1969 yılında OYAK ve Fransız RENAULT grubunun katılımı ile kurulan Şirket, RENAULT marka binek araçlarının ve mekanik parçalarının üretimi ve ihracatını gerçekleştiriyor. Bugün yıllık 360.000 otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesi ile RENAULT'nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda yer alıyor.HEP İLK’LERE İMZA ATTIK

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Türkiye’deki 40 yıllık tarihi boyunca Türkiye’nin ilk station wagonlu (Renault 12 SW), ilk klimalı (Renault 12 GTS), ilk dizel motorlu (Renault 9 GTD), ilk otomatik vitesli (Renault 9), ilk yol bilgisayarlı (Renault 21 Concorde) otomobilini ve ilk dizel otomobil motorunun üretimini gerçekleştirerek pek çok ilke imza attı. 1998’de Megane Wagon, tek üretim fabrikası olarak sadece Oyak Renault'da üretilmeye başlandı. Bu model Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişmiş pazarlara yüksek miktarlarda ihracata başlamasında öncülük yaparak sanayi tarihine geçti.
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, önümüzdeki yıl başlayacak elektrikli Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi’nde yeni bir çığır açacak. Kullanımda sıfır salımlı elektrikli araç ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan bir çözüme hazırlanıyor. Elektrikli otomobille herkes için sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan çığır açıcı bu çözümde Oyak Renault Otomobil Fabrikaları önemli bir rol üstleniyor.