Clio 4 - Düz İstikamet Gidememe

Van Gogh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

2012 Model, Touch Paket, Manuel, Clio 4 bir araca sahibim. Aracımda birkaç aydır garip bir sorun var. Çözümünü henüz bulamadım.
Sorun şu; şayet direksiyonu düz şekilde tutmayı bırakırsam direksiyon yaklaşık 3-4 derecelik bir açıyla sola doğru dönüyor. Haliyle araçta sol tarafa doğru istikametini değiştiriyor. Her türlü yol şartında test edildi araç kesinlikle direksiyon kesinlikle düz durmuyor ve araç direksiyon istikametinde sola doğru yönleniyor. 1-2 kez rot-balans ayarı yaptırdım fakat düzelmedi. Bir usta sağ amortisörden olabileceğini söyledi değiştirdim fakat yine de düzelmedi.

Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu? Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şirket aracımız Dokker'da jant içten yamulduğunda bu tip bir problem yaşamıştık.

emre06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lazerli rot ayarı yaptırın yalnız.ilk önce rot başlarında boşluk olup olmadığını kendiniz bakın diğer aracımda öğrenmiştim araç çalışmaz el fireni çekebildiğiniz kadar çekin
sol ön tekeri çevirmek istergibi harekt uygulayın teker de boşluk varmı yok anlaşılır. diğer tekeride bu şekilde bakın

Van Gogh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lazerli rot ayarı yaptırın yalnız.ilk önce rot başlarında boşluk olup olmadığını kendiniz bakın diğer aracımda öğrenmiştim araç çalışmaz el fireni çekebildiğiniz kadar çekin
sol ön tekeri çevirmek istergibi harekt uygulayın teker de boşluk varmı yok anlaşılır. diğer tekeride bu şekilde bakın

Son yaptırdığım rot lazerliydi maalesef düzelmedi. Usta bakmıştır zannediyorum rotlara ama ben de bir kontrol edebilirim.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastikten de kaynaklanabilir. Onu da kontrol edin isterseniz. Lastik eski ve sertleştiyse bu tarz sorunlara neden olabilir.

chetaq

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ayrıca, lastik basınçlarının eşit olduğundan emin olun.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rot ayarı tamam dediği halde çekme yapıyorsa yapan yere heri götürün ücretsiz yapmak zorunda tekrar ayar.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Çözümünü ben yazayım.
Rot ayarı yapıldıktan sonra araç bilgisayara bağlanacak ve direksiyonu düz konuma alıp konumun aracın beynine öğretilmesi gerekiyor, başka türlü bu sorundan kurtulamazsın...

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

2012 Model, Touch Paket, Manuel, Clio 4 bir araca sahibim. Aracımda birkaç aydır garip bir sorun var. Çözümünü henüz bulamadım.
Sorun şu; şayet direksiyonu düz şekilde tutmayı bırakırsam direksiyon yaklaşık 3-4 derecelik bir açıyla sola doğru dönüyor. Haliyle araçta sol tarafa doğru istikametini değiştiriyor. Her türlü yol şartında test edildi araç kesinlikle direksiyon kesinlikle düz durmuyor ve araç direksiyon istikametinde sola doğru yönleniyor. 1-2 kez rot-balans ayarı yaptırdım fakat düzelmedi. Bir usta sağ amortisörden olabileceğini söyledi değiştirdim fakat yine de düzelmedi.

Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu? Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.
Elektrik destekli direksiyon un kalibrasyonu bozuk olabilir . Paylaştığım video yu izlemenizi tavsiye ederim
https://youtu.be/XYkWYXwxdVw