Fluence EDC vites kutusu- yokuş kalkış esr hatası

Brismo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar Arkadaşlar Fluence 2011 dynamic otomatik vites aracımla son 2 haftadır tuaf bir durum yaşıyorum. Araçta normal kullanırken vites geçişlerinde hiçbir sıkıntısı sarsıntı vuruntu yok. Seyir halinde iken aniden sırasıyla vites kutusu- yokuş kalkış desteği- esr hatası alıyorum ve araç gaz yemiyor kendini korumaya alıyor bu esnada manuele aldığım da bütün viteslere geçiyor araç yani atlama yapmıyor ama hareket etmiyor. Durdurup bir süre bekleyip çalıştırınca hiçbir sorun yok gibi devam ediyor. 2. Hatamı 1 hafta sonra aldım alınca ustaya götürdüm hataları sildiler. Bu defa 1 hafta yine aynı hatayı aldım. Elektronikçiye götürdüm hiç bilgisayara bağlamadan şanzıman beyni gitmiş 6500 lira parça masrafı + işçilik dedi. Adama ısrarla diyorum vites geçişlerinde hiçbir sıkıntı atlama yok aniden oluyor ama böyle dedi. Sonra bir tavsiye üzerine turboya baktırdım turbocu arkadaş n75 inde tıkanma olabilir şanzıman olacağını sanmıyorum dedi. Parça değişir öyle denersin dedi. Sonra başka bir yere gittim bilgisayara bağladı şanzımanda hata yok dedi. Bu motora giden bir hava borusu var onda hata veriyor bilgisayar dedi onu söktüler biraz pislik dolmuş temizleyip taktılar ve hataları sildiler. Şimdi kullanıyorum 2 gündür bir sıkıntı yok. Bu sorun neyden olabilir şanzıman beynine yüklü para verip devam ederse boşuna gitmiş olacak. Esas sorunu nasıl tespit edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şanzıman yağını da değiştirin 2lt yağ alıp 50liraya değiştirtin çok basit bir işlem. 2011 model o zamandan beri aynı yağ ile kullanılmışsa da çok büyük hata.

Brismo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şanzıman yağını da değiştirin 2lt yağ alıp 50liraya değiştirtin çok basit bir işlem. 2011 model o zamandan beri aynı yağ ile kullanılmışsa da çok büyük hata.
Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Benden önceki sahibi bir defa değişmiş şanzıman yağını ben 125 bin de aldım şuan 161 binde . Kaç km de değişmesi lazım şanzıman yağının?

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Benden önceki sahibi bir defa değişmiş şanzıman yağını ben 125 bin de aldım şuan 161 binde . Kaç km de değişmesi lazım şanzıman yağının?

50-60binde bir mutlaka değişmeli deniyor. Acayipte kolay bir işlem.

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
alakası yok benimkiler 1 ay önce değişti komple tüm sıvıları aynı hatayı bugün aldım ilk defa marşa basınca çalıtşığı zaman kendiliğinden söndü gitti kafama takıldı 2014 fluence otomatik bende çözemedim başka taviyesi olan varsa söylesin

Yüksel METİN

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Kocaeli'de Kenan oto servisi var. EDC şanzıman konusunda uzman telefonda da her türlü teknik desteği verir.
https://youtu.be/fngn5c4KDWY

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar edc de arıza var diye bişey yok ben servise gösterdim şanzımanda hata yok dediler başka hatalardan sebep de olabiliyor verebilir

Brismo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eskiden Renault da çalışan bir yakınımla görüştüm. EDC şanzımanlar kişisel kullanıma göre kendini kodluyormuş. Dengesiz kullanımda bu algoritma hatasına dönüşüp sıkıntı verebiliyormuş. Tavsiye olarak bir müddet manuel de kullan beyin vites geçişlerini öğrensin ondan sonra otomatik kullanmaya devam edebilirsin dedi. Şimdilik manulde kullanıyorum hiçbir sıkıntı yok.

Yüksel METİN

Kayıtlı Üye
06-Ankara
EDC şanzımanda kullanılan beyin 2011-2012 yılı üretimiyse ne yazıkki arıza yapmaya daha yatkındır. Arızalı değilse bile bazen mantıksız vites değiştirme yapar. Bu eski beyinlere yazılımda atmak tehlikeli tamamen çökebilir.

Yüksel METİN

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Akü 70 ah olmalı. Akü eski ise ilk aküden başlanarak çözüm arıza giderilmeye çalışılmalı akü ile arızadan kurtulan çok arkadaşımız var. EDC beyin soketlerindende yapabiliyor bu arıza bunlarda değilse 2013 ve üstü çıkma beyin bulabilirseniz işinizi görür