Kapıyı kapatınca çıkan "şangır şungur" sesin giderilmesi

fejolerli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

aytekinturhan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeş aklına gelenleri söle bakim nelermiş, belki bizede yeni fikirler olur;))

AlpeR

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zahmetli bir işe benziyor :) Paylaşım için teşekkürler.

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hiçde zahmetli değil aslında, sadece sökerken dikkat etmek gerekli o kadar :)

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeni twingom da da oluştu, hafta sonu söküp bakacağım :)

Son düzenleme:

erkanakca

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
en kısa sürede bende tamir edeceğim.Bilgileriniz için teşekkürler.

yiğitbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ALINTIDIR..

hemen hemen tüm twilerde cam sonuna kadar açıkken, kapıyı kapatınca şangır şungur sesler gelir kapıdan :) bu sorunun çözümünü açıklamalı olarak aşağıda anlatıyorum. sizde yaklaşık 20-30dk gibi bir sürede bu sinir bozucu durumdan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle kapı çekme oyuğundaki torx vidayı sökün.
resim0011t.jpg

Daha sonra kapı açma kolunun ordaki torx vidayı sökün.
resim0012.jpg

Kapı kolunun sol tarafında 2 adet tırnak var.onları kurtardıktan sonra kolu dikkatli bir şekilde dik hale getirip,kapı açma telinden kurtarıp,kolu dışarı alın.
resim0013.jpg

Düğme panelinin sağ ucunda tırnak var.Dolayısı ile önce sol tarafını hafif yukarı kaldırın.
resim0014.jpg

Sonra sola doğru dikkatlice çekin.
resim0015.jpg

Tırnağın görünümü
resim0016.jpg

Düğme panelini yavaşça dışarı sarkıtabilirsiniz şimdi.
resim0017.jpg

şimdi kapı iç döşemesini dışarı çekerek tırnaklarından kurtarma işlemine geçiyorsunuz.(dikkatli ve yavaşça çekiniz.bu parçayı kırarsanız yenisini bulmak için epey uğraşırsınız sonra)
resim0018.jpg

ıç döşeme ile aracın karoseri arasında sakız gibi yapışkan bir malzeme var.Ona ellememeye çalışın.Bırakın olduğu gibi kalsın.
resim0019.jpg

ıç döşemeyi tamamiyle söktükten sonra çıkan tırnaklar varsa onları yerine takın.eğer çok fazla eksik tırnak varsa sanayide bir yerlerden bu tırnaklardan edinin.2-3 tane eskiğiniz varsa yenisini almanıza çok gerek yok.
resim0020.jpg

resim0021.jpg

Bu da tırnağın karışılığı.Araç karoserine takılmış olan parçası.bunlardan çıkan varsa gene yerlerine takın.
resim0022.jpg

ışte seslere neden olan fitilsiz cam kanalımız.Fitil olmadığı için cam bu kanalın içinde sağa sola vuruyordu.
resim0023.jpg

ve işte yerinde durmayıp, kapımızın içine düşen kayıp fitilimiz.(kapının önlerine doğru elinizi uzatmanız gerekebilir.ben epey önde buldum)
resim0024.jpg

Fitilin kendisi bu işte
resim0025.jpg

resim0026.jpg

Fitili takarken dikkat etmeniz gereken bir nokta var.Resimde de görüldüğü gibi fitilin üst kıvrımı daha geniş.Bu geniş kıvrım camın dış tarafına oturacak şekilde kanala takılmalı.(aynı resimdeki görünümde takın)
resim0029.jpg

Fitili kanala yapıştırmak için yapıştırıcı almayı unuttum.Eve çıkmaya da üşenince şu sakız gibi olan yapışkan malzeme gözüme takıldı.Fitilin 1-2 yerine bir parça o yapışkandan yapıştırdım bende.
resim0027.jpg

resim0028.jpg

evet şimdi fitilinizi kanala takın ver herşeyi tersine yaparak kapıyı toplayın.artık sesden eser yok :)

kapının içi ve elleriniz mutlaka kirlenecek ve o sakız gibi yapışkan malzemeden olacaktır.sakın tinerle çıkarayım demeyin.aracın boyasını kaldırabilirsiniz.eğer cilanız varsa bir süngere az bişey dökün ve kapıyı silip temizleyin.kolayca o yapışkan malzeme çıkacaktır.aynı şekilde ellerinizi de cilalı sünger ile zahmetsizce temizleyebilirsiniz.

eğer aracınızın herhangi bir yerinde bu tip yapışkan yüzeyler varsa bundan sonra cila ile boyaya zarar vermeden temizleyebileceğinizi de öğrenmiş oldunuz böylece.

Kolay gelsin herkese.

Konu uygulama ve anlatım için Ömer Sirel'e Teşekkürler.
Semam..resimler görnmüyor neden?