Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kasisli yolda belli olan ön taraftan gelen metal sürtme sesi??? Ve alt devirler...

Teşekkür / Beğen

Kasisli yolda belli olan ön taraftan gelen metal sürtme sesi??? Ve alt devirler...

Merhaba,

Konu başlığında da yazdığım gibi özellikle kasisli veya bozuk yollarda tespit edebildiğim, "sanki tozlu metal bir unsurun bir başla metal unsura sürtmesinden kaynaklanan, tiz tabiri caizse fare viyklemesi gibi bir ses" (umarım tanımlayabilmişimdir, çünkü bu sesin ortaya çıkması için birden fazla durumun gerçekleşmesi gerekiyor ve sürüş esnasına bunu kaydedebilmem biraz zor.) bir ses canımı sıkıyor.
    Emin olduğum durumlar ise şunlar:
    1 - kesinlikle ön takımlardan veya aracın ön tarafından gelen bir ses.
    2- Motorun bulunduğu seviyeden daha aşağıda olduğunu hissettiğim bir ses, tekerlekler vs çevresinde.
    3- yağsız kalmış metalin başka bir metale sürtme sesi gibi
    4- helezonik bir yapının esnedikçe çıkardığı ses.

Bunun yanında başka konu açarak kalabalık yapmak istemediğim için ikinci durumu da paylaşmak istiyorum.

2015 edc 110 bg lik meganım var. 2017 yılından bu yana bende, bakımları vs. hiç geçirmedim. Ancak; daha önceleri düşük devirlerde hissettiğim çekiş sanki yok gibi. Bununla birlikte bayram tatilinde yaptığım uzun yol sürüşlerinde klima açık / kapalı şeklinde kullandığım ve 110 km. hızla gittiğim göz önünde bulundurulduğunda ortalama yakıt tüketiminin 5,9 lt nin altına düşmediğini gördüm. daha önceleri 5,5 / 5,6 seviyelerindeki değerleri görüyordum. Yakıt tüketimini artıran unsurlar nelerdir? düşük devirlerdeki performans kaybı neden olur?

Tecrübelerinize ve bilginize sunarım arkadaşlar.

Emrebali05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    1.soruna yönelik olarak viraj demiri ve aks bağlantı noktalarında kaucuk bağlantı kısımları bulunuyor motor eğer bunlar eskidiyse oradaki metal parçalar birbirine sürterek ses yapabilir

2.si için ise dizel motorlarda kurumlanma sorunu performans kaybına neden olabiliyor yüksek ve sabit devirde 10 15 dk aracı kullanmak kurumu attırıyor deniyor ama emin değilim denemek lazım
    Clio III 1.5 DCİ 65HP Authentique 2006

er.tansel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Bahsi geçen ses benim fluencede de başladı. Kontrol ettiğimde sorunun z rot cubuklarindan oldugunu farkettim, farkettik daha doğrusu. Buna mukabil bu parçanın yan sanayisi delphi marka var fiyat oldukça makul. Birde orijinal varki orijinal tek bir adet fiyatına çift olarak delphi alinabiliyor. Ama orijinal kadar dayanikli midir bilemiyorum o yuzden ben bosch car serviste orijinal ile degisim yaptirdim.

Bahsi geçen parcalarin ucunda kaucuklar var diye biliyorum ama bu kaucuklar tek basina degisiyor mu onu bilmiyorum. Eğer degisiyorsa maliyet bir hayli duser.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

HPI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Aynı sorun bende de başladı. Zincir sesi gibi bir ses. Z rod sorunu. Sol tarafı değiştirdim ses kesildi. Şimdi sağ atarf ses yapmaya başladı. Ben yan sanayi kullandım.50₺ malzeme 50₺ işçilik toplam 100₺.

Teşekkür / Beğen
    Alıntı er.tansel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Alıntı Emrebali05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Alıntı HPI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

1. sorumun cevabı muhtemelen Z rotlarıyla ilgili vermiş olduğunuz cevaplar ve detaylı açıklama fiyat bilgisi için teşekkür ederim.

Peki 2. sorum kesinlikle kurum bağlaması mı? bayramda özellikle 5. vitese alıp yüksek devirde gittim ama 10-15 dakika gitmemişimdir. ancak izmir aydın otobanında 120 den aşağıda düşmedim fakat 6. vitesete idi? DPF nin kurum bağlamasını hiç istemiyorum korkutuyor beni
    Konu must82 tarafından (1 hafta önce Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğen
    Alıntı er.tansel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Alıntı Emrebali05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Alıntı HPI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

1. sorumun cevabı muhtemelen Z rotlarıyla ilgili vermiş olduğunuz cevaplar ve detaylı açıklama fiyat bilgisi için teşekkür ederim.

Peki 2. sorum kesinlikle kurum bağlaması mı? bayramda özellikle 5. vitese alıp yüksek devirde gittim ama 10-15 dakika gitmemişimdir. ancak izmir aydın otobanında 120 den aşağıda düşmedim fakat 6. vitesete idi? DPF nin kurum bağlamasını hiç istemiyorum korkutuyor beni
    Alıntı must82 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

2. sorum için önerisi tecrübesi olan ????

Teşekkür / Beğen
    Kurum bertarafı için yüksek hız yapmanıza gerek yok. Aracın genel sağlığı iyi ise, otoyol kullanımında, ideal vitesin bir altı seçilerek, aracı nispeten devirli şekilde ve belli bir süre kullanmak, sistem ısısını arattırıp, kurumların çözünmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kullanılan yakıt ve yağın kalite ve sınıfı da çok önemlidir.

Teşekkür / Beğen

Kasislerden çok yavaş geçin. Hızlı geçenlere aldırmayın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)