Lastik satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
nitrojen gazının faydaları kağıt üzerinde var gözüküyor.
ama uygulama ve fiyat performansda ne yazıkki bence sınıfda kalıyor.

Ben ilk defa kisliktan yazliga gecerken yazlik lastiklere nitrojen dodurttum. Mart ayindan beri kulaniyorum. En buyuk artisi psi kaybi olmuyor. Hala lastikcinin taktigi degerler de kayip olmadi. Diger yandan lastigin ic yapisina zarar verir mi bilmiyorum ama havadan daha zararli degil demisti lastikci. Nitrojen konusunda bilgim yok ama kullanislik bakimindan bence cok iyi. Nirmal hava varken hafta da bir kontrol edip butun lastiklere 1-3 psi hava takviyesi yapmak durumunda kaliyordum.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence tek avantajı lastiğin yani havasının yüksek ısılara çıkmasını engelliyor bunun için yarışlard ve özel lastiklerde tercih ediliyor.
tabi artılarıda var
hava kaybı olamaması
içinde su olmadığı için jant ve lastiği koruması gibi.
bence çok elzem değil.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Continental ın sitesinden alıntıdır. Yeni lastik üretiminde %65 oranda eski lastiğinde kullanıldığı yazıyor.
LifeCycle lastikleri Continental’in kapsamlı ve standart kalite kontrollerine tabi karkasların kaplanmasından elde edilen sert bir kauçuk lastiktir. Yapılan kontrollerin ardından sırt karkastan ayrılır ve yeni lastiklerin üretiminde kullanılana benzer bir kauçuk karışımı ile tamamen yenilenir. Mevcut lastiklerin yüzde 65’inin yeniden kullanıldığı bu yöntemle yalnızca yüzde 35 oranında yeni malzeme kullanılır. ContiLifeCycle üretim sürecinin diğer tüm aşamaları diğer Continental yeni sağlam kauçuk lastik üretim süreçlerinin aynıdır. Modern test ve kalite kontrol yöntemleri, etkin ve çevre dostu lastik üretimi sayesinde Alman ürünleri daha düşük fiyatlara sahiptir.

Bir lastiğin ömrünün 3 yıl olduğu bilgisi doğru fakat bu araç altı ömrüdür. Uygun saklama koşullarında yeni bir lastiğin raf ömrü 10 yıl dır. Güvenilir bir bayiden alınan lastik üretim tarihi eski bile olsa sorunsuz kullanılabilir. Ayrıca lastiklerde fabrika garantisi 2 yıldır ve bu lastiğin üretim tarihi değil araç altına takıldığında kesilen fatura tarihinden itibaren geçerlidir. Öyle söylendiği gibi lastik durduğu yerde kauçuk özelliğini yitiriyor olsa hiç bir fabrika üretim tarihinden itibaren takip eden 2 yıl sonunda hiç bir lastiği garanti kapsamına sokmaz. Lastik havası insan vucudundaki kan gibi önemlidir. Mevsim geçişlerinde ve lastik ısındıktan sonra genleşmeden kaynaklı basınç artabilir. Bunun önüne geçmek için Normal hava yerine Nitrojen gazı bastırmak lastiğinizin ömrünü uzattığı gibi basınçlarıda sabit tutar.

Ülkemizde ve yurtdışında lastiklerde satış sonrası verilen garanti 2 yıldır. Bu 10 yıl uygun koşullarda beklemiş lastik içinde geçerli yeni lastik içinde geçerli ancak, kauçuk zaman geçtikçe özelliğini yitirmeye başlar. Sizin düşüncenizle olaya yaklaşırsak 10 sene gibi bir raf ömrüde olmaması gerekir. Satın alma tarihi üretim tarihine yakın olması kullanıcı için avantajlıdır. Geri dönüştürülen kauçuklarda yapılan testlerde ise çekme dayanımlarının ciddi ölçüde azaldığı tespit edilmiştir bu nedenle ömrünü tamamlamış lastiklerden elde edilen granüler ve toz kauçuğun yürüyüş yollarında, çocuk parklarında veya sessiz asfalt üretiminde kullanılması daha mantıklı geliyor. İleride teknolojik gelişmelerle tabiki artış olacak çünkü atık lastikler kauçuk açısından önemli bir kaynak. Nitrojen ile ilgili ise bu zamana kadar hiç araştırma yapmadım.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu siboplar sadece devresi olan araçlar için çalışır.

Satanlar nedense sensör sibobu diye satmıyor. Sensörlü sibop diye satıyorlar. Tek başına işe yaramaz.

Lastiklerinizde sensörünüz varsa ve sensöre vidalanacak yeri uygunsa hangisi olursa olsun çalışır. Bundaki amaç zaten sibobu TPMS sensörüne sabitlemek. Siboba herhangi bir zarar geldiğinde vidasından söküp yenisini sensöre takıyorsunuz.