motordan gelen anormal ses

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Banada ,daha önce renault servisinde çalışmış ustanızın söylediği , Yakıt Uyarlama sesi gibi geldi.

Rölantide birçok dci da bu ses var özellikle km yapmış olanlarda.

Sesi çok net çekmişsiniz o yüzden şiddetli geliyor gibi ama daha hafif duyuluyor değil mi?

newkangoo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
üstadım bu ses ilk seferinde yatak sesine benzetilse de sanırım bu sibop sesi..fakat sorun ise sanki sibop yayın kırılmış olabilir gibi geliyor bana..sibop bazen geri çekilmediğinde piston siboba vurur..bazende geriçekilir sibopa vurmaz..bu durum genelde yay özelliğini kaybedince yada kırılınca oluyor yay sibobu geri çekeçek kuvveti sağlayamayınca sibop basılı kalıyor ve piston siboba çarpıyor....yay kırılınca olur bu durum..bir alternatif daha var triger diş atlattıysa eğer sibop piston uyumu bozulur ama bu pek ona benzemiyor çünkü motor çalışma sesinde anormallik yok..birde yağ değişim vaktin gelmiş olabilir..vizkozitesi bozuk yağlar sibopları sıkıştırıyor..yada biyel kolunun kafa burcuda boşluk yapmış olabilir..alternatif çok.

en nihayetinde servise götür..ciddi bir sorundur sipopsa yada yatak vurma sesiyse..başın ağrımasın sonra..

Üstad az önce servise uğradım,servise giderken yolda en az on defa yaptı (bu arada aracı stop edip tekrar çalıştırdım) ama ne hikmetse serviste sesi duyamadık. Motor ustasına videoyu dinlettim, sesi duyar duymaz enjektör uyumu olabileceğini ama sesi bizzat duymadan da başka bir yorum yapamayacağını belirtti. Bu enjektör uyumunu ikinci kez bir renocu dan duyuyorum. Nedir bu enjektör uyumu bilen var mı, zararı olur mu,çözümü nedir,yazılımsal bir durum mudur,mekanik bir problem mi?

İdea

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanki aracın yanında yer delme makinesi çalışıyor gibi
İnşallah en kısa zamanda problemi halledersiniz. Ama problem yok normal diyen ustaları bir daha gözden geçirmeni tavsiye ederim.

newkangoo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Banada ,daha önce renault servisinde çalışmış ustanızın söylediği , Yakıt Uyarlama sesi gibi geldi.

Rölantide birçok dci da bu ses var özellikle km yapmış olanlarda.

Sesi çok net çekmişsiniz o yüzden şiddetli geliyor gibi ama daha hafif duyuluyor değil mi?

Hayır maalesef hafif duyulmuyor,sokakta dikkat çekecek kadar net duyuluyor. Videoda, aracın içindeyim ve kaput kapalı halde. km93000'de.

DİJİTAL

Yasin KARADERILI, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sesi bugun bende duydum ama anlık bi saniye yaptı geçti siz çöze bildnizmi neymiş problem

Entrapman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstad az önce servise uğradım,servise giderken yolda en az on defa yaptı (bu arada aracı stop edip tekrar çalıştırdım) ama ne hikmetse serviste sesi duyamadık. Motor ustasına videoyu dinlettim, sesi duyar duymaz enjektör uyumu olabileceğini ama sesi bizzat duymadan da başka bir yorum yapamayacağını belirtti. Bu enjektör uyumunu ikinci kez bir renocu dan duyuyorum. Nedir bu enjektör uyumu bilen var mı, zararı olur mu,çözümü nedir,yazılımsal bir durum mudur,mekanik bir problem mi?

enjektör uyum sesi olduğunu düşünmüyorum çünkü çalışmada tekleme olmuyor motor stabil çalışıyor..enjektörle ilgi ise eğer şöyle oluyor olabilir piston sıkışma safhasında iken enjektörü açıyorsa enjektörde geri basınç olur..ama bunu sürekli yapar diye düşünüyorum çünkü enjektörler pistonların haraketiyle senkronize çalışır..ya hep ses yapar yada hiç yapmaz...bir ihtimalde enjektörlerin içindeki açma kapamayı yapan siboplardan birininki sıkışma yapıyordur pistonun sıkıştırmasıylada açıyordur buda vurma sesi yapar..umarım sonucu öğrenir ve paylaşırsınız bizde deneyim elde etmiş oluruz..

newkangoo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstadlar sorun yakalaşık 1,5 ay önce çözüldü.Bu kadar bekleme nedenim ise iyice emin olmaktı, öncelikle bunu belirteyim.Videodaki ses haricinde rölantide de ses artmaya başlayınca aracı enjektörcüye götürdüm. Usta,enjektöre giren elektrik kablolarını tek tek söküp takarak sesin 4.enjektörden kaynaklandığını tespit etti.Enjektörü söküp memesini değiştirdi fakat ses devam edince obd üzerinden, muhtemelen hafızada oluşmuş arızayı silip enjektör değerlerini tekrar yükledi ve sorunu çözdü. Ayrıca bu arıza nedeni ile oluştuğuna artık emin olduğum bir durum daha çözüldü, şöyle ki aracı 1. vitesten 2. vitese atmak için gaza basıldığında özellikle yokuş yukarı, sanki metalde çatlak var gibi bir çatırtı sesi geliyordu, artık ses yok. Şu an ise videodaki ses tekrar oluşmaya başladı fakat dikkatli dinlenirse duyuluyor,muhtemelen diğer enjektörlerde de sorun başlıyor,ilerleyen zamanda da ses artacak. Bu durumun tek çözümü ne yazık ki enjektör değişimi olduğunu özel renault servisinden öğrenmiş oldum. Maalesef 1.5 dci lerin klasik sorunu enjektör, daha önceki aracım olan kangoo 1 de de enjektör sorunu ile karşılaşmıştım,bedford kamyon gibi çalışıyordu. Umarım böyle bir sorunla karşılaşmazsınız fakat olur da başınıza gelirse sorunun enjektör olduğunu öğrenmiş olduk.İlginize ve cevaplarınıza teşekkür ederim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Üstadlar sorun yakalaşık 1,5 ay önce çözüldü.Bu kadar bekleme nedenim ise iyice emin olmaktı, öncelikle bunu belirteyim.Videodaki ses haricinde rölantide de ses artmaya başlayınca aracı enjektörcüye götürdüm. Usta,enjektöre giren elektrik kablolarını tek tek söküp takarak sesin 4.enjektörden kaynaklandığını tespit etti.Enjektörü söküp memesini değiştirdi fakat ses devam edince obd üzerinden, muhtemelen hafızada oluşmuş arızayı silip enjektör değerlerini tekrar yükledi ve sorunu çözdü. Ayrıca bu arıza nedeni ile oluştuğuna artık emin olduğum bir durum daha çözüldü, şöyle ki aracı 1. vitesten 2. vitese atmak için gaza basıldığında özellikle yokuş yukarı, sanki metalde çatlak var gibi bir çatırtı sesi geliyordu, artık ses yok. Şu an ise videodaki ses tekrar oluşmaya başladı fakat dikkatli dinlenirse duyuluyor,muhtemelen diğer enjektörlerde de sorun başlıyor,ilerleyen zamanda da ses artacak. Bu durumun tek çözümü ne yazık ki enjektör değişimi olduğunu özel renault servisinden öğrenmiş oldum. Maalesef 1.5 dci lerin klasik sorunu enjektör, daha önceki aracım olan kangoo 1 de de enjektör sorunu ile karşılaşmıştım,bedford kamyon gibi çalışıyordu. Umarım böyle bir sorunla karşılaşmazsınız fakat olur da başınıza gelirse sorunun enjektör olduğunu öğrenmiş olduk.İlginize ve cevaplarınıza teşekkür ederim.
Geçmiş olsun aracınız 5 ileri mi

newkangoo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim,evet aracım 5 ileri.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim,evet aracım 5 ileri.
Şunun için sordum " 1.5 DCI lerde kronik " demiştiniz fakat 1.5 DCI lerde 2 marka kullanıldı 85ve 90 lık larda Delphi var onlarda bu tarz problem ler oluyor tamir takımı da var . 105 ve 110 luk larda Simens var onlar çok daha sağlam kolay kolay arıza yapmaz fakat tamir takımı da yok . Tekrar geçmiş olsun