Bir günde aracım akü bitiriyor tüm bakımlar yapıldı

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
aracı dün babam başka bir tamirciye tüp beynini ölçtürmek için götürdü. üç saat sonra adam aradı ve tüpün beyninde bir sıkıntı olmadığını söyledi. araç şu an bizde. bakalım İnşaallah bir daha sıkıntı yapmaz. Artık tek aklımda kalan gaz tesisatı döşenirken ya da akü yanında bir şeyler yapılırken adamın yanlış şeyler yaptığı. dua beklerim.
İnşallah tez zamanda bu sorundan kurtulursunuz

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Şarz dinamosuna giren akü kablosunu kontrol ettirin, o çıkmışsa akü şarz olmuyor ve doldurtsanız bile 1 günde bitiyor...

sabuni

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şarz dinamosuna giren akü kablosunu kontrol ettirin, o çıkmışsa akü şarz olmuyor ve doldurtsanız bile 1 günde bitiyor...

adam şarz dinamosunu kontrol ettim dedi. bir sıkıntı olmadığını söyledi. Bakalım abim bundan sonra nasıl olacak :(

sabuni

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir diğer soum şu olacak. Tüpün aküye bağlanan tüp beyni ve şalteri var. Diyelim ki akü emilmesi tüp ve kablolarindan olmakta. O zaman tüpün şalterini aküden kapattiğimiz zaman artik aküyü emme durumu ortadan kalkar mi?

clioAtilla

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Banada yeni akü aldırdılar Mart ayında boşu boşuna.Yeni akü aldıktan sonra boşaldığını gördüm.Bağaj kapağını açınca, bağajda yanan lambadan çıktı sorun.Kontak anahtarını aldım elime geçtim arka koltuğa.Arka koltuğun arka yaslanma yerini söktüm...Elimdeki kontak anahtarından merkezi kilit ile kapıları ve bağajı kilitledim.Arka bağaj lambasının ,bütün kapılar kilitlendiği halde sürekli yandığını 40 Dakika arabada bekledikten sonra gördüm.Hemen indim araçtan ve bağaj içindeki lambanın ampülünü söktüm aldım...O gün bu gündür çok rahatım.En azından yeni aküm bitmiyor.benim başıma gelen sorun böyle birşeydi. Sizinkide buna benzer bir sorun olabilir.

2.Yöntem:Kutup başını sökün, Akşam en son park ettiğinizde,kapıları içten elle basma mandalına basarak kilitleyin.3 kapıyı bu şekilde kilitledikten sonra; şöför kapısını ve arka bağajı yedek anahtarla manuel olarak kilitleyin.Bu şekilde bir deneyin sabah kutup başını takıp, marşa bastığınızda güzel çalışıyorsa % 100 bir yerde kaçak vardır.

3.Yöntem marş dinoması kollektörünün ucundaki bilye ve burçlar aşınmışsa ve çok boşluk oluşmuşsa marşa bastığınızda Bu kollektör(Marşın içinde ortada dönen bakır sargılı mil) anında mıknatıs gibi yastığa yapışır ve marş dinomosu korkunç enerji emerek aküyü bitirir.

pasedion

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sorunu bulabildinizmi ?

sabuni

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sorunu bulabildinizmi ?

adam tüm kontorlleri yaptıktan sonra ben herhangi bir sorun bulamadım dedi. Aracın her yerini incelemiş. Tüm tesisatı inceledim dedi. Bakalım aldığım günden beri bir kere oldu akü bitimi o da uzun süre kullanmamıştım. Bu aralar her gün kullandığım için sıkıntı yaşamadım çok şükür. İnşaallah da yaşamayız.

Sizin de m, başınıza geldi? Bu arada götürdüğüm üç elektirkçi de aynı şeyi söylediler. Yani herhangi bir sıkıntı yok dediler. Ama içimden geçen şu ki aslında iyi bir eletrikçi bulamadık galiba. Zira araba 6 gün kaldı tamircilerde ve hepsi de aynı şeyi söylediler.

pasedion

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

evet benımde başıma geldi bulamıyorlar sorunu aylardır

sabuni

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese iyi akşamlar. Bu akşam yine aküm bitti. muhtemelen ciddi bir elektirk durumu var ve benim canım çok sıkıldı. Geçende bir elektirkçi abi "Ben elektirkçiyim. Bu arabadan anahtarı çekince tüm elektrik kesilir akünün bitmemesi lazım. Muhtemelen şarj dinamosu ya da onun içindeki diyotlarda bir sıkıntı vardır, onlara baktır." dedi. Bakalım kısa zamanda onlara baktıracağım İnşaallah halledilir. çok üzüldüm artık....

sabuni

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracı neredeyse bir ay başka bir elektrikçide bıraktık. İlk olarak rolelerden biri yanmış onu değiştirdik. Ama akü yinebir gün sonra bitti. Aynı adama yine götürdük. Bu sefer aracın beynin önemli bir miktarda elektirk emilimin olduğunu kaçağın bu olduğunu söyledi. Ona da şalter bağladık. Artık bir daha akü bitmez dedi. Ama maalesef sabahına yine bitti.

Sabah adamı aradığımda akünün bitmesi ve tekrar aracın vurdurulması sonucunda akünün şişme yaptığını bu nedenle kendisine getirilmesini ve iki gün akünün şarjda kalmasını söyledi. Ondan sonra bir daha şalteri kapatınca bir ay bile akü bitmez dedi.

Halbuki ben aracı belki 3 saat aralıksız kullandım o gün. yine akşamına doğru aküde zayıflama vardı. Akünün zayıflamasını hem göstergedeki ışıkların matlığından hem de gaza basınca bi 10 saniye sonra parlaklığının eski haline gelmesinden anladım.

Sizce durum ne olur? :((