Platinyum ve iridyum buji için bobin önerisi

byVICIL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Megan 1 1.6 16V kullanıcısıyım. LPG için iridyum ve platinyum bujilerin daha uzun ömürlü olduğu daha iyi ateşleme sağladığı söyleniyor.

Peki bizim araçlarda bulunan bobinler bu bujilere uygun mu? Uygun değilse (orjinali) bu bujileri kullanabilmek için bobin markası öneriniz var mı?

emirhancakir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Orjinal bujilerini kullanın. Farklı bir şey takmanıza gerek yok. Bobinleri yorar ve öldürürsünüz boşuna. Orjinaller her zaman fazlasıyla iş görüyor.

byVICIL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Orjinal bujilerini kullanın. Farklı bir şey takmanıza gerek yok. Bobinleri yorar ve öldürürsünüz boşuna. Orjinaller her zaman fazlasıyla iş görüyor.

Aslında temel problemim araç gazda iken alt devirlerde hafif silkeleme yapması.

Yokuşta geri park manevrası yaparken sürekli yüksek devirde gaz vermem gerekiyor. Yoksa stop ediyor.

Bunu araştırdığımda LPG yanması için iridyum veya platin uçlu buji önerileri ile karşılaştım.

Bu bujilerin bobinden çektiği akımları karşılaştırabileceğimiz bir grafikleri olsa daha faydalı bir kıyaslama yapabileceğimiz kanaatindeyim.

Nurullah4335

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuyu baya bir araştırdım. Lpg için özel üretim bujiler var. Megane için nhk nın lpg1 tipi uygun. Fiyatı pahalı ama ömrü de öyle. Normal buji 10 bin giderken bunlar en az 60 bin gidiyor. Kimisi alt devirlerde toparlanma oldu biraz da yakıta katkısı oldu kışın çiğ atma azaldı diyor . Kimi de fark etmedi diyor. En kısa cevap orjinal kullan. Ben en son orjinal taktım ama 1 kere de olsa bu bujileri denemek istiyorum. Pahalı ama merak işte. Akım olarak sorun yok. Bobinler çok eski olmasın yeter ki

byVICIL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önerileriniz için teşekkürler. Orjinal buji ve bobin aldım, bu şekilde devam. Alt devirlerde boğulma problemi içinde boğazkelebeği temizliği oksijen sensörü temizliği ve AFR ayarını deneyeceğim.