Talisman almali miyim ?

commandos07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar.
Devlet memuru maaşı işe ülkenin çarkları arasında dönen sıradan bir vatandaşım.
Renault Captur marka aracım vardı. 2. el aldım ve sonrasında doların rekor yüksek olduğu zamanda oldukça iyi bir karla sattım. Şimdilik doların biraz daha gevşemesini bekliyorum, pusudayım...
Renault Megane 4 İcon 1.5 DCI EDC araç veya Renault Kadjar İcon 1.5 DCI EDC almayı planlıyorum.
Fakat aklıma nerden nerden düştü bilmiyorum acaba Talisman mı alsam dedim. Fiyatlara baktım megane ve Kadjar ile aynı fiyatlarda. Arabaya baktım mükemmel bir araç. Bir kadjara bakıyorum, bir megane bakıyorum bir de Talismana bakıyorum... Fiyatların aynı olmasının saçma olmasının yanında bu tasarımla, bu donanımla talismanın tutulmaması daha bir ilginç...
Acaba neden durum böyle ?
Bir kaç sorum olacak ?
Bu aracın parçaları çok mu pahalı ?
Bu aracın bakım masrafları mı çok fazla ?
Bu araç çok mu yakıyor ?
Bu aracın kaskosu mu çok pahalı ?
Ben memur maaşımla bu arabanın keyfini sürmek istesem bana çok yük olur mu ?
Şehiriçinde trafikte kullanımı zor mu ? ( Ebatları itibarı ile)

Bu millet deli mi? Neden böyle bir araba varken, insanlar megane, kadjar vb. araçları tercih ediyor ?

Yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ederim...

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar.
Renault Captur marka aracım vardı. 2. el aldım ve sonrasında doların rekor yüksek olduğu zamanda oldukça iyi bir karla sattım. Şimdilik doların biraz daha gevşemesini bekliyorum, pusudayım...
Renault Megane 4 İcon 1.5 DCI EDC araç veya Renault Kadjar İcon 1.5 DCI EDC almayı planlıyorum.
Fakat aklıma nerden nerden düştü bilmiyorum acaba Talisman mı alsam dedim. Fiyatlara baktım megane ve Kadjar ile aynı fiyatlarda. Arabaya baktım mükemmel bir araç. Bir kadjara bakıyorum, bir megane bakıyorum bir de Talismana bakıyorum... Fiyatların aynı olmasının saçma olmasının yanında bu tasarımla, bu donanımla talismanın tutulmaması daha bir ilginç...
Bir kaç sorum olacak ?
Bu araç çok mu yakıyor ?

Bu millet deli mi? Neden böyle bir araba varken, insanlar megane, kadjar vb. araçları tercih ediyor ?

çünkü kardeşim talisman d segenti bir araba. ne demek bu cevap senin sorularında aslında. parçaları çok mu pahalı çok mu az mı bilmem ama bir megan 4 ten biraz daha pahalı, bakım masrafı evet biraz daha fazla, çok mu yakıyor aynen megan 4 ten fazla yakar, boyutları evet az daha büyük, avantajları varmı tabi vardır yol tutuş konfor vs. ama bunlar piyasayı oluşturan etmenler ve d segmenti araçların ikinci el piyasaları daha sağır olur ve bu yüzden fiyatları düşer. arz talep meselesi. bunların yanında şu an için dolu bir megan 4 size talismanı çok aratmaz piyasası iyidir bu gün karar verseniz yarın satma şansınız olur ve satarken zarar etmezsiniz. talisman için bunları söyleyemeyiz. buna bazıları şöyle yaklaşır ben satmayacağım uzun süre bineceğim. bu kafa ile araba alınmaz dünyanın binbir türlü hali var yarın satmak zorunda kalırsın veya bazı olumsuzluklara katlanmak istemeyebirsin. yakıt parça vs. benim d segmenti arçlar için genel düşüncem bu yönde. sülçü lisan etti isek affola.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Talisman d segmentindeki en havali en guzel gorunume sahip arac bence. Megane ile kiyaslamak gerekirse tartismasiz megane derim o ayri. Fakat 3-5 yil binmek gibi bir planiniz varsa talismana bakabilirsiniz. Bahsettiginiz birbirine yakin olan rakamlar megane in dolu talismanin orta seviye dolu oldugu paketler. Uzun zamandir megane ve talismani takip ediyorum ki kazasiz boyasiz servis bakimli megane icon ve talisman icon arasinda en az 25.000 lira oynuyor. O gordugunuz birbirine yakin olan rakamlar pure led farlari olmayan, 4 control olmayan bir cok donanimdan yoksun talismanlarin fiyatlari. Yoksa adam akilli bi talisman alayim derseniz 175.000 den basliyor rakamlar. Acikcasi talisman alacak olsam elektrikli koltuk devasa ekran cam tavan pureled farlar ve 4 control almadan yanina yaklasmam. 4controlun altini ozellikle ciziyorum cuknku arac oldukca uzun ve yol tutusa ciddi katkisi var. Bütün testlerini izleyin 4 control olmayan modellerde neredeyse hemen her zorlama da esp devreye giriyor. Yani megane surus konusunda baz donanimlari ele alirsak bana gore daha oturakli bir arac.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araba almak bütçe ve tamamen kişiliğinizin seçimidir. Kimi Ford Focus sever. Kimi Toyota, Kimi Honda tercih eder, kimi BMW tercih eder. Bana sorarsanız tasarım konusunda en güzel tasarımı BMW ve Renault önde götürüyor. Ben mesela Toyotanın ve Hondanın, Ford un, tasarımını hiç sevmediğim için almadım. Bu tamamen kişisel görüşüm. Renault, insanların bilinç altında bıraktığı olumsuz izlenimi Megane 4 ve Talismanda yıkmıştır. Renault, şu anda amartisör ve yol tutuşu konusunda çok ciddi çalışıyor bunu biliyorum. Kadjar, jeep tarzı bir araçtır. Malzeme kalitesi biraz üst seviyedir. Dağ taş bayır sevenler içindir yada Kadınlar trafikte kendini daha güvende hissederler. Bütçesi olan Dacia alır olmayan Kadjar alır bunun gibi ... Ama yol tutuşu yerden yüksek olması sebebiyle ESP sistemi olsa bile bir Megane 4 veya dört kontrol Talisman gibi olmayabilir.

Talisman alırsanız Megane 4 e göre donanım seviyesi bir üstte olur ve 4 kontrol dediğimiz ESP sistemi daha iyi çalışır. Megane 4 le 160 km/h gitmiştim bana 100 km/h gibi gelmişti. Talisman, daha oturaklı daha güvenilir gelmişti sonuçta herkesin hissayiti ayrıdır. Örneğin bir kız bana güzel gelirken size çirkin gelebilir böyle anlayın. Renault, Türkiye şartlarında aracın hakkını veren ve sizi yedek parça yada servis tamir olsun sıkıntı yaratmaz. Sizi üzmez! Ben mesela Fluence aracım için yedek parçaları ayrı ayrı yerlerden toplar ucuza getirirdim 50 liralık polen filtresini 20 liralık karbon polen filtresi (dumanlı pis havada filtreyi test etmiştim sıkıntı yaşamadım) bulmak gibi ... Ama siz gidip BMW alırsanız bütün paranızın hepsinin gideceğini şimdiden hazır olun yok parayı kolay kazanıyorsanız harcayacak yer bulamıyorsanız pahalı araçlar çok! Türkiye şartlarında emin olun Renault passatın verdiği hissi Talismanda yada Megane 4 de size verir. Passat severlerde servislere bakım için gidince ceplerinin yanacağından haberleri sonra olur. Demek istediğim şey aracına bakım yaptırmayıp aracı bozulunca aracını kötüleyen milletiz. Ama Renault yedek parçası her zaman uygundur. Fluence in triger kayışını 150 liraya almıştım mesela Wollksvagen in ise 950 liraydı mesela tanıdık usta arkadaşım ben hayret ettim bu kadar para verilir mi demişti. Yazıyı övme maksatında yazmadım. Sonuçta herkesin bütçesi belli. En çok arıza çıkaran arabalar Alman arabasıdır bunuda unutmayın.

Renault Latitute e de sonradan yol tutuşu çok kötü olduğu için ve Renault ön yargısı sebebiyle bu araç tutulmadı. Talisman içinde böyle olur mu bilmiyorum. Clio veya Megane 4 için olmayacağı kesindir ama Talisman için ne olacağı bilinmez yani üretimi durdurulabilir. Burda arkadaşların dediği gibi ikinci elde kar oranında sıkıntı yaşayabilirsiniz satarken ... Mesela ben üretimi durmuş Fluence aldım aracın bakımını yaptım şanzımanı EDC otomatik ve aracı 9 aydır kullanıyorum sıkıntı yaşamadım 130 km/h virajları dönebiliyorum internette bu aracı kötüleyen çok olsada...

Talisman almalı mıyım? Paranız varsa uzun süre binecekseniz konforu ve aracı sürerken çok severseniz kişiliğinize uyumlu bir araç olduğunu hissederseniz, aracın içinde huzurlu oluyorsanız ve aracı satın alırken her yerinin sorunsuz olduğunu hakimseniz aracı düşünmeden alın. Mesela ben Passat sürmüştüm hiç keyif alamadım ama megane 4 ü sürdüğümde içinde çok mutlu olmuştum ve aracın bana verdiği pozitif his birkaç gün etkisi devam etmişti eğer bu hissi size veren araç olursa bilin ki o araç sizi üzmez mutlu olursunuz bundan emin olun.

Yakıt tüketimi konusunda araç bakımlı olduğu sürece 1.5 dizel motor çok yakmaz eğer çakma mazot koymazsanız!

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese merhabalar.
Bir kaç sorum olacak ?
Bu araç çok mu yakıyor ?

Merhaba.Ben 2 yıldan uzun süredir Talisman 1,6 edc 160 hp icon +4 control vb. donanımlı araç sahibiyim.Parçaları pahalı değil.Kadjar ve megane4 ün 1,6 130 hp aracı ile aynı motor var.Megane da filtreye kaç para verecekseniz bunda da aynı parayı vereceksiniz.110 hp 1,5 motor artık Talisman'da yok.Çünkü o motor 1600 kg ağırlık için maalesef keyif vermiyor.
160 hp dizel motor Talisman iççin ideal bir motor.130 hp lik dizel motordan ufak tefek yapısal farklılıklarının yanında en büyük farkı çift turbo olması.Ancak çok güçlü ve seri bir motor.O da 130 hp 1
6 dci motor ile aynı sarf ve yedek malzemeleri kullanıyor.Polen filtresi,hava filtresi,motorin filtresi ve bakım işçilik axs ve fiyatları megane ve kadjar ile aynı.Yani ne bakımı ne de parça fiyatı daha pahalı değil.

1,6 160 hp motor 6.7 litre motor yağı kapasitesi ile yağ miktarında fiyat farkı yaratıyor.O da 50-75 TL civarı bir fark yaratıyor.
Bakım masrafı megane,kadjardan farklı değil.
Talisman 1600 kg.1,5 dci motoru tavsiye etmem.1,6 130 hp ve 160 hp motorlar tabi ki 110 hp motora göre daha fazla yakıt yakıyor.
Ancak zaten az yaksın sizin vazgeçilmeziniz ise 110 hp lik motorun dışında bir alternatife zaten bakmayın.Çok yakıyor derken araba da su gibi yakıt yakmıyor.Bu sekme de konusu var.Yakıt tüketim paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.Benim yakıt tüketim paylaşım videolarım var.Onlar da fikir verebilir;

Kasko fiyatları sigorta şirketlerinin modele göre belirlediği fiyatlar üzerinden hesaplanır.İndiriminiz fazla ise çok para ödemezsiniz.Ben yüksek indirime sahibim.1400 TL ye tam kapsamlı kasko ödemesi yaptım 4 ay önce.Yani megane ve kadjar ın sıfır fiyatı daha aşağıda.O yüzden ne kadar fark yaratır bilemem.

Tecrübeli bir sürücü iseniz ve büyük şehir trafiği park yeri vb probleminiz yoksa 4 control almasanız dahi kullanımı kolay ve rahat bir araç.Şehir içinde B segmenti araç kullanır gibi manevra imkanı sağlıyor.4 control,elektronik amortisör çok güzel manevra kabiliyeti ve yol tutuşu sağlıyor.Multisense i gerçek anlamda elektronik amortisör ile hissediyorsunuz.Koltuklar ve iç döşeme deri (icon da) koltuk masaj (her 2 ön koltukta.Megane da sadece sürücü koltuğunda var.),koltuk havalandırması (sadece talisman da var.) ve ısıtma var.

Her 2 ön koltukta elektriki kontrol var.Ses izolasyonu gayet tatmin edici.İçi geniş ve araçla yolculuk yapmak/sürüş çok rahat.Talisman 1,6 dci motorlarda getrac dct 450/451 edc şanzıman var.Megane ve kadjarda getrag dct 250/251.450/451 daha yüksek torka dayanıklı bir şanzıman.Talisman da özellikle yan camlar lamine.Ses geçirgenliği o yüzden daha iyi.
Ancak icon ve opsiyon eklenmiş Talismanlarlar megane ve kadjardan en az 30 bin TL daha fazla fiyatlardan başlıyor.
Aracı hemen satayım derseniz megane 4 ve ya kadjar alın.D segmenti araç pazarı c ve b ye göre cansızdır.

2. el olarak alacaksanız,alırken iyi fiyata aldığınız taktirde satarken talisman ve ya megane/kadjar para anlamında büyük fark yaratmaz.Uygun fiyata satışa koyarsanız da diğerlerinden çok çok daha fazla beklemez.Ben şu an ki kasa Passat'ı da bir süre kullandım.Ancak D segmenti araç alacak olursam bir kez daha gider Talisman'ı alırım.Bu fiyata bu donanım ve görünüm rakiplerinde yok.Aldıktan sonra da 2.5 senedir bir kez bile pişman olmadım.

Megane ve Kadjar ile Talisman fiyatları arasında hatırı sayılır fiyat farkı var.Belki insanlar o yüzden onları tercih ediyorlardır.2. elde de opsiyon donanımlı Talisman ile diğerleri arasında da fiyat farkı az değil.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.Ben 2 yıldan uzun süredir Talisman 1,6 edc 160 hp icon +4 control vb. donanımlı araç sahibiyim.Parçaları pahalı değil.Kadjar ve megane4 ün 1,6 130 hp aracı ile aynı motor var.Megane da filtreye kaç para verecekseniz bunda da aynı parayı vereceksiniz.110 hp 1,5 motor artık Talisman'da yok.Çünkü o motor 1600 kg ağırlık için maalesef keyif vermiyor.
160 hp dizel motor Talisman iççin ideal bir motor.130 hp lik dizel motordan ufak tefek yapısal farklılıklarının yanında en büyük farkı çift turbo olması.Ancak çok güçlü ve seri bir motor.O da 130 hp 1
6 dci motor ile aynı sarf ve yedek malzemeleri kullanıyor.Polen filtresi,hava filtresi,motorin filtresi ve bakım işçilik axs ve fiyatları megane ve kadjar ile aynı.Yani ne bakımı ne de parça fiyatı daha pahalı değil.

1,6 160 hp motor 6.7 litre motor yağı kapasitesi ile yağ miktarında fiyat farkı yaratıyor.O da 50-75 TL civarı bir fark yaratıyor.
Bakım masrafı megane,kadjardan farklı değil.
Talisman 1600 kg.1,5 dci motoru tavsiye etmem.1,6 130 hp ve 160 hp motorlar tabi ki 110 hp motora göre daha fazla yakıt yakıyor.
Ancak zaten az yaksın sizin vazgeçilmeziniz ise 110 hp lik motorun dışında bir alternatife zaten bakmayın.Çok yakıyor derken araba da su gibi yakıt yakmıyor.Bu sekme de konusu var.Yakıt tüketim paylaşımlarını inceleyebilirsiniz.Benim yakıt tüketim paylaşım videolarım var.Onlar da fikir verebilir;

Kasko fiyatları sigorta şirketlerinin modele göre belirlediği fiyatlar üzerinden hesaplanır.İndiriminiz fazla ise çok para ödemezsiniz.Ben yüksek indirime sahibim.1400 TL ye tam kapsamlı kasko ödemesi yaptım 4 ay önce.Yani megane ve kadjar ın sıfır fiyatı daha aşağıda.O yüzden ne kadar fark yaratır bilemem.

Tecrübeli bir sürücü iseniz ve büyük şehir trafiği park yeri vb probleminiz yoksa 4 control almasanız dahi kullanımı kolay ve rahat bir araç.Şehir içinde B segmenti araç kullanır gibi manevra imkanı sağlıyor.4 control,elektronik amortisör çok güzel manevra kabiliyeti ve yol tutuşu sağlıyor.Multisense i gerçek anlamda elektronik amortisör ile hissediyorsunuz.Koltuklar ve iç döşeme deri (icon da) koltuk masaj (her 2 ön koltukta.Megane da sadece sürücü koltuğunda var.),koltuk havalandırması (sadece talisman da var.) ve ısıtma var.

Her 2 ön koltukta elektriki kontrol var.Ses izolasyonu gayet tatmin edici.İçi geniş ve araçla yolculuk yapmak/sürüş çok rahat.Talisman 1,6 dci motorlarda getrac dct 450/451 edc şanzıman var.Megane ve kadjarda getrag dct 250/251.450/451 daha yüksek torka dayanıklı bir şanzıman.Talisman da özellikle yan camlar lamine.Ses geçirgenliği o yüzden daha iyi.
Ancak icon ve opsiyon eklenmiş Talismanlarlar megane ve kadjardan en az 30 bin TL daha fazla fiyatlardan başlıyor.
Aracı hemen satayım derseniz megane 4 ve ya kadjar alın.D segmenti araç pazarı c ve b ye göre cansızdır.

2. el olarak alacaksanız,alırken iyi fiyata aldığınız taktirde satarken talisman ve ya megane/kadjar para anlamında büyük fark yaratmaz.Uygun fiyata satışa koyarsanız da diğerlerinden çok çok daha fazla beklemez.Ben şu an ki kasa Passat'ı da bir süre kullandım.Ancak D segmenti araç alacak olursam bir kez daha gider Talisman'ı alırım.Bu fiyata bu donanım ve görünüm rakiplerinde yok.Aldıktan sonra da 2.5 senedir bir kez bile pişman olmadım.

Megane ve Kadjar ile Talisman fiyatları arasında hatırı sayılır fiyat farkı var.Belki insanlar o yüzden onları tercih ediyorlardır.2. elde de opsiyon donanımlı Talisman ile diğerleri arasında da fiyat farkı az değil.

Güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.
120 km/h geçmemişsiniz ortalama ortalama 5-.5.5 km/h arası değer yakalamışsınız bence güzel bir değer. Bendeki 2014 Fluence 5.7 km/h görüyorum. Megane 4 ün değeride aynı sanırım

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.
120 km/h geçmemişsiniz ortalama ortalama 5-.5.5 km/h arası değer yakalamışsınız bence güzel bir değer. Bendeki 2014 Fluence 5.7 km/h görüyorum. Megane 4 ün değeride aynı sanırım

Teşekkür ederim.
1. videoda 90 km/sa sürat için çok sabırlı davrandım ve neredeyse hiç bu sürati aşmadım.
Ancak 2. videoda özel bir çaba sarf etmedim.Bununla birlikte hız kısıtlamalarına dikkat ettim.

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim.
1. videoda 90 km/sa sürat için çok sabırlı davrandım ve neredeyse hiç bu sürati aşmadım.
Ancak 2. videoda özel bir çaba sarf etmedim.Bununla birlikte hız kısıtlamalarına dikkat ettim.

Yazınızı okurken dikakt ettiğim bir sorum var. Talisman da 1.6 motor şart demişsiniz de kasanın ağırlığından dolayı 1.5 motorun yetersiz kalması boğulması dik yokuş tırmanırken mi bunu tespit ettiniz?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
1,5 motor 110 hp motor için Talisman'ın kasası ağır.0-100 hızlanmadan tutunda kg başına düşen hp ve tork'a kadar 110 hp keyifli bir sürüş için yeterli olmaz düşüncesindeyim.1,6 130 hp ile 60nm,160 hp ile 120 nm tork farkı var.Hızlanmada,ara hızlanmada ve rampada bu fark hissettirir.

Son düzenleme:

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese merhabalar.
Bir kaç sorum olacak ?
Bu araç çok mu yakıyor ?

Ne yaptınız?Bir karar verdiniz mi?