Scenic 2 Genel sorunlar yardım.

hayabusa28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba

2006 model Scenc 2 otomatik aracım var.
1. Bu aracın Lambda sensörü nerededir ve nasıl sökülüp temizleyebilirim

2. Cruse kontrolde hız sınırlayıcı çalışıyor ama sabitleyici çalışmıyor. Bir anda çalışmamayı başladı.

3.LPG li aracım sabahları çalıştırdığımda devir 1000 olarak başlıyor sonra 800 e inip tekrar 1000 e dönüyor. 10 sn sonra geriye takıp garajdan çıkarken devir kendiliğinden düşüp stop ediyor ve daha lpg ye geçmemiş oluyorum bu sırada. LPG regülatörü hava kaçırıyor diye değiştirdim ama sorunum hala devam ediyor.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba

2006 model Scenc 2 otomatik aracım var.
1. Bu aracın Lambda sensörü nerededir ve nasıl sökülüp temizleyebilirim

2. Cruse kontrolde hız sınırlayıcı çalışıyor ama sabitleyici çalışmıyor. Bir anda çalışmamayı başladı.

3.LPG li aracım sabahları çalıştırdığımda devir 1000 olarak başlıyor sonra 800 e inip tekrar 1000 e dönüyor. 10 sn sonra geriye takıp garajdan çıkarken devir kendiliğinden düşüp stop ediyor ve daha lpg ye geçmemiş oluyorum bu sırada. LPG regülatörü hava kaçırıyor diye değiştirdim ama sorunum hala devam ediyor.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Lambda sensoru katalizor uzerinde veya egzoz manifoldundan sonra egzoz borusu üzerinde olur genelde. Oralarda bujiye benzer bir parça. Tek soketli. Sanırım 14 15 anahtar ile sökülür
Sabitleyici hakkinda bir fikrim yok bilgisayara baglamak lazim.
3. Sorun için krank sensorunu bi temizlemenizi oneririm. Sorununuz düzelebilir. Gecen arkadaşın cliosunda ayni sorun vardi. Zor çalışıp stop ediyordu. Temizledik duzeldi. Krank sensoru şanzıman uzerinde krankin ustunde bulunan parça. Iki somunlu. Ust ölü noktayi ecuya bildirip ateşleme yaptırır.
Yolda tekleme sorunu varmi?

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hayabusa28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lambda sensoru katalizor uzerinde veya egzoz manifoldundan sonra egzoz borusu üzerinde olur genelde. Oralarda bujiye benzer bir parça. Tek soketli. Sanırım 14 15 anahtar ile sökülür
Sabitleyici hakkinda bir fikrim yok bilgisayara baglamak lazim.
3. Sorun için krank sensorunu bi temizlemenizi oneririm. Sorununuz düzelebilir. Gecen arkadaşın cliosunda ayni sorun vardi. Zor çalışıp stop ediyordu. Temizledik duzeldi. Krank sensoru şanzıman uzerinde krankin ustunde bulunan parça. Iki somunlu. Ust ölü noktayi ecuya bildirip ateşleme yaptırır.
Yolda tekleme sorunu varmi?

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tekleme yapmıyor.Ama regülatör değiştikten sonra motor seside değişti.Sanki böğürüyormuş gibi ses yapıyor.Valla zaman olsada ilgilensem ama gündüz iş.

SM-J600F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim ; Hız sabitleyici / Hız sınırlayıcı problemi çok büyük ihtimalle direksiyon sargı ( air bağ sargısı ) kopmaya başladığı için bu problem baş gösterir . Bir müddet sonra eğer airbag sargısında kopma ise AİRBAG KONTROL EDİN uyarısı ile birlikte servis lambası da yanmaya başlayacaktır. Bu Airbag sargısını bende defalarca tamir ettim. Hiç bir tamir ustası 6 aydan fazla garanti vermiyor ve hakikaten 6 ay sonra tekrar kopuyor. 7 ince saç kalınlığında ipin yan yana lehimlendiğini düşünün. Eğer araç kontak açık direksiyonu çevirdiğiniz de direksiyondan sürtme sesi vs varsa dediğim gibi direksiyon airbağ sargısı kırılmış veya kopmaya başlamıştır. Ama bir ufak ihtimal de direksiyon airbag sol altındaki beyaz soket tırnağı kırılıp yerinden çıkma veya gevşeme olabilir. Direksiyon airbag sargı gurubun da airbag ve hız sabitleme / hız sınırlama aynı sargı ve soket gurubunda