Start Stop kontrol ettirin uyarısı

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba, 2016 model Talisman aracımda 2 aydır “Start Stop kontrol ettirin“ uyarısı alıyorum. Bazen sorunsuz çalışıyor, bazen aracımı çalıştırdığım andan itibaren bu uyarıyı alıyorum. Hava koşulları, motor sıcaklığı, klima, radyo, koltuk ısıtma ya da soğutma gibi şeyler etkiliyor, biliyorum; ancak motor sıcakken, hiçbir şey çalışmıyorken dahi bu uyarıyı alıyorum ve start stop çalışmıyor. Tam olarak sebebini anlayamadım ama Clio forumlarını incelediğimde Renault hakkında bu konuda birçok şikayet gördüm.

Bu sorun ile karşılaşan, arızanın muhtemel sebeplerini ve maliyetini bilen arkadaşlar var mı?

alfredo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, aynı arıza bende de vardı. Servis aküden olabilir dedi, ilk başta akü değişti. 3-4 ay sıkıntı yaşamadım. Sonrasında yeniden tekrarlamaya başladı. Bu sefer el freni beyni değişecek dediler. O da değişince tamamen düzeldi.
Parçalar garantiden değişti maliyet yansıtmadılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba, aynı arıza bende de vardı. Servis aküden olabilir dedi, ilk başta akü değişti. 3-4 ay sıkıntı yaşamadım. Sonrasında yeniden tekrarlamaya başladı. Bu sefer el freni beyni değişecek dediler. O da değişince tamamen düzeldi.
Parçalar garantiden değişti maliyet yansıtmadılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

çok teşekkür ederim, bakım zamanı servis ile görüşeceğim. Garanti bitti ama belki yardımcı olurlar😊

hk1923

Kayıtlı Üye
23-Elazığ
Bugün benim de başıma geldi start stop kontrol ettirin diye. Sonra aracı durdurdum tekrar başlattım bu defa da egzos emisyon uyarısı verdi. Aracın aküsü 2019 Ekimde, oksijen sondası da 2018 ağustosta değişmişti. Garanti bitti bakalım ne diyecek servis. En azından aküyü ücretsiz halletseler iyi olacak.

hk1923

Kayıtlı Üye
23-Elazığ
Servise gittim aracımı cihaza bağlayıp kontrol ettiler ve servis müdürü aracın egsoz elektronik kontrol ünitesinin bozulduğunu söyledi. Elektronik olduğu için tamirden ziyade değişim yapılması gerektiğini ve tahmini parça fiyatının 4bin lira oldugunu belirti. Bayram sonrasına randevu aldım ama tanıdık bir tamirciye de göstereyim dedim. Abimiz aracı kaldırdı altına baktı ve aracın orta kısmında bir kablonun soketinden çıktığını gördük. Yerine taktık ve arıza düzeldi. Genel olarak yetkili servislere düşen herkese Allah yardım etsin.

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Havalar ısındığında beri Start&Stop sistemi sorunsuz çalışıyor. 1 senedir Adana’da yaşıyorum. Mart ayında sahi havalar başka şehirlerden çok daha sıcak oluyor. Hava şartlarından etkilendiğini pek sanmıyorum ama yine de servise soracağım. Allah ellerine düşürmesin. Garantiyi uzattık ama bakalım bu sorunu kapsıyor mu?..

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Arkadaşlar partikül filtresi tıkanması sonucu aynı hatayı verebilir. Bende bu şekilde oldu ve serviste partikül filtresi temizlendi, sorun giderildi. İsterseniz sorumluluk size ait olmakla birlikte, 30-45 dakika süreyle, araç manuel 3 veya 4'üncü viteste ve motor devri 2500-3000 olacak şekilde sabit sürün. Biraz motor bağırtarak süreceksiniz ancak partikül filtresi çok tıkanmamışsa sorun giderilebilir. Ayrıca partikül filtresi tıkanıklığını giderici yakıt katkı maddeleri var, onlardanda faydalanabilirsiniz.

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Arkadaşlar partikül filtresi tıkanması sonucu aynı hatayı verebilir. Bende bu şekilde oldu ve serviste partikül filtresi temizlendi, sorun giderildi. İsterseniz sorumluluk size ait olmakla birlikte, 30-45 dakika süreyle, araç manuel 3 veya 4'üncü viteste ve motor devri 2500-3000 olacak şekilde sabit sürün. Biraz motor bağırtarak süreceksiniz ancak partikül filtresi çok tıkanmamışsa sorun giderilebilir. Ayrıca partikül filtresi tıkanıklığını giderici yakıt katkı maddeleri var, onlardanda faydalanabilirsiniz.

Partikül filtresi tıkandığında araç uyarı veriyor mu? Bazı araçlarda yazılı ve görsel olarak uyarı veriyordu. Eğer Talisman’da mevcut değilse kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde filtreyi sürüş sırasında temizlemeyi denemek faydalı olabilir.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Bende partikül filtresi tıkalı şeklinde uyarı vermedi, ama onun dışında tüm uyarılar ekranda sırayla çıkmıştı, sorunu servise gidince onlar söyledi. İnternetten araştırma yapınca yukarıdaki anlattığım gibi uygulama ile arıza kodlarının kendiliğinden silindiğini okudum. Özellikle kısa mesafe araç kullanıyorsanız partikül filtresinde tıkanma tüm araçlarda olabiliyor. O nedenle arada sırada uzun mesafe yapmak faydalı olur, yoksa tam tıkanırsa partikül filtresini değiştirmek epey pahalı oluyor. Denemekten zarar gelmez bence. Yine de karar sizin.

KURT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Telefonuma indirdiğim reno PORT Uygulamasındaki İŞLEMLER BÖLÜMÜNE Giriş yaptığımda, SIKÇA SORULAN SORULAR Kısmındaki DİZEL ARACIMIN PARTİKÜL FİLTRESİNİ NASIL TEMİZLEYEBİLİRİM? başlığı altında, şu açıklama yazmaktadır.

Aracı uzun yolda 3000 devirin üstünde düşük viteste (3-4.vites) yaklaşık 20-30 dk. kullanınız. Böylece egzoz gazı sıcaklığı artacaktır ve filtredeki partiküller kendiliğinden yanarak temizlenecektir.