bi renoya iadeli taahhütlü başvuru yapın

merkrezden bahsediyorum

sonra inanın bana yardımcı olunur size

saygıalr

Atom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bence servislerden pek bilginiz yok. Servisteki ustalarinda bir cogunun bilgisi yok. Hepsinin demiuorum ama bakin. O bikgili ustsyi bulana kadar akla karayi seciyosunuz. Benimde sanzimanla alakalı sorunum olmustu. 4 servis gezdim. Ogrenmisler program atmayi okadar. Sanki cebinden cikiyo masraf servisin. Degistirene kadar yada sorunu cozene kadar yalvartiyolar resmen . Allah sorunsuz arabaya denk getirsin. Serviside basimizdan eksik etmesin yinede

CharlieMartine

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
renonun yazılım ekibinin yetersiz olduğunu düşünmek doğru değil

anlaşılan sizin aracınızla ilgili bi durum sadece

yani götürdüğünüz servis bu sorunu bulamadı diye koca reno nun bu işi bilmediği kararını vermek yersiz

ancak şu var

eğer sollama ya da akan sürüş sırasında bu sorun yaşanıyorsa kavrama ile ilgili bi sorun olduğu apacçık

yani manuel arac düşündüğünüzde gazı köklesieniz bile ayak debrijaya basılı iken nası gitmiyorsa bu da aynı şey

sorun sizin

mekatronik parçada

yani bizim yerimize vites değişimini yapan parçada

ve çok da kötü soru ndeğil çünkü düzeldiğiniz yazmışsınız bielli bi süre sonra

o nedenle bi renoya iadeli taahhütlü başvuru yapın

merkrezden bahsediyorum

sonra inanın bana yardımcı olunur size

saygıalr

Ben sorun artık herkes tarafından ezberlendi diye detaylı anlatmadım çünkü çoğu araç sahibinde bu sorun var. Benim gittiğim servis de zaten durumu kabul ediyor ama çözümü yok, varsa da onlar bilmiyor, ya da arkadaşların dediği gibi reno'nun yazılım ekibi yetersiz, çünkü sorun 2 yıllık, 2 yılda nasıl kimse ölmedi bilmiyorum, ölen varsa da sorunun sebebinin bu olduğu anlaşılmamıştır. İlk çalıştırma ya da uzun süreli kullanım farketmiyor, yokuş aşağı inerken ayağım ya fren pedalında ibre yükseltmemeye çalışıyorum ya da manuel'e alıp vites yükseltiyorum yoksa istinası yok devir yükseltiyor, bu artık benim için standart. Düz yol için örnek verirsek de 4 yol ağzına çıkıcam yavaşlıyorum gelen araç var mı diye tekrar hızlanırken boşa alıyormuşcasına ibre yükseltiyor, bu durumda da şansım varsa ayağımı bir süre pedaldan çekip geri bastığımda vites atıyor, şansım yoksa uğraşıyorum ya da yine manuel'e alıyorum, bu durum diğer sürücüler için de risk bana ve aramızdaki mesafeye güvenip hız kesmezlerse çok net şekilde vurur, yolun ortasında yığılıp kalmış bir araba var sonuçta. Kasis'e girmek için yavaşladığında, dönmek için yavaşladığında. Ben özellikle eğimli yol ve dönüşlerde bilinçli yaptığını düşünmeye başladım, bilerek öyle programlanmış gibi, çünkü istisnası yok hep ibre yükseliyor ama tepki yok.

MURAT10.5

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben manuele geçtim rahat ettim. EDC sorun çıkaracak mı diye düşünmüyorum artık!!!

AST

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar aynı şikayetden ötürü 3 kere farklı şikayet den ötürü yılda 4 adet yetkili servis raporunuz var ise firma aracı değiştirmekle hükümlüdür aksi taktirde tüketici davası açarak kazanabilirsiniz.