isteksiz marş ,

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba, arkadaşlar malum havalar soğudu. buna paralel soğuk motorda aracı çalıştırmak istedim zaman isteksiz zorla çalışmak istermiş gibi çalışmaya başladı aracım. havalar sıcak iken yine böyle yapardı ancak bu kadar bariz değildi. ayrıca ne zaman stop etsem (sıcak soğuk farketmez) düğmeye bastığım anda sarsıntıli stop ediyor. titreyerek . nedir sıkıntısı sizce?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
merhaba, arkadaşlar malum havalar soğudu. buna paralel soğuk motorda aracı çalıştırmak istedim zaman isteksiz zorla çalışmak istermiş gibi çalışmaya başladı aracım. havalar sıcak iken yine böyle yapardı ancak bu kadar bariz değildi. ayrıca ne zaman stop etsem (sıcak soğuk farketmez) düğmeye bastığım anda sarsıntıli stop ediyor. titreyerek . nedir sıkıntısı sizce?
Kızdırma bujisi görevini yerine getiremiyor gibi arızalı olabilir .

makilli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Sarsıntı, motor takozları veya volanı işaret ediyor gibi. Aslında volanda sıkıntı varsa araçta sürekli bi titreme olur.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Benzer durum bende de mevcut. Çalışma süresi normalden 1-2 saniye daha uzun. Fakat araç yürür haldeyken de ayni titreme oluyor ve araç içinden de hissediliyor. Benim egr de de sorun var onu değiştirdikten sonra da düzelebilir dediler servisten. Zaten egr her durumda değişecek. Sonucu paylaşırım. Buna ek olarak çalıştıktan sonra yaklaşık bir dakika süreyle rölantide çok hafif bi dalgalanma oluyor fakat devirden belli olmuyor araç içerisinde dikkat ederseniz anlaşılıyor. Tüm bunlar ayni arıza sebebi ile olabilir. Ben egr ye bağlamıştım bakalım ne olacak.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geç çalışması akü kaynaklı olabilir. (yaz aylarında da benzer durum olduğu için.)
Stop ederken sarsıntı olması motor takozlarını getirdi aklıma. Kontrol ettirmekte fayda var.

Önce akü ölçümü ardından motor takozları kontrolü ile sonuca doğru gidersiniz.

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
volan dediğiniz debriyaj volanı mi diyor sunuz? sürekli titreme olmuyor aracta. sadece kalkarken hissediyorum onu da baskı balata ya bağlıyorum.zira artık değişmesi gerekiyor ki zaten volan in durumuna o zaman baktıracagm

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
enjektör bakımında 4 buji kontrol edelip 2 tanesi değişti. tekrar baktirayım

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eGr temizliği yapılıyor diye biliyorum. değişmek maliyetli olacaktır.

batari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kontrol ettireyım . arada bir rolanti de özellikle etrafta sessiz olunca ön tarafta bir yerlerde tık tık tık sesi duyuyorum. 2-3 saniye de bir duyuyorum. aheste aheste yani. bu ses debriyaj ayak pedalında da hissediliyor. basmadan üzerine ayağı koymam yeterli oluyor hissetmek için. damlama sesi gibi ama damlama olmadığına eminim. bir şey dönerken sanki her turda bişeye çarpıyor gibi. ilginç:)) arada bir sesi dinliyorum. hatta kaputu açınca oradan duyulmuyor. illa içeride Olcan duymak için. zaten motor sesi de maşallah. belki kaputtan onun için duyulmuyordur.

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya
kontrol ettireyım . arada bir rolanti de özellikle etrafta sessiz olunca ön tarafta bir yerlerde tık tık tık sesi duyuyorum. 2-3 saniye de bir duyuyorum. aheste aheste yani. bu ses debriyaj ayak pedalında da hissediliyor. basmadan üzerine ayağı koymam yeterli oluyor hissetmek için. damlama sesi gibi ama damlama olmadığına eminim. bir şey dönerken sanki her turda bişeye çarpıyor gibi. ilginç:)) arada bir sesi dinliyorum. hatta kaputu açınca oradan duyulmuyor. illa içeride Olcan duymak için. zaten motor sesi de maşallah. belki kaputtan onun için duyulmuyordur.

Marş motorunun kömürünüde degistirin fayda gorursunuz