Bisiklet Tutkusu

Cemre_can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar 3 senedir Bisiklet Sporuyla uğraşıyorum.Acemice başladığım bu yolda çok fazla yol kat ettim,artık lisanslı sporcuyum.Kocaeli'de ikamet etmekteyim yollar genellikle uygun,arada rampalarımız var tabi ama onlarda antrenmanlık oluyo.Genellikle antrenman rotamız İzmit-Adapazarı yoludur.Eğer pazar günü o yoldaysanız her türlü bisikletçi görürsünüz.Yolun en sağında emniyet şeridi bisikletindir,Bizi görürseniz yanımızdan en az 1.5 metre mesafe ile geçiniz !! Bide kornayı bi tıklarsanız bizde selam veririz size :D 918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununun Madde 46 sı : Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.”
[h=1]Bisiklet, her ne kadar ülkemizde hak ettiği saygıyı göremese de kanunlarımızda bisiklet adına düzenlenmiş kurallarımız vardır.[/h]Bisiklete malesef ülkemizde sadece ''Spor yada çocuk oyuncağı '' gözüyle bakılıyo.Aslında Bisiklet en ekonomik ve çevreci ulaşım aracıdır.Artık bakanlıkların da destekleriyle belediyeler bisiklet yolları yapmaya başladılar yavaş yavaş ama daha çok yol kat edilmesi gerek.Bundan 2 ay kadar önce Bisikletin başkenti Hollanda'da bulundum,bisiklet yolları ve kullanımı açısından bizden 20 yıl kadar öndeler.Araç fiyatları bizden çok daha ucuz olmasına rağmen (benzin fiyatları hemen hemen aynı) bu insanlar bisiklet kullanılıyo, 4 nüfuslu bi evde en az 7-8 adet bisiklet mevcut.Ülkemizdeki Bisiklet kullanımının nadirliği konusunda araştırmalar yapılıyo sık sık sonuçlarsa şaşırtıcı.Genellikle verilen cevap ''ELALEM NE DER'' , ''BU YAŞTA BİSİKLETEMİ BİNİLİR ??? '' , ''ŞEYTAN ARABASI '' diyenlerde var.Aslında Ülkemizdeki bisiklet kullanımı'nın azlığı bisiklet yollarına bağlı,belediyeler yol yaptıkça kullanım belirgin şekilde artıyo.

Ve şimdi Araç sürücülerine küçük uyarılar
:)
Özellikle büyük şehirlerde eğer bisiklet yolundan gitmezsek kaza yapma ihtimalimiz çok yüksek.Bedenimiz bizim kaportamızdır.Lütfen Bisiklet yollarına araç parketmeyelim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi

Şehir içinde ve şehirler arası karayolunda bisikletçiye yakın geçmeyin.En az 1.5 m solundan geçelim.

Aracımızı park ettik kapımızı açarken aynaları kesinlikle kontrol edelim.Çok büyük kaza atlattım bi keresinde.

Şimdi Birazda bisikletin yararlarından bahsedelim.

Bisiklete binmek kalori yakıp kilo kaybetme hızınızı artırmak için çok faydalıdır. Büyük kaslar kullanıldığı için 65 kiloluk bir bayan bir saat boyunca orta hızda bisiklete binerse yaklaşık 500 kalori yakmış olur. Ayrıca bisiklete binmek eklemlere aşırı yük bindirmediğinden dolayı her yaştaki insanlar için ideal bir egzersizdir.

Egzersiz yapmak sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı ve formda kalmak için de önemlidir. Düzenli olarak kardiyovasküler egzersiz yapan insanlar daha uzun yaşarlar. Sağlıklı akciğerlere sahip olmak demek astım gibi solunum hastalıklarına daha dirençli olmak demektir. Vücudunuzda kan pompalamak kalbiniz için bir egzersiz iken yüksek tansiyona da iyi gelir. Orta veya yüksek hızda bisiklete binmek kalp atış hızınızı arttırır ve formda kalmanıza yardımcı olur.

Bisiklete binmek hareketli veya sabit bir bisiklet üzerinde yapılan bir direnç egzersizidir. Bacaklarınızla pedalları çevirirken hem ana kaslarınızı hem de diğer kaslarınızı geliştirirsiniz. Kuadrisepler ve diz kaslarınız gibi büyük kaslarınızı geliştirirken metabolizma hızınızı artırırsınız. Kaslar hareket edebilmek için kaloriye ihtiyaç duyarlar ve bu yüzden ne kadar çok kasınız varsa o kadar çok kalori yakarsınız. Bisiklete binmek aynı zamanda diz ve ayak bileği kaslarınız gibi kolay sakatlayabileceğiniz küçük kaslarınızı da güçlendirir. Diz ağrısı çokça rastlanan bir rahatsızlıktır ve bu eklemin etrafındaki kasları geliştirmek burkulma ve zorlamalara karşı dizinizi korur. Güçlenen bacak kasları ile tırmanma ve yürüme gibi diğer aktiviteler de yapması daha kolay hale gelir.

Araç sürücüleri için en önemli nokta
:)

Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanırsanız yakıt olarak vücudunuzdaki kalorileri yakarsınız. Bu da benzin ve park masraflarının (bisiklet kilidi almayı unutmayın) sıfıra inmesi demek. Ayrıca arabanızı sürmek yerine bisikletinizi kullanarak arabanızı daha az kullanmış olursunuz ve arabanızın değeri de daha az düşer.

Bütün bu avantajların yanında bisiklete binerek sera gazı salınımlarını ve trafik yoğunluğunu da azaltmış olursunuz. Bisiklete binmek enerji verimliliği bakımından en iyi ulaşım araçlarından olup dünyadaki bir çok insanın da en sevdiği ulaşım şeklidir.

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Son olarak
' Sağlığınız için,Bütçeniz için,Çevre için Bisiklete binin '

Bunlarda benim fotolar
[/FONT]:cool:

858654636166936447865412635661o.jpg

1008579102016596433549201883677352o.jpg

10363946102021131676927458266985778880693940n.jpg

995841667274-6651950762165478n.jpg

54194267831450888126783518305n.jpg

Ahmet Mert

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
söylediklerinize harfiyen katılıyorum. herşeyi geçtim sağlıklı bir yaşam için spor yapmasanız bile bisiklete binin. ben bu konuyu araştırıyordum zaten çok hevesliyim şuan bakıcaz artık durumlara göre :)

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Bende çok severim bisikleti sağlık kondisyon için çok önemli :eyv

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediklerinize aynen katılıyorum.

Bisiklete binmeyeli nerden baksan 15 sene olmuştur.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazdıklarınızı baştan sona okumadım ne yalan söyleyeyim. Ama okuduğum yerlerde ki tüm yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Ama şunu eklemek istiyorum. Türkiye'de bisiklet satılmıyor maalesef. Satılanlar gerçekten de şeytanın oyuncağı veya ölüm makinesi olarak değerlendirilebilir. Bir zamanlar biladerim Avrupa'dan bisiklet getiriyordu. Özellikleri buradakilerle kıyaslanamazdı bile. Göbekten vitesli, kontrapedal, göbekten dinamolu ve uçak malzemesinden yapılmış toplam ağırlığı 3 kg olan bisikletler. Bizimkiler de öyle bisikletler yapsın seve seve bineriz.12 3

Ahmet Mert

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazdıklarınızı baştan sona okumadım ne yalan söyleyeyim. Ama okuduğum yerlerde ki tüm yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Ama şunu eklemek istiyorum. Türkiye'de bisiklet satılmıyor maalesef. Satılanlar gerçekten de şeytanın oyuncağı veya ölüm makinesi olarak değerlendirilebilir. Bir zamanlar biladerim Avrupa'dan bisiklet getiriyordu. Özellikleri buradakilerle kıyaslanamazdı bile. Göbekten vitesli, kontrapedal, göbekten dinamolu ve uçak malzemesinden yapılmış toplam ağırlığı 3 kg olan bisikletler. Bizimkiler de öyle bisikletler yapsın seve seve bineriz.12 3

abi o dediğin bisikletlerden dolu istanbulda 1000 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar gidiyor :)

Cemre_can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnsanımız bisiklete para harcamak istemiyor,gidiyo en dandiğini alıyo 15-16 kg bisikletler ondan sonra bisiklet zevk vermiyo malesef.Tavsiyem 28 jant dişsiz ve ince tekerlekli olan şehir bisikletlerinden kullanmanız.

Prison59

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende Bisiklet Sporu ile 2014 Ağustos'ta başladım. Başlarda hem sağlıklı yaşam hemde işe rahat ve hızlı gidip gelebilmek için aldım ama sonra bir anda Tutku oluştu içimde ve tamamen spora yönelik olmasında karar kıldım. Geçtiğimiz günlerde ilk yarışıma takıldım başarı ile tamamladım her ne kadar derece yapamasamda :) ama bisiklete kesinlikle herkez başlamalı diyorum yalnız başlayacaksanız kıytırıktan bir bisiklet almayın yoksa soğuyabilirsiniz. En az 800 - 1000 TL gözden çıkarıp girin bu işe ve emin olun pişman olmayacaksınız. O kadar keyifli ki bu anlatılamaz bir duygu ;))

İşte bunlarda benden bir kaç kare
:eyv ;

bYv9G0.jpg

NWLGZY.jpg

7PBQ6r.jpg

EpO2mD.jpg

48p9p0.jpg