2020 Megane 1.5 DCI-EDC 115 HP (7ileri Vites) - 2017 ile arasındaki fark

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok teşekkür ederim abicim

Şahsi kullandığım (çokta kullanamadığım) büyük motorlu eski model bmw aracım var
Arıza çıkarmayan, güncel, bakım maliyeti mümkün mertebe az ve sıfır seçeneği ile megane kendimce hep birinci sırada :D

Kuzey marmara otoyolunda dediğiniz rakamları zorlayabilirim muhtemelen, seyahatlarim aralık ayında başlayacak tekrardan buradan veya yeni bir konuyla yakıtımı paylaşırım.

Yaptığım km'nin büyük çoğunluğu İstanbul - Artvin güzergahı, bolca yeni kameralar yeni ortalamalar konulduğu için ve en önemliside yakın zamanda baba olacağımın haberini aldığım için, o eski topspeed Birkan artık sahalardan geri çekiliyor :)

Selamlar abi kolay gelsin herkese
Çok sevindim kardeşim. Rabbim sağlıklıca kucağınıza nasip etsin inşallah.
Sakin kullanım her zaman en iyisidir.
Bende ufaklıktan sonra baya sakinleştim. Artık otobanlarda 150km hız sabitleyici aktif devam :)

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok sevindim kardeşim. Rabbim sağlıklıca kucağınıza nasip etsin inşallah.
Sakin kullanım her zaman en iyisidir.
Bende ufaklıktan sonra baya sakinleştim. Artık otobanlarda 150km hız sabitleyici aktif devam :)

Teşekkür ederim abi,sizlerin evlatlarınada rabbim uzun sağlıklı ömürler versin :)

Aynen söylediğin gibi devam artık..

Aracım geldi haftaya ilk seyahatimi yapacağım. İlk izlenimlerimi paylaşırım yine buradan

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sözümde durmayıp paylaşımda bulunmamışım yakın zamanda :D

1.3 tce edc, joy comfort aracımla 12.000km geride bıraktık

Araç sıfır haldeyken ilk uzun yollarımda 1 depo benzin ile 400km menzili geçememiştim.

Tam 3500km civarlarından sonra yakıt düşmeye başladı, benim sakin kullanımım bile ufaktan tempoludur bir depo ile max 600km yaptım uzun yolda.

Şehir içi 8 ila 8.5 litre arasında yakıyorum, önüm boşsa gazı gıdıklıyorum

Gece yarısı kuzey marmayadan yaklaşık 1.5 saat top speed seyahat ettim deneme maksatlı ;

Rampa aşağı 242km hız gördüm. 200-210 sonrası araç kontrolü bizden çıkıyor diyebilirim.

Yol bilgisayarına göre ortalama hız 208km, ort tüketim ise 15.5litre olarak gözüküyordu.

3000 devirde 160km hız çeviriyor 7.vites
4000 devirde 210km
4500 devirde 234 km

Dizelden sonra ciddi anlamda performansını hissettirmesi oldukça keyifli, dizel ile sollamaya korktuğum noktalarda daha güvenli sollamaya çıkabiliyorum tce ile

Ön - arka tampon faz2'de daha başarılı olmuş

Beğenmediğim nokta ise sene 2023 olmuş, araçta kapak jant var :D Görüntü itibariyle belli etmesede

Joy comfort olmasına rağmen park sensörünü serviste ücretiyle taktırdım ve orjinal parça değil aksesuarcı sensörlerinden taktılar

Kalkışta gaz yemesi biraz geç oluyor, dizel kullananlar bilir 6 vites dizel'in kalkışından sonra 7 vites dizelin kalkışındaki hantallık gibi..

Çok gaz verince bu sefer patinajla yerinden zıplıyor.

D ile R vites geçişleri önceki dizellerdeki gibi kıvrak değil sizi ekstradan 1-2 saniye bekletiyor.

Serviste tesla ekran taktırmıştım ama zaman zaman çift taraflı klimayı yönetme konusunda problem çıkardı şimdilik söküp eski orj ekranı geri taktım. Piyasadan kendim başka ekran takabilirim

Haricinde oldukça memnunum

Bir kaç resim paylaşayım ;

kMnP.png

kXBB.png

kcFz.png

kmTF.png

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç kesinlikle 7. vitesi istiyor 6 yetersiz..

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara

Araç sıfır haldeyken ilk uzun yollarımda 1 depo benzin ile 400km menzili geçememiştim.

Tam 3500km civarlarından sonra yakıt düşmeye başladı, benim sakin kullanımım bile ufaktan tempoludur bir depo ile max 600km yaptım uzun yolda.

Gece yarısı kuzey marmayadan yaklaşık 1.5 saat top speed seyahat ettim deneme maksatlı ;

Rampa aşağı 242km hız gördüm. 200-210 sonrası araç kontrolü bizden çıkıyor diyebilirim.

Yol bilgisayarına göre ortalama hız 208km, ort tüketim ise 15.5litre olarak gözüküyordu.

4000 devirde 210km
4500 devirde 234 km

Dizelden sonra ciddi anlamda performansını hissettirmesi oldukça keyifli, dizel ile sollamaya korktuğum noktalarda daha güvenli sollamaya çıkabiliyorum tce ile

Beğenmediğim nokta ise sene 2023 olmuş, araçta kapak jant var :D Görüntü itibariyle belli etmesede

Joy comfort olmasına rağmen park sensörünü serviste ücretiyle taktırdım ve orjinal parça değil aksesuarcı sensörlerinden taktılar

Kalkışta gaz yemesi biraz geç oluyor, dizel kullananlar bilir 6 vites dizel'in kalkışından sonra 7 vites dizelin kalkışındaki hantallık gibi..

D ile R vites geçişleri önceki dizellerdeki gibi kıvrak değil sizi ekstradan 1-2 saniye bekletiyor.

Serviste tesla ekran taktırmıştım ama zaman zaman çift taraflı klimayı yönetme konusunda problem çıkardı şimdilik söküp eski orj ekranı geri taktım. Piyasadan kendim başka ekran takabilirim

kMnP.png

kXBB.png

kcFz.png

kmTF.png

2020 model 1.3 tce icon aracımdan gayet memnunum. Performansı olsun, yakıt tüketimi olsun, konforu olsun başarılı buluyorum. Şehir içi kışın 6.5lt, yazın ise 5.8lt; şehir dışı ise 4.5 ile 5 lt arasında yakıt tüketimi sunuyor. Performans ise gayet yeterli.. 160bg güce çıkartma konusunda planlarım mevcut...

Tutku59

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane alıcam

4000 devirde 210km
4500 devirde 234 km

kMnP.png

kXBB.png

kcFz.png

kmTF.png

Bende araç bakıyorum yıllık 35 40bin km yapıyorum her ay 1000km uzun yol yaparım kalanı şehir içi(yarısı çevre yolu) 1.5dci edc mı 1.5bluedci edc mı alsam bilemedim yaklaşık 100bin km alacağım bütçem 850-800 arası olucak touch paket öneriniriz nedir ortalama 2 yıl bende durucak

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok geç gördüm mesajınızı özür diliyorum. Araç almışsınızdır muhtemelen, bu kadar km'ye dizel almanız farz bence. Günümüz yakıt fiyatları ile

100.000 km' ve üzeri alacağınız aracın triger zinciri yıl ve km'den ötürü değişmiş olmalı buna dikkat edin lütfen.

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2022 1.3 tce joy comfort aracımla 118.000 km devirdim. Bugün itibariyle yollarımız ayrıldı

Genel olarak motordan memnun kaldım. Özellikle performansınan :)

Bu araçla tek ve en büyük yaşadığım sıkıntı otobanda yüksek hızda seyir ederken kaput kilidi açıldı, geriye vurmadı ama kaput hasar aldı.

Harici rutin bakım harici bir problemim olmadı. Tamamen yetkili serviste bakım yaptırdım bujiler, direksiyon hidroliği ve triger seti değişimi dahil.

Kronik bir problemmiş garanti kapsamında kaputum yenilendi. Makyajsız kasadada mevcutmuş bu problem benim başıma gelmesede. Uzun yol giderken kaputu titreyen var ise aracını kontrol ettirsin. Kaputu açtığınız zaman sağlı sollu hava kanalları var, silikon ile sac birbirine tutturulmuş vaziyette o hava kanalı patlayıp silikondan ayrılınca bahsi geçen problemi yaşadım.

Resmini paylaşıyorum ;

WhatsApp Görsel 2024-04-16 saat 16.34.36_7bf0c4ff.jpg

1.3 tce Düşük hızlarda dikkatli kullanılarak dizel bir araç kadar az yakmayı becerebiliyor. Tempolu ve hızlı kullanımda ciddi bir şekilde yakıyor normal olarak hacminden ötürü.

2024, 1.5 bluedci, Touch paket bir araç satın aldım önümüzdeki hafta teslim alacağım. Tek opsiyonu bulunan yedek lastik setinide aldım.

Neden icon almadın dediğinize duyar gibiyim aradaki fark çok aşırı olmasada atacak kurşunum kalmadı :)

Teslim aldıktan hemen sonra adblue iptali yaptırmayı planlıyorum geçmişte kullandığım bir motor olmasından ötürü.

Herkese selamlar

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
2022 1.3 tce joy comfort aracımla 118.000 km devirdim. Bugün itibariyle yollarımız ayrıldı

Genel olarak motordan memnun kaldım. Özellikle performansınan :)

Bu araçla tek ve en büyük yaşadığım sıkıntı otobanda yüksek hızda seyir ederken kaput kilidi açıldı, geriye vurmadı ama kaput hasar aldı.

Harici rutin bakım harici bir problemim olmadı. Tamamen yetkili serviste bakım yaptırdım bujiler, direksiyon hidroliği ve triger seti değişimi dahil.

Kronik bir problemmiş garanti kapsamında kaputum yenilendi. Makyajsız kasadada mevcutmuş bu problem benim başıma gelmesede. Uzun yol giderken kaputu titreyen var ise aracını kontrol ettirsin. Kaputu açtığınız zaman sağlı sollu hava kanalları var, silikon ile sac birbirine tutturulmuş vaziyette o hava kanalı patlayıp silikondan ayrılınca bahsi geçen problemi yaşadım.

Resmini paylaşıyorum ;

Ekli dosyayı görüntüle 63690

1.3 tce Düşük hızlarda dikkatli kullanılarak dizel bir araç kadar az yakmayı becerebiliyor. Tempolu ve hızlı kullanımda ciddi bir şekilde yakıyor normal olarak hacminden ötürü.

2024, 1.5 bluedci, Touch paket bir araç satın aldım önümüzdeki hafta teslim alacağım. Tek opsiyonu bulunan yedek lastik setinide aldım.

Neden icon almadın dediğinize duyar gibiyim aradaki fark çok aşırı olmasada atacak kurşunum kalmadı :)

Teslim aldıktan hemen sonra adblue iptali yaptırmayı planlıyorum geçmişte kullandığım bir motor olmasından ötürü.

Herkese selamlar
Yeni aracınızı güle güle kazasız şekilde kullanmanızı diliyorum...