Scenic 3 yakıt tüketimi

Orhanil

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2012 model Scenic 1.5 DCI EDC araç aldım. Çok istediğim severek aldığım bir araç. Kullanımı genişliği ve donanımı gerçekten beni tatmin ediyor. Ama yakıt tüketimi beklentilerimin çok üzerinde çıktı. Araç 57.000 km de bakımları düzenli servisinde yapıldı. Ankaradayim araci hanim günlük çocuğu 3 km ötedeki okula goturup getirmek için kullanıyor. Yol bilgisayarı ortalama 12 lt veriyor. Acaba bir yanlislikmi var diye yakıtı olctum 100 TL mazot ile 250 km anca yaptı. Bu değerler çok fazla ne yapmam gerekiyor. Yoksa arabayı geri satacam.

pupilla79

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende 2012 edc grand scenic aldım bendeki ortalama tüketim 8 litre civarı, ama çok dikkatlı kullanıyorum ani hızlanmalar ,yavaşlamalar yok , uzarktan kırmızıyı görünce gazdan ayagımı çekeriim, hatta uygun virajda bile ivmeyi kaybetmemek in frene basmıyorum... bu kadar deli ekonomi kullanmamara ragmen 8 litre çok fazla. aslında sizinkide 10 litre civarı görünüyor( 100%3.85 = 25.9 litre ediyor 250 km olarak hesaplanırsa) yani edc nin fabrika verilerinin çok üstündeyiz. hele c-elyesee gibi manyak ekonomik bir araçtan sonra bu koyuyor bana , umudum bakımlarımı yaptırınca azalmasından yana şu an 53000 km deyim 14000 km önce bakıma girmiş en son. 20000 beklmeden 15 binde bakım yaptıracagım. h

wind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam benim aracım da edc li gs ve yıldan ötürü yetkili serviste 32000 de bakıma girdi triger su pompası altermatör gergi ne varsa değişti. Antifrizini komple boşalttırıp yenisini eklettim ama yakıt tüketiminde anlamlı bir azalma olmadı. Bir yerde okumuştum gaz pedalının değişmesi gerektiği ile ilgili, Cruise controlle giderken araç fabrika değerlerine oldukça yakın tüketince hakikaten gaz pedalından olabilir mi diye düşünüyor insan. Şehir içinde de nadiren cruise kullanılabilmesi de çok bir tasarruf sağlamıyor.

resmonse

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende de 2012 EDC var. Ankara'da oturuyorum ve güzergah olarak sürekli şehir trafiği ve yokuş iniş-çıkış bir yerde kullanmak zorundayım. Şehir içi tüketim yazın 8,7-8,9 kışın 10-10,5 civarları. Her türlü kullanım şekli denedim. Bu değerlerden aşağı düşmüyor maalesef. Bu konuda 2-3 defa servise bile götürdüm ama sadece gazımı :) alıp gönderdiler. Şehirlerarası kullanımda ise klima açık, düz yol, 100 km civarı sabit hızda 5,5 lt, dağ yolu vs olunca 7 lt.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar hakikaten çok yüksek değerler. Abartısız yarı yarıya. Bende şuan 2007 faz II 1.5 dci 100 bg privilege var. Uzun yol 100km sabit , tam dolu , klima sürekli açık ortalamam 4.5 lt ; şehir içi ise 5,6 -6,3 lt . Daha önce 2 yıl 2.0 bu aracın otomatigini kullandım. Kullanımı çok keyifli ama hakikaten yakıt değerleri fazla. Hani 1.5Dci motorun meşhur az yakma olayı Edc ile olumsuz bir halmi aldı bilmiyorum. Acaba renault un diğer arac modellerinde 1.5 dci edc yakıt verileri nasıl ?

cakir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ben de aracı yeni aldım. 2012 edc. Şehiriçi hep yokuş inişçıkış 8,5 lt civarı idi. Sonra genelde 140*120 km sürat civarı otobanda 7 ye düştü. Akabinde partikül filtre katkısı attım. Ankara şehiriçi 6,4.