2008 1.4 lpg sedan sembol için motor yağı önerisi

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam,
Araç yağ değişimi geldi geçtide..
Hangi yağ daha uygundur.
5/30
10/30
10/40
İyi marka yağ alıp, motorun daha sessiz çalışması ve uzun süre sağlıklı çalışması önemli. Petroldenmi, internettenmi alayım ??? Çünkü tamircinin ne koyacağı belli olmaz, hoopp abi oney falan desek, git al getir ozaman vs olayı olmadan yani...
Yağ kaçağıda mevcut, öneriniz neler olur.
Motul , Castrol , Elf ???
Hafif şıkırtı sesi vardı, usta katkı koyalım dedi, benim içime sinmedi ama koyduk, bu sefer katkısız temiz şekilde değişim istiyorum.
Önerileriniz için şimdiden ***Teşekkürler***

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her yerde karşıma bu marka çıkıyor,
https://urun.gittigidiyor.com/otomo...t-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-389360481
Şanzıman yağı için hiç bilgim yok, o konudada aydınlatirsaniz sevinirim.
Şanzımanında sessiz çalışmasını isterim, kazara acele ile elimize ilk geçen yağı koymuştuk, giyy giyyy sesler duyuyorum, dikkatimi çekti.
Gezinirken gördüm , bu site veya bu yağ fiyatı daha uygun gibi >>> https://www.hepsiburada.com/mobil-s...tor-yagi-4-litre-uretim-yili-2018-p-OTM652072

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Mobil 1 ESP 5w30 daha kaliteli yüksek ısıya dayanıklı ve DPF li araclarada uygun yağ bu nedenle fiyatı yüksek.
Diğer yağ daha uygun fiyatlı çokda teknolojik olmayan motorlara uygun.
Bence aracınızı çok yüksek devirlerde kullanmıyor iseniz Elf 5w40 kullanın devirli kullanıyorum dersenizde Motul x-cess 5w40 kullanın . Şanzıman yağı için birşey diyemiyorum maalesef

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorum için teşekkürler, elf pek duyulmadığı için insanda alsammı düşüncesi oluyor.. bulunduğum yerde shell opet po sıkça petrroller var, shell ürünü nasıldır,,, castrolda var, mobile bakmadım veya gözüme çarpmadı.
Malzeme satıcısında elf var,
Aracı sakin kullanırım, uzun yol durumlarında devamlı 3500 devir ile giderim,, şehir içi 2000-2500 arası genelde, dediğim gibi sakin sessizlik için.. öyle bbooooobbb diye hiç hevesim olmadı, ses gelmesin diye elimden geleni yaparım,, tamirciye şurdan ses geliyor deyince ,, hani yok ses falan yaaa gitt diye kovalayacak ...

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün iyi bildiğim bir tamirciye yağ değişim aşamasını sordum, hava ile temizliyoruz vs dediler.. baktım reyonda mobil yağ var, yağı ve araç lastiğini iyisini yapıyoruz dedi, bende mobil yağyi görünce tamam ok dedim.
İlk basta mobil 3000 ful sentetik 10/40 yağ getirdiler, bende interneti çok okudum beynim yandı tabi, daha ince yağ motor rahat çalışır kışın çabuk ısınır falan,,mobil 3000 ful sentetik 5/30 yağ istiyorum dedim,,
10/40 uygun olur vs dediler, ben 5/30 müşteri istegine 5/30 konuldu,,
*** Yağ çubuğunun max seviyesini 2cm geçti, 4 lt yağ döktüler,, abi fazla alın zarari olmasin dediysemde , filtre vs laf kalabaligi ile almadilar... şanzıman yağı bitmiş eklendi,, bujiler degisti, lastikler ön arka yer degisip, ön balansa girdi..
Toplamda 280 tl,, bir sürü belge vs verdiler.
Motor biraz sakinlesti, şanzıman sesi %50 azaldı,, 3. viteste zorlandığı yere 4. Viteste hafif zorlanma ile çıkıyor. Belli belirsiz teklemeler , hafif sirkeleme durumlari ortadan kalkti. Bujinin biri ölü dediler , digerleride 30 bin km de ne olduysa artik, 30 bin olmuş,, Hayırlı Günler

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Dün iyi bildiğim bir tamirciye yağ değişim aşamasını sordum, hava ile temizliyoruz vs dediler.. baktım reyonda mobil yağ var, yağı ve araç lastiğini iyisini yapıyoruz dedi, bende mobil yağyi görünce tamam ok dedim.
İlk basta mobil 3000 ful sentetik 10/40 yağ getirdiler, bende interneti çok okudum beynim yandı tabi, daha ince yağ motor rahat çalışır kışın çabuk ısınır falan,,mobil 3000 ful sentetik 5/30 yağ istiyorum dedim,,
10/40 uygun olur vs dediler, ben 5/30 müşteri istegine 5/30 konuldu,,
*** Yağ çubuğunun max seviyesini 2cm geçti, 4 lt yağ döktüler,, abi fazla alın zarari olmasin dediysemde , filtre vs laf kalabaligi ile almadilar... şanzıman yağı bitmiş eklendi,, bujiler degisti, lastikler ön arka yer degisip, ön balansa girdi..
Toplamda 280 tl,, bir sürü belge vs verdiler.
Motor biraz sakinlesti, şanzıman sesi %50 azaldı,, 3. viteste zorlandığı yere 4. Viteste hafif zorlanma ile çıkıyor. Belli belirsiz teklemeler , hafif sirkeleme durumlari ortadan kalkti. Bujinin biri ölü dediler , digerleride 30 bin km de ne olduysa artik, 30 bin olmuş,, Hayırlı Günler
Bakım hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin cümlemize.
10w40 yarı sentetik yağdır.
5w30 yada 5w40 da uygun.
Yağın fazlasını almak gerekir fazla yağ zararlı.
Şanzıman yağı neden eksilmiş araştırmak gerekirdi

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Amin.
Şanzıman yağı sol tekere bağlı bi körük çıkıyor, ordan sızıyor,, sonradan gördüm...
Yeni balanstan çıktı, yeni yağ kondu, ne yapsam bilmiyorum...

Buna ek olarak motora rölanti durumundan çok çok az gaz verince motor arabayı titretiyor,, mesela devir 800 de,, hafif gaz ile 850 dv/d yapınca vunnn inleti sesi ile titreşim açığa çıkıyor.. giderken birşey yok, gazı bırakınca tam ordan devir geçerken vun edip rolantiye oturuyor, motor ilk çalışırken, devir 1000 lerde tutuyor, yavaşça noktaya geliyor ya, tam o noktaya varmadan vunn diye gürültü dinliyorum,, tamirciye gitsem birşey yok der ama önceden yoktu.
Sanki gürültülü oldu motor , egzosamı birşey oldu acaba ,,,, offf off ,,,
Geçen ay motor hava kapağı vidasi düştü diye tamirciye girdim, vida işi 5 tl ile bitti.
Şuradan ses geliyor dedim,, ön fren boşluğu ve viraj lastiği ve üst amortisör boşluğu kapatıldı, ses gitmedi ama 200 tl gitti..
Lastik eskidi, 250 tl gitti..
Bu ay, yağ buji vs yenilendi 300 gitti, volan sensörü 150tl gitti,
Geçen ay gaz harcaması 500 tl, oda gezmeyecem dediğim halde,,
Surada 3 gün oldu yeni aya başlayalı iş olarak, 160 tl gaza vermişim, :'( ,,, aküyü söküp evemi koysam :) :) :)

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Ciddi sayılacak acelesi olan arıza yok gibi saydıklarınız arasında yaza doğru yada eliniz rahatlayinca aks körüğü kecesini değiştirin bu sürede şanzıman yağı kontrol edilmeli . Keçe değişimi sonrası rot ayarina girin 50 lira idi hatırladığım kadarıyla.

ermindeniz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ciddi birşey yok, Teşekkürler. Ben biraz hassasim galiba, araçta müzik dinlemeyi sevdiğimden, müziğe eksi faktörler bunlar,,
Yüksek değil ayrıntılı ses dinlerim, tabiki arabadaki ufak seslerde düşmanım oluyor.