TomTom Carminat (live olmayan) Harita Güncelleme... ÇÖZÜLDÜ.

Mehmet Vidinli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba,
İlk yararlı olduğunu düşündüğüm paylaşımımı yapayım.
2010 grand scenic sahibi oldum 10 gün önce.
Aracı aldığımda 2009 haritası vardı üzerinde, güncelleme için 120TL vermem gerekiyordu.
Aradım taradım uyguladım, ve sorunu çözdüm.
Navigasyonu ÜCRETSİZ olarak güncellemeyi başardım.
Yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır.
Konu hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

ÖNCELİKLE, MUTLAKA ve MUTLAKA ORJİNAL SD KARTINIZIN YEDEĞİNİ ALIN. YEDEK ALMAK İÇİN, KART İÇERİĞİNİN TAMAMINI BİLGİSAYARINIZDA BİRYERLERE MUTLAKA YEDEKLEYİN.
YAPILAN İŞLEMLER SONUCU GEÇİCİ veya KALICI HASAR OLUŞMASI DURUMUNDA YAPTIKLARINIZDAN SİZ SORUMLUSUNUZDUR. BEN KENDİ ARACIMDA DENEDİM ÇALIŞTI.

Carminat Tomtom haritasını güncelleme.
1. Aşağıdaki adresten “NC_8842_Full_Complete_Install_yDGpatch.zip” isimli zip dosyayı indiriyoruz.
http://www65.zippyshare.com/v/ao932zvt/file.html
2. Aşağıdaki adresten “Europe 945-6175” haritasını indiriyoruz. http://www.dostlarforum.com/dostlar...968-Europe-for-Carminat-945-6175-(metasi-var)
3. Orijinal SD Kartınız var ise, bu karta hiç dokunmayın. 4gb lık (harita boyutu 2.5gb üzerindedir) bir adet yeni kart edinin. Orijinal kartın içerisinde bulunan “loopdir” klasörünü yeni sd kartınıza kopyalayın. Orijinal SD kartınız yok ise, fat32 formatlanmış kartınızı, aracınız ve navigasyonunuz çalışmıyorken navigasyona takın ve bekleyin. Yaklaşık 20sn içerisinde dosya kopyalanır. Ekranda yasal uyarı çıkınca navigasyonu kapatıp, kartı çıkartın ve yeniden bilgisayar başına geçin.
4. “NC_8842_Full_Complete_Install_yDGpatch.zip” dosyasını sd kartın içerisine açın.
5. “Europe 945-6175” klasörünü sd karta kopyalayın.
6. Sd kart içerisinde “meta.txt” isimli bir dosya oluşturun ve “1B 80 25 EA 18 22 3A A3 16 A8 51 E4 8F 8C 9C EE Europe-100263.metadeğerlerini tırnak(“) isaretleri olmadan yapıştırın.
7. Tomtom Home programını çalıştırın ve gerekli ses güncellemelerinizi yapın. Güncellemelerinizi bitirdikten sonra “Tomtom Home” programını kapabilirsiniz.
8. Sd kartınızın içerisinde bulunan “EasyDCT-II.exe” isimli programı çalıştırın.
Input Device-ID: nin karşısına Device-ID (Bunu bilmek zorundasınız.) nizi BÜYÜK HARFLER ile ve boşluk bırakmadan yazın. Ve “enter” a basın. Device-ID yi öğrenmek için, “loopdir” klasörünü içerisine attığınız sd kart bilgisayarınıza takılı iken, Tomtom Home programını açın. “Yardım” menüsü altındaki “sistem bilgileri” ne tıklarsanız yeni bir ekran açılacak. * Connected device: "Carminat TomTom"” başlığı altında “ID: "XXXXXXXXXX" kısmında yazan 10 haneli ID bizim aradığımız ID.
9. Gelen ekranda hiçbirşey yapmadan yeniden “enter” a basın.
10. “update meta.txt” ile başlayan soru için “n” yazıp “enter” a basın.
11. “activate special voices” ile başlayan sorunya yine “n” ile cevap verin. Ve “enter” a basın
12. İşlemin başarılı olduğuna dair mesaj alıcaksınız. Yeniden “enter” a basarak ekranın kapanmasını sağlayın.
13. Arabamıza gidip, hiçbirşeyi çalıştırmadan, SD kartımızı yerine takıyoruz, radyoyu açıyoruz.
14. Herşey hazır… J

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Emeğine sağlık, güzel paylaşım olmuş...:eyv

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Eline emeğine sağlık, güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.:eyv

tsansar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tesekkurler elinize saglık

Mehmet Vidinli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
umarım birilerinin işine yarar.
ankarada yasıyorum. arabada navigasyon var ama bulvarlar görünmüyor. kotu hissediyordu insan kendini.

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Klavyene ve eline sağlık çok faydalı bir konu olmuş ihtiyacı olan herkes bu şekilde faydalanabileceği arşivlik bir konu :eyv

nazmi28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam öncelikle eline sağlık...
aracım fluence 1.5 privilage 2011 model..
bu tomtom navigasyon bende de var...
ilk alırken aracımın bu şekil olmasını o kadar çok istedimki sırf bu navıgasyon var diye bu aracı almıstım...sonra baktım ki aldığımı binlerce kez pişman oldum...
buna donanımda konusuda var tomplayer yuklemek ıcın en az 5-6 gunumu verdım...hanı sd karta muzık atıp fılm atıp ızlemek ıcın...
sonunda basardımda tomplayer calıstırdım...
gelgor kı hıcde tatmın edıcı bır menusu yok gecısler zayıf donmalar vesaıre derken sogudum...eee bırde 64 mb lık ram ne kadar iş görebilir ki...
sonra bıraz daha bakınınca multımedyalar gordum ınternette 800 tl den 2000 tl ye kadar...
hatta cevırı sayesınde çindeki üreticilerle bıle yazıstım...
ümranıyede s100 tabanlı bır cıhaz buldum..gerı gorusle 1000 tl ye anlastık montaj da dahıl...
neyse gıttım cok guzel benım tomtomu soktuk ondakı cıhazı taktık oda ne dıreksıyon kumandası aktıf degıl...
bırde bizdekilerin bu ekranın solundakı aırbag ve emnıyet kemer ısıklarını takacagımız sokette yok s100 cıhaz da...
deım boyle eksıklıkler olan bır cıhaza ben para vermem deyıp benım eskı cıhazı gerısın gerı taktık...
sonra sırkecıde bır teyıpcıyı aradım dedım durum boyle boyle...
Abi dedi sen bosuna hıc cıhaz arama takarım sıkıntı cıkmaz dıyene de ınanma...navıgasyonlu megane 3 ve fluencelere gore multimedya yok dedi...
RENAULT gerçekten araçları az yakmasından başka ne işe yarıyor ?
2011 model full bır aracda usb gırıs yok, jack tarzı aux girişi yerine rca eski uydu tipleri gibi giriş koyulmuş ve hemde nereye?
13 cm lik kolonlar ve kapı iç döşeme sökülmedende değişmeyen kolon yapısı...
yani renault deyince aklıma yakıt tasarrufundan başka birşey gelmiyor...

nazmi28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kayınpederimde 2009 model i30 var dizel en boşu...
onda bile usb giriş koymuşlar...
araca binen soruyor abi klp falan var mı diye,nereden açıyoruz falan diye soruyolar?
bende diyorum bu sadece gittiğin yolu gösteren bir ekran sadece usb giriş bile yok araçda diyorum...
bildiğim kadarıyla cam kapamayada kumandadan daha çözüm bulunmuş değil....
50 tl para ver ama sonuçları böyle ...
kusura bakmayın biraz öz eleştiri yaptım...

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şimdilerde de rnav denen LG nin tabletini yerlestiriyorlar. 7inc ekran ama video oynatmiyor yine arkadasin dediği gibi kumandaya yabanci cam ve aynalar. TomTom navigasyonu da 2500 tl opsiyonlu rlink sistemi ile veriyorlar. Güncelleme sıkıntısı onda da olur mu aceba yıllar icinde bilemem.

sercantes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkürler kardeş inidiriyorum den iyecem