Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Megane 2 Cruise Control (Hız Sabitleyici) Montajı

mobilman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

Megane 2 Cruise Control (Hız Sabitleyici) Montajı

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süredir aklımda olan Megane 2 Cruise Control (Hız Sabitleyici) montajını bildiğiniz gibi geçen hafta başarıyla tamamladım. Cruise Control olmayan megane 2 araçlarınızda bu işlemleri benim gibi orijinaline sadık olarak yapmak isteyenler için ışık tutacağımı düşünüyorum.

Öncelikli olarak eğer ki tesisatınız var ise tahmini 1000tl civarında bir masraf yaparak orijinal görüntüyü elde edebilirsiniz.

Gelelim önce yapılacaklar

1. Aracım Megane 2 HB Dynamique ve ithal serisi bu serilerde Tesisat hazır olarak gelmekte sadece parça değişimleriyle hız sabitleyicili modele çevirmiş oluyoruz. Tesisatınızın hazır olup olmadığını Direksiyonun sol tarafında bulunan ekranın parlaklık şiddettini ayarlayan reosta kapağının arka tarafından kontrol etmeniz gerekir.
    Resimde nasıl bakacağınızı detaylı olarak göstermeye çalıştım. Kırmızı ile belirttiğim kısım Cruise Control tesisatının geldiği soket..

Bendeki kapağın ilk halinde Cruise Control düğme seti yoktu.

Bu nedenle öncelikle olarak Cruise Controllu düğme setini temin ettim. Çıkma satan Renault parçacılarında 100tl gibi bir fiyata satın aldım. Kendi orijinal kapağımı saklıyorum.

2. Cruise Control Soketinden emin olduktan sonra parça siparişlerini vermeye başladım. Toplamda 4 parça ürün aldım. Maalesef çok fazla gezme şansım olmadığı için İnternet üzerinden siparişler verdim. Airbag ve hız regülatör tuşlarını satıcıdan resimleri gönderip kontrol ettikten sonra sipariş verdim..
    Bunlar sırasıyla
    - Cruise Control Açma kapama düğmeleri (ayrıca tek tek almak isterseniz parça numaralarını yazacağım)

-Megane 2 Hız Kontrollü airbag (400tl),

- Direksiyon döner Kondaktör(Hız sabitleyici tesisatlı sıfır 300tl, isterseniz mais 400tl alabilirsiniz. parça kodu 8200216462 ),

- Direksiyon Cruise Control Parçaları (100tl) İsterseniz sıfır sipariş edebilirsiniz 230TL civarında sıfırının fiyatı parça kodu resimde mevcut

3. Almış olduğum Cruise Control düğme setini cruise control soketini bağladım. Bunu ben kendim yaptım. En kolay kısım bu sanırım Daha sonra Servise gidip Cihaza bağlatıp hız regülatör özelliğini aktif ettirdim. Aktif ettirmek için 50TL verdim. Aktif edildikten sonra hız açma kapama tuşuna basıldığında ekran ayarlama ve sınırla uyarıları gelmeye başladı.

4. Bundan sonrasında artık iş direksiyon, airbag ve döner kondaktörün sökülüp yeni parçaların takılmasına kaldı.
    - Sökülme hali ve sonrasında ki durum budur arkadaşlar.. Gördüğünüz gibi direksiyon airbagım hız ayarlı değil ve 4. resimde cruise control soketim ve tuşlarım mevcut değil.

Burada hatırlatmak istediğim bir durum daha var.
    - Sökme işleminden önce aracı çalışırdık. Direksiyonu düzelttik tekerler direksiyon düz karsıya bakacak şekilde ondan sonra stop ettik ve direksiyonun kitlenmesini sağladık. Bundaki amaç çıkan döner kondaktörün sargısını bozmamak. sargının içeresindeki direksiyon miline deyen bir parça var. kondaktör söküldüğünde kilitleniyor. Normal şartlarda 2.5 tur sol 2.5 sag olacak sekilde kalması gerekiyor.

5. Direksiyon ve sargının(Döner Kondaktör) sökülmesi

Tork Vida ile direksiyonu söktük. Sökerken Tüm soketlerin Direksiyondan sökülmesi gerekir. Aynı zamanda Soketler Direksiyondaki bir delikten içeriye alındığı için çıkarmadan önce dikkatli davranmak gerekir. aşağıda 3,4 ve 5 resimlerde Kondaktörü tutan vidaların sökülme esnasını görüyorsunuz.

6. Hız sabitleyicili Döner Kondaktörün montajı
    Yeni hali

Bu resimde Döner Kondaktörü giren Hız sabitleyici olanlarda 7 adet soket girişi var ve hız sabitleyici için kullanılan uçları kırmızı ile belirttim. Bendeki eski kondaktörde kırmızı ile belirttim uçlar mevcut değil.

Eski Hali

7. Cruise Control düğmelerinin direksiyona montajı

Düğmenin kablolarını direksiyondaki kablo sıkıştırma yerlerinden geçirdim. Vidaları orijinal bulmakta zorlandık ama bulduk.

http://www.renaultfanclub.com/attach...id=19451&stc=1
    http://www.renaultfanclub.com/attach...id=19450&stc=1
    http://www.renaultfanclub.com/attach...id=19449&stc=1
    http://www.renaultfanclub.com/attach...id=19452&stc=1

8. Direksiyonun arabaya montajı ve son hali))))

Çok şükür daha takmamızla birlikte yolda test etmeye çıktık. Ancak fotograflamayı unuttum ama sorunsuz çalıştı.

Detaylı anlatmaya çalıştım. Yaptığım bir hata var ise şimdiden özür diliyorum. Resimler tamamı bana aittir. Sadece Cruise control direksiyon düğme resmi bana ait değildir. Onuda kod numarası olduğu için paylaştım. Lütfen başka sitelerde benim resimler kullanılmasın. Bu hakkımı gizli tutuyorum.

Bundan sonra bu işi düşünenler var morallerini bozmasınlar. Er geç hallolacaktır. Yapmak isteyenlere seve seve yardımcı olacağınızı bilmenizi isterim.

***** Ve mümkünse "SABİT KONU" olarak kalmasının bir çok kullanıcıya fayda sağlayacağını düşünüyorum.******

Hayırlı forumlar..
    Konu mobilman tarafından (09.Mart.2015 Saat 13:44 ) değiştirilmiştir.

2. Teşekkür ateşkırmızı, Alesta, o6plaka, serhattt, halil1309 Mesaja Teşekkür Etti.
    Beğenmeme anduril, serhattt disliked this post
    Göksel AKGÖZ
    G.AKGÖZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    helal olsun güzel çalışma
    SENİNLE DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR YOLA GİRDİK,BİZ BU ŞEHRİ VİRAJLARIYLA SEVDİK!!!
    MEGANE COUPE 1.6 RN 1999

Teşekkür / Beğen
    Alıntı 26 B 6304 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    helal olsun güzel çalışma
    Teşekkür ederim. Umarım açıklayıcı olmuştur.

5. Teşekkür ufukes Mesaja Teşekkür Etti.

Teşekkür / Beğen
    aut 2005 1.6 16v aracımda kırmızı daire içine aldığınız beyaz soketli kablo yok. bu kablo ecu dan mı geliyor? çekmek istersek ne derece başarılı olabiliriz?

Teşekkür / Beğen
    Alıntı ufukes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aut 2005 1.6 16v aracımda kırmızı daire içine aldığınız beyaz soketli kablo yok. bu kablo ecu dan mı geliyor? çekmek istersek ne derece başarılı olabiliriz?
    Evet Ecu'dan çekiliyor. Internette var ancak bağlantısı nasıldır bilemiyorum. Zamanında Renault Yetkili servisinin birisi yapabiliriz diyordu ne kadar doğru bilemiyorum. Bir çok araca yapılmış.. link bulursam paylaşırım.

Sonuç itibariyle tesisatlı olan model için anlatımım. Olmayan için neler yapılır bilemiyorum. Yanlış yönlendirme yapmak istemem.
    Konu mobilman tarafından (09.Mart.2015 Saat 15:04 ) değiştirilmiştir.

8. Teşekkür ufukes Mesaja Teşekkür Etti.

Teşekkür / Beğen
    Mükemmel bir uygulama olmuş.Hemen parçaları tedarik edemesemde yavaş yavaş tedarik edip cruise controlmü yapıcam teşşekür ederim

Uğur BAŞAR
    Uğur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Ellerine sağlık kardeşim , iyi emek harcadın.Konuyu sabitledim.
    Sellektör yapıp durma; doğuştan dikiz aynasına bakmam ben..

11. Teşekkür mobilman Mesaja Teşekkür Etti.
    Beğeni Htmakina liked this post
    Erdem
    EndSpeed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Emeğinize Sağlık çok güzel konu anlatımı olmuş. Başarılarınızın Devamını Diler Sizin gibi Yardım Sever Arkadaşları ALLAH bAŞIMIZDAN eksik Etmesin.

"Hayatta Ya Tozu Dumana Katarsınız,Yada Tozu Dumanı Yutarsınız"

13. Teşekkür mobilman Mesaja Teşekkür Etti.
    Çağatay GÖRELİ
    T.C. Vatandaşı
    dr.no - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen
    Eline sağlık
    Amacımız Sadece Baca Temizliği, İçimizdeki Kurumları Boşaltmak Gerekir Bazen....
    http://img.webme.com/pic/r/renaultfan/twitter.rfc.pnghttp://img.webme.com/pic/r/renaultfan/facebook.grup.png

15. Beğeni mobilman liked this post
    ersundogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkür / Beğen

Olay budur 👍
    MEGYY2 2005 1.5 DCİ SPORTWAY KÜL GRİ

17. Beğeni mobilman liked this post

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)