Scenic 2 - Anahtarsız Giriş / Çalıştırma

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ygunes ; Çok teşekkür ederim. Az önce dediğiniz işlemi yaptım. Araca binip kartı takmadan çalıştırdım. Sonra stop edip araçtan çıktım. Sürücü Kapıyı kapatıp dediğiniz gibi keyless koldaki butona bastım. Çok sevindim. işte duymak, görmek istediğim şey buydu. Kapıların hepsini kilitliyor. Hatta kontak açıkken bütün camları ; sunroof dahil tam açıktı. Yine sürücü kapıyı kapatıp ; sürücü keyless koldaki düğmeye hızlıca iki defa bastım. Şaşkınlıktan ağzım açık kaldı. Karttaki özellik gibi bütün açık olan her şey otomatikman kapanmaya başlayıp ; kapılarla beraber kapandı. Buraya kadar her şey mükemmel. Ama ; iş kapıları açmaya gelince bir sonuç alamadım. Aracı koldaki düğmeye basıp kapattım. Araçtan uzaklaşıp tekrar araca geldim. sürücü kapının koluna elimi atıp kapı kolunu çektim. AMA açılmadı. elimi koldaki siyah parça önünde bekletip kolu çektim. yine açılmadı.Elimi kola takıp düğmeye basarak açmayı denedim yine olmadı. 4 kapı kolunu da denedim yine olmadı. Ama ilginç bir şekilde bagaj kapağındaki düğmeye bastığımda arka bagaj kapısı açılıyor. Ama 4 kapı açılmıyor. Nerede yanlış yapıyorum veya eksik şey var. şunu da denedim ; kapı kollarının altındaki siyah plastik göz parçayı çıkardım acaba algılamasını kesiyor mu ? diye ama açmayı kartsız başaramadım.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sistemin çalışmasına sevindim. Kapıların anahtarsız açılması konusuna gelince Kapı kolunun içi kısmında daire şeklinde parlak bir yüzey var bu ayna görevi görerek sensöre ışınları yansıtıyor ve elinizi uzarak bunu kestiğinizde kapıların açılması gerekirdi. bu yüzeyler hasarlı ve ışınları yansıtmıyor mu ? Kapı kapı kollarından kilitleme yapabildiğinize gore araç dışı antenlerde sorun yok. Sorunu siyah kapı sensörlerinde aramaya yoğunlaşın derim

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ygunes ; Sevgili kardeşim ; Öncelikle ismini bağışlamanızı rica ediyorum ki isminize ithaf özelikle teşekkür etmek istiyorum. Kırk yıl düşünseydim aklıma gelmezdi. Şöyle ki 4 sensörlü kapı kolunu ebaydan çıkma almıştım. Gelen keyless kollar haliyle kozmetik olarak kusurları vardı. ( çizik , boya çıkması , sürtme izi , tırnak sürtmeleri vs. ) Önce gelen kolları krom kaplatmak istedim. Araştırdım ; ama maliyet 4 kapı koluna 150 tl istendi. Asıl endişem koldaki minik buton kaplama sırasında hasar görmesi veya özelliğini kaybetmesi. Sonra ; ben kendim boya işini yaparım deyip önce kapı kollarını en ince ayrıntısına kadar söktüm. hatta kapı koldaki minik butonu da ayırdım. 800 lük zımpara ile çok ince zımpara ve tesviye yaptım. Önce plastik astar ; ardından gümüş gri sprey boya ile 2-3 kat attım. en son mat vernik ve iki gün kurumaya bıraktım. Sonrası malum montaj . Tabi haliyle bahsettiğiniz sensör iki gözün karşısına denk gelen kapı iç tutamağındaki parlak yuvarlak kısımları da bu işlemde bilmediğimden söküp attım. Boya altında kalmasın diye. Sonrası malum Keyless kartın bizdeki kartla dıştan birebir aynı olsa da iç elektronik devre yapısının farklı olduğunu öğrendim. Kaskoyu kullanıp keyless kart talebim oldu. 3 hafta sonra kart geldi. Servise gittim. Kart araca tanıtıldı. Sistem pc den açıldı. araç anahtarsız çalışma aktif oldu ama kapılar istenilen olmamıştı. Ama pc de sağ arka kapıda hata uyarısı vardı. Eve dönüp geldim. sağ arka kapı iç döşemesini açıp sensörlere çektiğim kablo ve soketleri tekrar kontrol ettiğimde ; kapı kolu arkasından gelen 4lü kablo soketi ters takmışım. düzeltip tekrar kapıları kontrol ettim. keyless kapılar hala çalışmıyordu. Herhalde arıza silinmediğinden olabilir mi diye tekrar servis yolunu tuttum. Araca tekrar pc bağlandı. Arıza silindi problem yok denildi ; ama keyless kollarda hala aktif değil. Sebebini sordum. Usta değişik bir surat ifadesi ile ; '' abi orjinalde bu donanım yok. Biz sonradan yapılma şeyler ile uğraşamayız. Benim yapabileceğim bişey yok. '' . Servislerimiz maalesef çoğu gelişmeye açık olmadığından moral bozuk evin yolunu tuttum. Sayenizde kapı koldaki minik butona basınca kapıların kapandığınızı sayenizde öğrendim. Şimdi ise açmamasının sebebini yine sayenizde öğreniyorum. Allah razolsun. Şimdi göz sensörlerin karşısına gelen minik parlak malzemeyi elimde olan 2cm genişlikteki krom bant ile bu ebatta kesip yapıştırsam olur sanırım. Heyecanla yarın bunu deneyeceğim. Tekrar tekrar teşekkür ederim. Son işlemi de ; yani kapılar kartsız da açılınca tüm işlemleri slayt yapıp paylaşacağım. SAYGILARIMLA.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sevgili adaşım teşekküre ne gerek var bilgi paylaştıkça çoğalır yardımım dokunabildiyse ne mutlu bana.Adımı sormuşsun Yusuf Güneş ben .Belirttiğim gibi aracımda orjinal olarak keyless sistemi bulunduğundan bilgilerimi paylaşmak istedim umuyorum ki doğru yönlendirmişimdir ve en yakın zamanda keyless sistemini kusursuz olarak kullanmaya başlarsın. Ayrıca Belirtmekte fayda gorüyorum kapı kolarının üzeride ki butonlar zamanla işlevini yitirip bozulabiliyor bu durumda anteniyle beraber kapı kolunun sadece iç kısmını(7701209342 ) sipariş edebilir yada butonun iç kısmını piyasada satılan micro swichler ile değiştirebilirsin.Servisler konusunu gelince malesef çoğu servis çalışanı sök tak prensibiyle çalışmaya alışmış bu yüzden kendilerini yormak istemiyorlar. Yakın zamanda can clip almayı planlıyorum Bulgaristan a yolun düşerse bilgisayara bağlama için yardımcı olurum :)

Son düzenleme:

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adaşım . Tam olarak kapı iç tutamak iç kısmındaki minik yuvarlak bant ne renk ve nasıl bişey. Biraz tarif edermisin ?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adaşım ; internetten kapı tutamak içe kalan kısımlardaki yuvarlak çukurları inceledim. Kimi siyah , kimi gümüş gri. bende kâğıt bant' ı mat sprey boya ile boyayıp bu yuvarlak çukurlara uygun daire şeklinde kesip yapıştırdım. Değişen bir şey olmadı. Tekrar internetten araştırırken yurtdışındaki bir keylessli Scenic aracın kapı iç döşemesinden resimleri inceledim. Bir tuhaflık vardı. Ben malum kapı iç tesisat elektrik kablolarını değiştirmedim. Extra bendeki Wiring diagram (kablo ,soket donanım) şemasında kablo , soket ve pin ekleyerek yapmıştım. Kapı göz sensörün bağlantısını 321 şeklinde veriyordu. Örneğin renk kod olarak 3=gri , 2 =siyah , 1= yeşil şeklinde idi. Bende bu sıralamaya göre bağlantı yapmıştım. Resimde incelediğim Scenicte ise bağlantı ; 1/2/3 şeklinde idi. Yani bendeki bağlantıdaki 1 ve 3 numara ters. Yarın hava müsait olursa 4 kapı iç döşemesini söküp resimdeki bağlantıya göre yapacağım. İnşallah düzelir.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf güneş ( Adaşım ) ve değerli Scenic Dostları ; Sizlere çok mutlu olduğum bir önemli projeyi daha başarıyla ve mutlu sonla bitirdiğimi duyurmak istiyorum. Yaklaşık 2-3 aydır malzemeleri ekonomiyi yormadan ve bahara kadar vakit' e yayarak malzemeleri aldım. Ardından montaj aşamasına geçtim. Önüme ummadığım engeller çıktı. Örneğin bu işlem için aracın anahtar kartında değişmesi gerektiğini öğrendim. Kaskoyu kullanarak dışardan birebir aynı kart olsa da içeriyi farklı olan keyless kart geldikten sonra serviste kartın tanıtılması ve keyless sistemi açıldı. Önce pc de iki hata uyarısı geldi. hata yanlış kablo bağlama idi. Tahmin ediyordum. Bunu düzelttim. Araç anahtarsız çalıştı , bagaj anahtarsız açıldı ; fakat kapıları kilitleme ve açmayı yapamıyordu. Değerli kardeşim Yusuf güneş kendi aracından aşina olduğu keyless sistemini tanıttı. Meğer aracı anahtarsız kilitlemek için koldaki butona basmak gerekiyormuş. Kilitleme tamam ; ama kartsız açma olayında tıkandım. İnterneti altını üstüne getirdim. Çeşitli yurtdışı site ve formalardan resimlere ulaştım. Bir şey dikkatimi çekti . Benim kapı gözlerindeki bağlantı şekli 3/2/1 şeklinde ; Resimdeki Scenic aracın ise 1/2/3 şeklinde idi. Bugün kapı iç döşemeleri açıp 1/2/3 şeklinde göz bağlantıları düzenledim. Kapı .ç döşemeleri kapatıp keyless'i denedim. Sonuç mükemmel. Artık Keyless'in tüm özellikleri çok güzel çalışıyor. Bu zaman zarfında beni merakla takip eden siz Scenic dostlarına ve değerli bilgileri ile yardımcı olan adaşıma çok teşekkür ederim. Bu işlem için bolca resim çekmiştim. Bu resimleri düzenleyip en kısa sürede Keyless işlemini yapmayı düşünen dostlara yardımcı olması için güzel bir slayt hazırlayacağım. Şimdilik Keyless sisteminin çalıştığını gösteren kısa bir video hazırladım. Şuna da yükleme aşamasında. bir sonraki mesaj panelinde link'i paylaşıyorum. İyi seyirler. sağlıcakla kalın.

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf güneş ( Adaşım ) ve değerli Scenic Dostları ; Sizlere çok mutlu olduğum bir önemli projeyi daha başarıyla ve mutlu sonla bitirdiğimi duyurmak istiyorum. Yaklaşık 2-3 aydır malzemeleri ekonomiyi yormadan ve bahara kadar vakit' e yayarak malzemeleri aldım. Ardından montaj aşamasına geçtim. Önüme ummadığım engeller çıktı. Örneğin bu işlem için aracın anahtar kartında değişmesi gerektiğini öğrendim. Kaskoyu kullanarak dışardan birebir aynı kart olsa da içeriyi farklı olan keyless kart geldikten sonra serviste kartın tanıtılması ve keyless sistemi açıldı. Önce pc de iki hata uyarısı geldi. hata yanlış kablo bağlama idi. Tahmin ediyordum. Bunu düzelttim. Araç anahtarsız çalıştı , bagaj anahtarsız açıldı ; fakat kapıları kilitleme ve açmayı yapamıyordu. Değerli kardeşim Yusuf güneş kendi aracından aşina olduğu keyless sistemini tanıttı. Meğer aracı anahtarsız kilitlemek için koldaki butona basmak gerekiyormuş. Kilitleme tamam ; ama kartsız açma olayında tıkandım. İnterneti altını üstüne getirdim. Çeşitli yurtdışı site ve formalardan resimlere ulaştım. Bir şey dikkatimi çekti . Benim kapı gözlerindeki bağlantı şekli 3/2/1 şeklinde ; Resimdeki Scenic aracın ise 1/2/3 şeklinde idi. Bugün kapı iç döşemeleri açıp 1/2/3 şeklinde göz bağlantıları düzenledim. Kapı .ç döşemeleri kapatıp keyless'i denedim. Sonuç mükemmel. Artık Keyless'in tüm özellikleri çok güzel çalışıyor. Bu zaman zarfında beni merakla takip eden siz Scenic dostlarına ve değerli bilgileri ile yardımcı olan adaşıma çok teşekkür ederim. Bu işlem için bolca resim çekmiştim. Bu resimleri düzenleyip en kısa sürede Keyless işlemini yapmayı düşünen dostlara yardımcı olması için güzel bir slayt hazırlayacağım. Şimdilik Keyless sisteminin çalıştığını gösteren kısa bir video hazırladım. Şuna da yükleme aşamasında. bir sonraki mesaj panelinde link'i paylaşıyorum. İyi seyirler. sağlıcakla kalın.
Hayırlı olsun abi Güle güle kullan